33 863 67 36

Kolędowanie w naszej Parafii

Opublikowano: 9 sty 2022

Pomimo że okres Bożego Narodzenia kończy się w święto Chrztu Pańskiego, w tradycji polskiej kolędy śpiewamy do święta Ofiarowania Pańskiego, które obchodzi się 2 lutego. W naszej Parafii w tym czasie będziemy mieć kilka okazji do wysłuchania koncertów kolęd.

Dziś, 9 stycznia gościliśmy Kapelę Góralską Holanie z Pewli Małej, którzy uświetnili Mszę świętą o godzinie 8:00. Następnie wysłuchaliśmy pięknych góralskich życzeń oraz kolęd. Serdecznie dziękujemy!

Kolejną okazją do wspólnego kolędowania, będzie koncert zespołu Muzyczne Jedynki – uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jeleśni, który odbędzie się w niedzielę, 23 stycznia po Mszy świętej o godzinie 11:30.

Serdecznie zapraszamy także na kolejne Pewelskie Kolędowanie w niedzielę, 30 stycznia. Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Pewli Wielkiej, a także Zespół Góralski Hajduki z Pewli Ślemieńskiej uświetnią Mszę świętą o godzinie 11:30, a następnie będą kolędować nowonarodzonemu Jezusowi.

Serdecznie zapraszamy!

Uroczystość Objawienia Pańskiego

Opublikowano: 9 sty 2022

Uwielbią Pana wszystkie ludy ziemi

Królowie Tarszisz i wysp przyniosą dary, *
królowie Szeby i Saby złożą daninę.
I oddadzą mu pokłon wszyscy królowie, *
wszystkie narody będą mu służyły.

Ps 72, 10-11

W dniu 6 stycznia Kościół obchodzi Uroczystość Objawienia Pańskiego. Jest to, obok Wielkanocy, najstarsze święto chrześcijańskie. W II w. w ten dzień wspominano Chrzest Pański, w IV w. w Tracji i Egipcie świętowano Epifanię, czyli wydarzenia z życia Jezusa, takie jak narodzenie, chrzest w Jordanie, pokłon Mędrców, cud w Kanie. W V w. Objawienie Pańskie stało się świętem ogólnokościelnym.
W Polsce 6 stycznia zwany jest świętem Trzech Króli. Ewangelia nie nazywa jednak przybyłych ze Wschodu wędrowców królami, lecz Mędrcami, oraz nie podaje ich liczby. Można się tylko domyślać, że było ich trzech, skoro przynieśli trzy dary. Królami mogła nazwać ich tradycja pod wpływem Psalmu 72, który znajduje się w tekstach liturgicznych tej uroczystości: „Królowie Tarszisz i wysp przyniosą dary, królowie Szeby i Saby złożą daninę”. Imiona Kacper, Melchior i Baltazar nadano Mędrcom dopiero w IX w. Legenda głosi, że po powrocie do swoich krajów królowie zrzekli się tronów, aby głosić wiarę w Chrystusa, a dożywszy sędziwego wieku, doczekali chwili, kiedy po Wniebowstąpieniu Pańskim Tomasz Apostoł udzielił im sakramentów, a nawet sakry biskupiej.
Dary, jakie przynieśli Mędrcy małemu Jezusowi, mają swoje znaczenie. Złoto oznacza, że Jezus Chrystus jest Królem całego świata, kadzidło mówi o Chrystusie Kapłanie, zaś mirra, balsam, którym namaszczano zmarłych, wskazuje na ludzką naturę Jezusa i w konsekwencji zapowiada Jego śmierć.
Od końca średniowiecza na pamiątkę tych darów święcono pierścionki jako złoto, żywicę jako kadzidło oraz ziarnka jałowca jako mirrę, a także dodatkowo wodę na pamiątkę chrztu Jezusa oraz kredę. Dziś święcimy kadzidło i kredę. Po powrocie z kościoła święconą kredą piszemy inicjały imion trzech królów, oddzielając je krzyżykami (K+M+B) wraz z cyframi bieżącego roku. Można także napisać C+M+B (Christus Mansoni Benedicat), co oznacza „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”. Litery na drzwiach świadczą o tym, że w domu mieszka chrześcijańska rodzina.
Nazwa „Objawienie Pańskie” tłumaczy sens tej uroczystości. Jezus Chrystus objawia się światu, to znaczy, że przyszedł na ziemię nie tylko dla wybranego przez Boga narodu, ale dla wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli i będą żyć. Taki wydźwięk mają także teksty liturgiczne. Szczególnie List do
Efezjan podkreśla współuczestnictwo wszystkich ludzi w łaskach ofiarowanych przez Chrystusa.
Jak widać święto to obchodzone na początku roku kalendarzowego jest pełne nadziei. Nie dość, że zarysowuje przed nami uniwersalność zbawienia, ale także otwiera nasze umysły na perspektywę eschatologiczną i pragnie ucieszyć znękane biedą tego świata serca wizją Królestwa Niebieskiego, gdzie Królem i jedynym Światłem jest Jezus Chrystus. Zbyt często zapominamy o Nowej Ziemi, którą przygotowuje nam Bóg, a zatrzymujemy się na tym świecie, tak jakby poza śmiercią już nic nie istniało.

Tekst pochodzi ze strony internetowej: https://niezbednik.niedziela.pl/artykul/187/Objawienie-Panskie

W naszej Parafii figury trzech Mędrców ze Wschodu zostały wniesione procesyjnie na Mszy świętej o godzinie 8:00 i ustawione w Szopce. W tym dniu mogliśmy modlitwą i ofiarą finansową wesprzeć dzieło misyjne sióstr Pallotynek, które prowadzą szkołę i przedszkole w Kamerunie.

Zaproszenie na noworoczny charytatywny koncert kolęd

Opublikowano: 2 sty 2022

Serdecznie zapraszamy na Noworoczny Charytatywny Koncert Kolęd, który odbędzie się w niedzielę, 9 stycznia 2022 roku w Lachowicach i w Suchej Beskidzkiej!
Zebrane środki finansowe będą przekazane rodzinie Piechów, którzy w pożarze stracili cały dorobek życia.

Audycja noworoczna – Bp Roman Pindel na antenie „Anioła Beskidów”

Opublikowano: 2 sty 2022

Zachęcamy do wysłuchania audycji noworocznej z udziałem Bp Romana Pindla.

1 stycznia 2022 r. biskup bielsko-żywiecki odwiedził studio radia diecezjalnego w Komorowicach, błogosławiąc wszystkim, którzy uczestniczą w dziele ewangelizacji na falach eteru oraz słuchaczom. Wziął udział w audycji na żywo, podczas której pytania o jego posługę w Kościele diecezjalnym zadawali dziennikarze – dyrektor radia ks. Piotr Bączek i red. Robert Karp. Pytania dotyczyły m.in. kwestii związanych z bielsko-żywieckim Kościołem lokalnym, ale także spraw odnoszących się do Kościoła w świecie. Biskup mówił o ewangelizacji online, pokoleniowym przekazie wiary, katechizacji w dobie pandemii, drodze synodalnej i wyzwaniach, przed którymi staje dziś diecezja.

Źródło: https://diecezja.bielsko.pl/aktualnosci/bp-pindel-na-antenie-aniola-beskidow-oby-rok-2022-zajasnial-radoscia-chrystusa/

Intencje Papieskie na Rok 2022

Opublikowano: 2 sty 2022

Ojciec Święty Franciszek wyznaczył następujące intencje na poszczególne miesiące 2022 roku

Styczeń 2022

O wychowanie do braterstwa
Módlmy się, aby wszystkie osoby, które doświadczają dyskryminacji i prześladowań na tle religijnym, znalazły w społeczeństwach, w których żyją, uznanie własnych praw i godności, która rodzi się z bycia braćmi.

Luty 2022

Za zakonnice i inne kobiety konsekrowane
Módlmy się w intencji zakonnic i innych kobiet konsekrowanych ‐ dziękując im za ich misję i odwagę ‐ aby nadal odkrywały nowe odpowiedzi w obliczu wyzwań naszych czasów.

Marzec 2022

O chrześcijańską odpowiedz na wyzwania bioetyczne
Módlmy się, abyśmy my, chrześcijanie, w obliczu nowych wyzwań bioetycznych wspierali zawsze ochronę życia modlitwą i działaniami społecznymi.

Kwiecień 2022

Za pracowników służby zdrowia
Módlmy się, aby zaangażowanie pracowników służby zdrowia w opiekę nad osobami chorymi i starszymi, szczególnie w krajach najuboższych, było wspierane przez rządy i lokalne wspólnoty.

Maj 2022

O wiarę dla młodych
Módlmy się, aby ludzie młodzi, powołani do pełni życia, odkryli w Maryi wzór słuchania, głębię rozeznawania, odwagę wiary oraz poświęcenie się służbie.

Czerwiec 2022

Za rodziny
Módlmy się w intencji rodzin chrześcijańskich na całym świecie, aby dzięki konkretnym gestom przeżywały bezinteresowność miłości oraz świętość w codziennym życiu.

Lipiec 2022

Za osoby starsze
Módlmy się w intencji osób starszych, które są korzeniami i pamięcią narodu, aby ich doświadczenie i mądrość pomagały najmłodszym patrzeć w przyszłość z nadzieją i odpowiedzialnością.

Sierpień 2022

Za małych i średnich przedsiębiorców
Módlmy się, aby mali i średni przedsiębiorcy, poważnie dotknięci kryzysem gospodarczym i społecznym, znaleźli środki niezbędne do kontynuowania swojej działalności w służbie społeczności, w których żyją.

Wrzesień 2022

O zniesienie kary śmierci
Módlmy się, aby kara śmierci, która godzi w nienaruszalność i godność osoby, została zniesiona w ustawodawstwie wszystkich państw świata.

Październik 2022

O Kościół otwarty na wszystkich
Módlmy się, aby Kościół, wierny Ewangelii i odważny w jej głoszeniu, był miejscem solidarności, braterstwa i otwartości, doświadczając coraz bardziej synodalności.

Listopad 2022

Za dzieci, które cierpią 
Módlmy się, aby dzieci, które cierpią ‐ te, które żyją na ulicy, ofiary wojen, sieroty ‐ miały dostęp do edukacji i mogły na nowo zaznać uczucia ze strony rodziny.

Grudzień 2022

Za organizacje wolontariatu 
Módlmy się, aby organizacje wolontariatu i zajmujące się promocją człowieka znalazły osoby pragnące angażować się na rzecz dobra wspólnego oraz aby szukały wciąż nowych dróg współpracy na poziomie międzynarodowym.

Źródło: https://modlitwy24.pl/intencje-papieskie

Copyright © 2022 Pewel Wielka
Projekt i wykonanie: whiteghost