33 863 67 36

Ogłoszenia i intencje Mszy Świętych

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
18.04.2021 r. – III Niedziela Wielkanocna czyli Niedziela biblijna

1. Dziś przypada trzecia niedziela wielkanocna, która jest obchodzona jako Niedziela biblijna. Orędzie wielkanocne jest jednoznaczne: Jezus zmartwychwstał i żyje! To zupełnie nowa jakość w ludzkich dziejach. Od tej pory przestało mieć znaczenie to, co dotychczas wydawało się pewne: władza możnych, niemoc maluczkich tego świata, kruchość miłości, nieubłagana konieczność śmierci, strach, rezygnacja. Doświadczenie obecności Zmartwychwstałego dane kiedyś uczniom, dzisiaj może być także naszym. On staje pośród nas i pragnie nas o tym zapewnić.
Dziś ofiarą do koszyczka pod chórem, wspieramy działalność diecezjalnego Radia Anioł Beskidów. Bóg zapłać za wszystkie ofiary!

2. W piątek, 23 kwietnia, przypada uroczystość Św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. W tym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W piątek przypada również wspomnienie św. Jerzego patrona naszego Księdza Proboszcza – składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji imienin!

3. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 18:00. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos oraz zachowywać dystans 1,5 m.

4. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 18:00 † Maria Karcz

wtorek, godz. 18:00 † Czesław Karcz

środa, godz. 18:00 † Józefa Lach

czwartek, godz. 18:00 † Adam Biłka

piątek, godz. 18:00 o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla ks. Jerzego

sobota, godz. 18:00 † Józefa Rogalska z mężem Stanisławem

niedziela, godz. 8:00 † Wojciech Waluś w rocznicę śmierci

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 † Zdzisław Szewczyk

5. Dziękujemy przysiółkowi “Koło Sklepu cz. II” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka “Koło Sklepu cz. III” od Pani Józefy Hulbój.

6. Bardzo dziękujemy za ofiary złożone na utrzymanie szkoły i przedszkola w Kamerunie, od ostatniej niedzieli wpłynęło jeszcze 300 zł, razem zebrano 10000 zł. Bóg zapłać


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
11.04.2021 r. – II Niedziela Wielkanocna czyli Miłosierdzia Bożego

1. Centralne orędzie dzisiejszej niedzieli mówi o tym, że Bóg jest wobec każdego człowieka pełen miłosierdzia. Wciąż odczuwamy w życiu, że bez jego miłosierdzia sobie nie poradzimy, ponieważ zderzamy się z własnymi ograniczeniami, ponosimy klęski, jesteśmy rozczarowani i popadamy w poczucie bezsensu. W obliczu takich doświadczeń, staje przed nami Jezus zmartwychwstały, pokazuje swoje przebite ręce oraz otwarty bok. Pragnie, aby dotknęło nas Boże miłosierdzie, które na nowo daje pełnię życia. Z taką świadomością weźmy udział w dzisiejszym zgromadzeniu eucharystycznym.
Niedziela Miłosierdzia Bożego rozpoczyna obchody Tygodnia Miłosierdzia. Jest to zarazem święto patronalne Caritas.

2. W piątek, 16 kwietnia, przypada dzień modlitw do Miłosierdzia Bożego z racji trzeciego piątku miesiąca.

3. Za tydzień, 18 kwietnia, przypada III niedziela wielkanocna obchodzona jako Niedziela Biblijna. W tym dniu ofiarą do koszyczka pod chórem wspieramy działalność Radia Diecezjalnego Anioł Beskidów.

4. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 18:00. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos oraz zachowywać dystans 1,5 m.

5. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 18:00 † Józef Póda z żoną Marią

wtorek, godz. 18:00 † Maria Karcz

środa, godz. 18:00 † Adam Biłka

czwartek, godz. 18:00 † Józefa Lach

piątek, godz. 18:00 † Tadeusz Hulbój

sobota, godz. 18:00 † Józef Dybczak z żoną Marią

niedziela, godz. 8:00 † Jan Lach w 1. rocznicę śmierci

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 Roczek: Maciej Byrtek

6. Dziękujemy przysiółkowi “Koło Sklepu cz. I” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka “Koło Sklepu cz. II” od Pani Małgorzaty Wiewióra.

7. Bardzo dziękujemy za ofiary złożone na utrzymanie szkoły i przedszkola w Kamerunie, od ostatniej niedzieli wpłynęło jeszcze 700 zł, razem zebrano 9700 zł. Bóg zapłać!

8. Ze względu na liczne pogrzeby w ostatnim czasie, Ksiądz Proboszcz nie będzie przyjmować już intencji mszalnych na 2021 r.

9. W sobotę, 17 kwietnia o godzinie 9:00 odbędzie się ważne spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii świętej. Zapraszamy!


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
05.04.2021 r. – Poniedziałek Wielkanocny

1. Trwamy w okresie wielkanocnym, w tym czasie jednym z mocno eksponowanych znaków jest zapalony paschał. Bedzie on obecny przy ołtarzu przez 50 dni radości wielkanocnej. Światło tej świecy oświeca drogi naszego, chrześcijańskiego życia. Tajemnica zwycięskiej Paschy Chrystusa jest więc źródłem i znakiem Tego, który jest obecny pośród nas jako Światłość świata.

2. Osiem pierwszych dni okresu wielkanocnego stanowi oktawę wielkanocną, obchodzi się je jako Uroczystości Pańskie. W piątek w oktawie Wielkanocy nie obowiązuje od pokarmów mięsnych.

3. Trwa nowenna do Miłosierdzia Bożego, któremu oddajemy cześć w przyszłą niedzielę, 11 kwietnia. Rozpoczynamy wtedy Tydzień Miłosierdzia. Jest to zarazem święto patronalne Caritas.

4. W sobotę, 10 kwietnia w Kaplicy w Adamkach będzie adoracja Najświętszego Sakramentu (Wieczysta adoracja przypadająca raz w roku), która rozpocznie się o godzinie 9:00 i zakończy się o godzinie 17:00, następnie zostanie odprawiona Msza święta w intencji członków Apostolstwa Dobrej Śmierci. Zachęcamy parafian do uczestnictwa w adoracji.

5. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 18:00. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos oraz zachowywać dystans 1,5 m.

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 8:00 † Józef Adamek z żoną Marią i synem Janem

godz. 11:30 za parafian

wtorek, godz. 18:00 † Józefa Lach

środa, godz. 18:00 † Adam Biłka

czwartek, godz. 18:00 † Stefan Graca

piątek, godz. 18:00 w pewnej intencji

sobota, godz. 17:00 (w Kaplicy w Adamkach) w intencji członków Apostolstwa Dobrej Śmierci

godz. 18:00 † Tadeusz Michulec w 1. rocznicę śmierci

niedziela, godz. 8:00 † Franciszek Kosibor z żoną Marią i synem Kazimierzem

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Józef Adamek z żoną Walerią

godz. 11:30 za parafian

7. Dziękujemy przysiółkowi “Brańki cz. II” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka “Koło Sklepu” od Pana Mariana Klimczaka.

8. Bardzo dziękujemy za ofiary skałdane do skarbonek z jałmużną wielkopostną, dziękujemy za Waszą ofiarność, zebrano około 6 500 zł. Razem z ofiarami złożonymi w święto Trzech Króli mamy 9 000 zł, pieniądze będą przekazane siostrom pallotynkom, które prowadzą przedszkole i szkołę w Kamerunie.

9. Składamy serdeczne Bóg zapłać za hojne ofiary na wywóz śmieci z cmentarza, zebrano 7120 zł. Dziękujemy za wyrozumiałość i za złożone ofiary!

10. Dziękujemy również za ofiary złożone na kwiaty do Bożego Grobu, Bóg zapłać: Róży Kobiet p.w. Wniebowzięcia NMP z Buławki (150 zł), pewnej rodzinie (100 zł), przysiółkowi “Madeje” (120 zł), przysiółkowi “Koło Sklepu” (120 zł), Róży Kobiet p.w. Imienia Maryi (100 zł), przysiółkowi “Piechówka” (510 zł), przysiółkowi “Ponikwie” (170 zł) oraz Róży Męskiej p.w. Matki Bożej Królowej Polski (150 zł).

11. Na stoliku pod chórem znajdują się maseczki, które można sobie zabrać bezpłatnie, ulotki z informacjami jak zapisać się na szczepienie przeciw Covid-19 oraz gazeta gminna “Wieści z Jeleśni”.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
28.03.2021 r. – Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej

1. Dziś przypada Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej. W liturgii wspominamy i uobecniamy ostatnie dni Jezusa w Jerozolimie. Procesja z gałązkami palmowymi przypomina, że nasze życie jest kroczeniem razem z Jezusem w tym samym kierunku. To jest chodzenie po śladach Mistrza z pełną świadomością, że pomimo wszelkich doznawanych na co dzień ograniczeń tego świata, na końcu nie zwycięża śmierć i cierpienie, ale miłość i nowe życie. Z taką nadzieją wiary wchodzimy w święty czas Wielkiego tygodnia.

2. Od poniedziałku do czwartku Msze święte będą odprawiane o godzinie 18:00, w Wielką Sobotę o godzinie 19:00. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos oraz zachowywać dystans 1,5 m.

3. Od poniedziałku do czwartku po Mszy świętej będzie możliwość przystąpienia do Sakramentu Spowiedzi świętej.

4. W czwartek, 1 kwietnia rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne:

Wielki Czwartek
O godzinie 18:00 zostanie odprawiona Msza święta Wieczerzy Pańskiej, następnie przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i indywidualna adoracja do godziny 21:00.

Wielki Piątek
9:00 – 17:00 – indywidualna adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy
17:00 – Droga Krzyżowa
18:00 – Liturgia Męki Pańskiej
do 22:00 – indywidualna adoracja Pana Jezusa w Grobie

Wielka Sobota
9:00 – 19:00 – indywidualna adoracja Pana Jezusa w Grobie
10:00, 11:00, 11:30 i 12:00 – błogosławieństwo pokarmów w Kościele Parafialnym
10:30 – błogosławieństwo pokarmów w Kaplicy w Adamkach
19:00 – Liturgia Wigilii Paschalnej, procesja rezurekcyjna od Grobu Pańskiego do Ołtarza

W czasie Triduum istnieje możliwość zyskania odpustu zupełnego przez wszystkich, którzy wypełniwszy zwykłe warunki odpustu, spełnią następujące dzieła:
– w Wielki Czwartek – udział we Mszy św. Wieczerzy Pańskiej i uroczyste odmówienie hymnu Przed tak wielkim Sakramentem,
w Wielki Piątek – pobożny udział w Adoracji Krzyża, uczczenie Krzyża przez oddanie pokłonu podczas Liturgii Męki Pańskiej,
– w Wielką Sobotę – udział w Liturgii Wigilii Paschalnej i odnowienie przyrzeczeń chrztu Pańskiego.

Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, zachęcamy do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych do celebracji Wigilii Paschalnej.

Na błogosławieństwo pokarmów prosimy przynieść skarbonki z Jałmużną Wielkopostną, zebrane ofiary zostaną przekazane siostrom Pallotynkom z Kamerunu na utrzymanie szkoły i przedszkola.

W Wielką Sobotę na Liturgię Wigilii Paschalnej prosimy zabrać ze sobą świece.

Bardzo prosimy Druhów z OSP o objęcie warty honorowej przy Grobie Pańskim.

5. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 18:00 † Tadeusz Hulbój

wtorek, godz. 18:00 † Józef Dybczak † Stanisław Maciejny

środa, godz. 18:00 † Karolina Maciejny

czwartek, godz. 18:00 w pewnej intencji

sobota, godz. 19:00 † Rudolf Michulec z żoną, synem i zięciem

niedziela, godz. 8:00 za zmarłych, których wypominamy

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 † Józef Piecha z żoną Józefą

6. Dziękujemy przysiółkowi “Brańki cz. I” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka “Brańki cz. II”.

7. Składamy serdeczne Bóg zapłać za hojne ofiary na wywóz śmieci z cmentarza, zebrano 7120 zł. Bardzo dziękujemy!

8. Dziękujemy również za ofiary złożone na kwiaty do Bożego Grobu, Bóg zapłać: Róży Kobiet p.w. Wniebowzięcia NMP z Buławki (150 zł), pewnej rodzinie (100 zł), przysiółkowi “Madeje” (120 zł), przysiółkowi “Koło Sklepu” (120 zł), Róży Kobiet p.w. Imienia Maryi (100 zł), przysiółkowi “Piechówka” (510 zł), przysiółkowi “Ponikwie” (170 zł).

9. Na stoliku pod chórem znajdują się maseczki, które można sobie zabrać bezpłatnie oraz ulotki z informacjami jak zapisać się na szczepienie przeciw Covid-19.

10. W bocznym ołtarzu Matki Bożej Częstochowskiej znajduje się Księga Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, do której mogą wpisać się osoby, które chcą przez 9 miesięcy modlić się w intencji dziecka zagrożonego aborcją.

11. Ogłoszenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej

Środowiskowy Dom Samopomocy w Pewli Wielkiej serdecznie zaprasza do zakupu stroików wielkanocnych, które powstają podczas zajęć terapeutycznych z podopiecznymi placówki. Akcja prowadzona jest w ramach działalności naszej Parafii na rzecz osób niepełnosprawnych przebywających pon naszym kościołem. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zakupu prac, a dochód z przekazanych darowizn będzie przeznaczony na prowadzenie terapii dla podopiecznych Domu.
Za składane ofiary, już dziś bardzo dziękujemy.
Podopieczni i pracownicy Domu


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
21.03.2021 r. – V niedziela Wielkiego Postu

1. Na drodze wielkopostne pokuty (dziś 5. niedziela okresu przygotowania paschalnego) jesteśmy wezwani, aby doświadczyć mocy Bożego przebaczenia i pojednania. To kolejna szansa na dar nowego życia. Pan Jezus przypomina o swoim miłosierdziu wobec grzeszników. W duchu nadziei zawierzmy Bogu, pozwólmy Mu dotknąć nas oczyszczającą mocą miłosierdzia. To jest jeden z wymiarów kroczenia drogami wielkopostnego nawrócenia.

2. Dziś rozpoczynamy w naszej Parafii Rekolekcje Wielkopostne, zachęcamy do udziału w Mszach świętych, naukach stanowych i do skorzystania z Sakramentu Pokuty. Program rekolekcji umieszczony jest na stronie internetowej: https://www.pewelwielka.com.pl/parafialne-rekolekcje-wielkopostne/.

3. W czwartek, 25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to zarazem Dzień Świętości Życia, Msze święte w Kościele Parafialnym będą odprawione o godzinie 8:00 i 17:00, a w Kaplicy w Adamkach o godzinie 15:30. Ofiara zebrana w tym dniu do koszyczka pod chórem będzie przeznaczona na Dom Matki i Dziecka. W tym dniu przypada 29. rocznica erygowania naszej diecezji, o której pamiętamy w modlitwie.
Również w tym dniu, przy bocznym ołtarzu  Matki Bożej Częstochowskiej będzie wystawiona Księga Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, do której mogą wpisać się osoby, które chcą przez 9 miesięcy modlić się w intencji dziecka zagrożonego aborcją. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: https://www.pewelwielka.com.pl/duchowa-adopcja-dziecka-poczetego-2/.

4. W przyszłą niedzielę, 28 marca, przypada Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej. W tym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży, która gromadzi się pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego w kościele katedralnym.

5. Serdecznie zachęcamy do udziału w tradycyjnych nabożeństwach Drogi Krzyżowej (w piątki o godzinie 17:00 i w niedziele po Mszy świętej o godzinie 8:00) oraz Gorzkich Żalów z kazaniem pasyjnym (w niedziele po Mszy świętej o godzinie 11:30). Przypominamy, że wierny, który odprawia pobożnie Drogę Krzyżową może uzyskać odpust zupełny, spełniając przy tym zwykłe warunki odpustu.

6. Od poniedziałku do środy Msze święte będą odprawiane według planu Rekolekcji, w czwartek o godzinie 8:00 i 17:00, a w Kaplicy w Adamkach o godzinie 15:30. W piątek i w sobotę Msze święte będą odprawiane o godzinie 17:00. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos.

7. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 17:00 † Jarosław Domżał

wtorek, godz. 17:00 † Józef Rom z żoną Antoniną

środa, godz. 17:00 † Karolina Maciejny

czwartek, godz. 8:00 † Maria Michulec

godz. 15:30 (w Kaplicy w Adamkach) w intencji Róży Kobiet p.w. Zwiastowania NMP

godz. 17:00 w intencji członków Rycerstwa Niepokalanej

piątek, godz. 17:30 † Jan Hulbój w 3. rocznicę śmierci

sobota, godz. 17:00 † Szczepan Brańka z żoną Magdaleną i synem Józefem

niedziela, godz. 8:00 † Stefan Kosibor

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) o zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Joanny Wider

godz. 11:30 za parafian

8. Dziękujemy przysiółkowi “Szewczyki” i “Święci” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka “Brańki cz. I”.

9. Zachęcamy do składania ofiar na kwiaty do Bożego Grobu. Kwiaty są już zamówione.

10. Serdecznie dziękujemy za ofiary złożone do kopert na opłacenie wywozu śmieci z cmentarza. Bóg zapłać!

12. Odwiedziny chorych będą w środę, 24 marca od godziny 10:00. Bardzo prosimy o zgłaszanie chorych do środy, bo tylko zgłoszone osoby będą odwiedzane.

13. Ogłoszenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej

Środowiskowy Dom Samopomocy w Pewli Wielkiej serdecznie zaprasza do zakupu stroików wielkanocnych, które powstają podczas zajęć terapeutycznych z podopiecznymi placówki. Akcja prowadzona jest w ramach działalności naszej Parafii na rzecz osób niepełnosprawnych przebywających pon naszym kościołem. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zakupu prac, a dochód z przekazanych darowizn będzie przeznaczony na prowadzenie terapii dla podopiecznych Domu.
Za składane ofiary, już dziś bardzo dziękujemy.
Podopieczni i pracownicy Domu


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
14.03.2021 r. – IV niedziela Wielkiego Postu

1. Niemal w połowie wielkopostnego czuwania, liturgia Kościoła wzywa nas do radości (dziś IV niedziela Wielkiego Postu Laetare). Dobrze wiemy, jak ważne jest pozytywne nastawienie oraz rozpoznanie wszelkich radości oraz świadome ich przeżywanie. Ewangelia dzisiejsza wskazuje na radość głębszą i wiele trwalszą. Jej źródłem jest obecność z nami Boga, który daje nam siły do przezwyciężenia wszelkich ograniczeń, słabości. Pełni nadziei zaufajmy Jego miłosierdziu i otwórzmy się na moc miłosierdzia. Każde zwycięstwo napawa autentyczną radością.

2. W piątek, 19 marca, przypada liturgiczna uroczystość Św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jest to zarazem trzeci piątek miesiąca, kiedy modlimy się do Miłosierdzia Bożego.

3. Serdecznie zachęcamy do udziału w tradycyjnych nabożeństwach Drogi Krzyżowej (w piątki o godzinie 17:00 i w niedziele po Mszy świętej o godzinie 8:00) oraz Gorzkich Żalów z kazaniem pasyjnym (w niedziele po Mszy świętej o godzinie 11:30). Przypominamy, że wierny, który odprawia pobożnie Drogę Krzyżową może uzyskać odpust zupełny, spełniając przy tym zwykłe warunki odpustu. W piątek, 19 marca Drogę Krzyżową poprowadzą Rycerze Niepokalanej, zapraszamy!

4. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 17.00, z wyjątkiem piątku – Msza święta będzie odprawiona po Drodze Krzyżowej. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos.

5. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 17:00 † Józef Lizak

wtorek, godz. 17:00 † Jolanta Piecha w 5. rocznicę śmierci

środa, godz. 17:00 † Karolina Maciejny

czwartek, godz. 17:00 † Józef Pluta w rocznicę śmierci

piątek, godz. 17:30 † Józef Byrtek z synem Janem, rodzicami i rodzeństwem

sobota, godz. 17:00 † Włodzimierz Surówka w 1. rocznicę śmierci

niedziela, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Józef Pacyga

godz. 11:30 w pewnej intencji

6. Dziękujemy przysiółkowi “Pudówka” i “Szewczyki cz. I” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka “Szewczyki cz. II” i “Święci cz. I”.

7. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy w naszej Parafii rekolekcje wielkopostne. Zachęcamy wszystkich parafian do udziału. W przyszłą niedzielę będzie dodatkowa Msza święta z nauką ogólną dla wszystkich o godzinie 16:00, a następnie nauka stanowa dla mężczyzn. W poniedziałek po Mszy świętej o godzinie 17:00 będzie nauka stanowa dla kobiet. Szczegółowy program rekolekcji zostanie podany w przyszłą niedzielę.

8. W przyszłą niedzielę ofiary zbierane do kopert, będą przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z wywozem śmieci z cmentarza za 2020 rok (7 tysięcy zł). Bardzo prosimy każdą rodzinę o złożenie ofiary w wysokości 50 zł, prosimy by na kopercie wpisać imię nazwisko i numer domu. Koperty znajdują się na stoliku pod chórem. Z ostatnich wpłat za nagrobki (ostatnio wpłynęły opłaty tylko od 5 osób) nie jesteśmy w stanie pokryć kosztów wywozu śmieci.

9. Prosimy o poszanowanie miejsca jakim jest Kościół – prosimy nie przyklejać gum do żucia do ławek.

10. Ogłoszenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej

Środowiskowy Dom Samopomocy w Pewli Wielkiej serdecznie zaprasza do zakupu stroików wielkanocnych, które powstają podczas zajęć terapeutycznych z podopiecznymi placówki. Akcja prowadzona jest w ramach działalności naszej Parafii na rzecz osób niepełnosprawnych przebywających pon naszym kościołem. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zakupu prac, a dochód z przekazanych darowizn będzie przeznaczony na prowadzenie terapii dla podopiecznych Domu.
Za składane ofiary, już dziś bardzo dziękujemy.
Podopieczni i pracownicy Domu

11. Zawiadomienie dla mieszkańców gminy Jeleśnia

Polska Energia GK informuje, iż w związku z ostatnią 3 turą programu rządowego “Mój Prąd” w 2021 r. i kończącą się pulą bezpłatnych pomiarów na możliwość montażu instalacji fotowoltaicznych do produkcji darmowego prądu z paneli słonecznych zawiadamiamy, że ostatnie bezpłatne pomiary będziemy przeprowadzać tylko do 20 marca 2021 roku.
Po dokonaniu pomiaru i analizy danych otrzymają Państwo gotowy projekt, który można wykorzystać do wykonania instalacji fotowoltaicznej w wybranej przez siebie firmie.

Zapisać można się telefonicznie: 33 472 80 80
Wykonanie bezpłatnego pomiaru i projektu instalacji fotowoltaicznej pokrywa fundusz wewnętrzny Polskiej Energii GK.
Uwaga – wykonanie darmowego pomiaru nie zobowiązuje do jakiegokolwiek zakupu, a ma posłużyć do sprawdzenia możliwości przyłącza.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
07.03.2021 r. – III niedziela Wielkiego Postu

1. Dziś trzecia niedziela Wielkiego Postu. Jezus kochał i darzył czcią świątynię w Jerozolimie. Nie mógł jednak znieść, że dom ten był bezczeszczony. Domagał się właściwego miejsca dla kultu. Przestrzeń gdzie wielbi się Boga nie może być w żaden sposób profanowana. Niegodna jest tam wszelka forma handlu. Trwając w wielkopostnej postawie pokuty, warto postawić pytanie o naszą relację do świątyni. Czy – z naszego powodu – nie doszło w niej do jakichkolwiek nadużyć albo nie przyjęły się w niej niedobre zwyczaje? Troska o świątynię jest wyrazem dbania o własną wiarę.

2. Serdecznie zachęcamy do udziału w tradycyjnych nabożeństwach Drogi Krzyżowej (w piątki o godzinie 16:00 i w niedziele po Mszy świętej o godzinie 8:00) oraz Gorzkich Żalów z kazaniem pasyjnym (w niedziele po Mszy świętej o godzinie 11:30). Przypominamy, że wierny, który odprawia pobożnie Drogę Krzyżową może uzyskać odpust zupełny, spełniając przy tym zwykłe warunki odpustu.

3. W piątek, 12 marca serdecznie zapraszamy członków Apostolstwa Dobrej Śmierci na Mszę świętą i Różaniec do Siedmiu Boleści.

4. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 16.00, z wyjątkiem piątku – Msza święta będzie odprawiona po Drodze Krzyżowej. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos.

5. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 16:00 † Helena Żydek w 10. rocznicę śmierci

wtorek, godz. 16:00 † Franciszek Kosibor z żoną Franciszką i synem Stefanem

środa, godz. 16:00 † Stanisława Gabryś

czwartek, godz. 16:00 † Edward Ćwikła w 1. rocznicę śmierci

piątek, godz. 16:30 w intencji członków Apostolstwa Dobrej Śmierci

sobota, godz. 16:00 † Tadeusz Gracjasz w rocznicę śmierci

niedziela, godz. 8:00 † Maria Waluś w rocznicę śmierci

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Józef Marszałek

godz. 11:30 za parafian

6. Dziękujemy przysiółkowi “Buławka cz. III” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka “Pudówka” i “Szewczyki cz. I”.

7. Serdecznie dziękujemy za ofiary złożone dla dzieci Afryki (dzieło Ad gentes), zebrano 1224 zł. Bóg zapłać!

8. Jest propozycja, by nasze Katolickie Przedszkole było otwarte godzinę dłużej – do 16:00. Bardzo prosimy, by rodzice, którym ta propozycja odpowiada, zgłaszali się Księdza Proboszcza i Pani Dyrektor Przedszkola.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
28.02.2021 r. – II niedziela Wielkiego Postu

1. Dziś druga niedziela Wielkiego Postu. Ludzkość zawsze była zainteresowana tym, co się dzieje z człowiekiem po śmierci. Apostołowie nie byli wyjątkiem, skoro pytali między sobą, co to znaczy powstać z martwych? Od pierwszej Wielkanocy potrafili już to zrozumieć, chociaż wcześniej przychodziło im to z trudem. W duchu posłuszeństwa słuchali Syna Bożego i rozgłaszali Dobrą Nowinę o Nim. Dzięki temu my dziś możemy pojąć, czym jest śmierć, zmartwychwstanie i wieczność. Niech udział w Eucharystii będzie doświadczeniem przedsionka nieba, niech będzie naszym uczestnictwem w wydarzeniu góry Tabor.
W dniu dzisiejszym modlitwą i ofiarą do koszyczka pod chórem wspieramy dzieci Afryki (dzieło Ad gentes). Komunikat bp Jerzego Mazura, przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, dostępny na stronie: https://www.pewelwielka.com.pl/bp-mazur-na-niedziele-ad-gentes-zyjmy-eucharystia/.

2. W czwartek, 4 marca, przypada święto Św. Kazimierza, królewicza.

3. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Pamiętamy o Godzinie Świętej przed pierwszym piątkiem. Modlimy się o dar nowych powołań do służby w Kościele, czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa i oddajemy cześć Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.

4. Spowiedź święta w pierwszy piątek będzie od godziny 14:00 do 16:00.

5. W sobotę, 6 marca serdecznie zapraszamy członków Rycerstwa Niepokalanej na Mszę świętą o godzinie 16.00 oraz na Adorację Najświętszego Sakramentu.

6. Serdecznie zachęcamy do udziału w tradycyjnych nabożeństwach Drogi Krzyżowej (w piątki o godzinie 16:00 i w niedziele po Mszy świętej o godzinie 8:00) oraz Gorzkich Żalów z kazaniem pasyjnym (w niedziele po Mszy świętej o godzinie 11:30). Przypominamy, że wierny, który odprawia pobożnie Drogę Krzyżową może uzyskać odpust zupełny, spełniając przy tym zwykłe warunki odpustu.

7. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 16.00, z wyjątkiem piątku – Msza święta będzie odprawiona po Drodze Krzyżowej. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos.

8. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 16:00 † Stefan Kosibor

wtorek, godz. 16:00 † Helena Rom

środa, godz. 16:00 † Stanisław Byrtek

czwartek, godz. 16:00 † Stanisława Gabryś

piątek, godz. 16:30 † Andrzej Boniszewski w 15. rocznicę śmierci

sobota, godz. 16:00 w 85. rocznicę urodzin Józefy Karcz

niedziela, godz. 8:00 za zmarłych, których wypominamy

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) w 1. rocznicę urodzin Karolinki Pyrzyk

godz. 11:30 za parafian

9. Dziękujemy przysiółkowi “Buławka cz. II” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka “Buławka cz. III”.

10. Na stoliku pod chórem znajdują się skarbonki, do których można składać jałmużnę wielkopostną. Skarbonki będą zbierane w Wielką Sobotę na poświęceniu pokarmów. Ofiary przekażemy siostrom Pallotynkom, które prowadzą przedszkole i szkołę w Kamerunie.

11. Zachęcamy do lektury “Gościa Niedzielnego”.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
21.02.2021 r. – I niedziela Wielkiego Postu

1. W Wielkim Poście jesteśmy zaproszeni do refleksji nad własnym istnieniem, do renesansu swojego życia. To także czas duchowej pielgrzymki z Jezusem do Jerozolimy. W jej trakcie na nowo dostajemy łaskę i szansę pogłębiania więzi ze Zbawicielem. On uczy nas, jak w obliczu szatańskich pokus należy kierować się duchem wiary. Niech czas wielkopostny pozwala nam coraz bardziej zrozumieć istotę i sens tożsamości chrześcijańskiej.

2. W poniedziałek, 22 lutego, przypada święto Katedry Św. Piotra, apostoła.

3. W przyszłą niedzielę, 28 lutego, modlitwą i ofiarą do koszyczka pod chórem wspieramy dzieci Afryki (dzieło Ad gentes).

4. Serdecznie zachęcamy do udziału w tradycyjnych nabożeństwach Drogi Krzyżowej (w piątki o godzinie 16:00 i w niedziele po Mszy świętej o godzinie 8:00) oraz Gorzkich Żalów z kazaniem pasyjnym (w niedziele po Mszy świętej o godzinie 11:30). Przypominamy, że wierny, który odprawia pobożnie Drogę Krzyżową może uzyskać odpust zupełny, spełniając przy tym zwykłe warunki odpustu.

5. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 16.00, z wyjątkiem piątku – Msza święta będzie odprawiona po Drodze Krzyżowej. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos.

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 16:00 † Joanna Pal

wtorek, godz. 16:00 † Tadeusz Hulbój

środa, godz. 16:00 † Maria Adamek w rocznicę śmierci

czwartek, godz. 16:00 † Józef Póda z żoną Józefą w rocznicę śmierci

piątek, godz. 16:30 † Marek Puda w 33. rocznicę śmierci

sobota, godz. 16:00 † Józef Piecha w 1. rocznicę śmierci

niedziela, godz. 8:00 † Stanisław Hulbój w 20. rocznicę śmierci

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Zdzisław Majdak w 1. rocznicę śmierci z synem Aleksandrem
w 15. rocznicę śmierci

godz. 11:30 za parafian

7. Dziękujemy przysiółkowi “Buławka cz. I” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka “Buławka cz. II”.

8. Na stoliku pod chórem znajdują się skarbonki, do których można składać jałmużnę wielkopostną. Skarbonki będą zbierane w Wielką Sobotę na poświęceniu pokarmów. Ofiary przekażemy siostrom Pallotynkom, które prowadzą przedszkole i szkołę w Kamerunie.

9. Ogłoszenie z Katolickiego Przedszkola Niepublicznego w Pewli Wielkiej – zmiana terminu zapisów
Drodzy Rodzice,
pragniemy poinformować, że zapisy do Katolickiego Przedszkola Niepublicznego w Pewli Wielkiej na nowy rok szkolny 2021/2022 będą trwać w nieprzekraczalnym terminie od 15 lutego do 26 lutego 2021 r. O przyjęciu do przedszkola decyduje kolejność zgłoszeń. Do przedszkola przyjmowane są dzieci w wieku od 2,5 do 5 lat. Karty przyjęć do przedszkola znajdują się w naszej placówce. Można się po nie zgłaszać od poniedziałku do piątku od 7:00 do 15:00. Zapraszamy serdecznie!


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
14.02.2021 r. – VI niedziela zwykła

1. Dziś przypada szósta niedziela zwykła. Często kierujemy się w życiu sympatiami i uprzedzeniami, potrafimy traktować innych ludzi z dystansu, uważamy ich za aspołecznych i wykluczonych. Jezus pokonuje te wszystkie ograniczenia, nie zna lęku przed kontaktem fizycznym, darzy człowieka współczuciem, przygarnia tych, z którymi inni nie chcą mieć nic wspólnego. Uwalnia te osoby od ciążącego na nich piętna i czyni je znów społecznie akceptowanymi. Powołanie do życia chrześcijańskiego polega także na tym, by naśladować przykład Jezusa i świadczyć o Bożym zbawieniu wszystkim ludziom.

Dziś rozpoczynamy nabożeństwo czterdziestogodzinne, które poprzedza okres Wielkiego Postu. Zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu:
– w Kościele Parafialnym od 12:30 do 18:00,
– w Kaplicy w Adamkach od 11:00 do 15:00.

Plan Adoracji – w miarę możliwości zachęcamy mieszkańców poszczególnych przysiółków:
13:00 – 13:30 – Piechówka
13:30 – 14:00 – Łazy, Plutowa Polana, Hyrbik, Szewcowa Polana
14:00 – 14:30 – Buławka
14:30 – 15:00 – Pudówka, Szewczyki, Święci
15:00 – 15:30 – Brańki
15:30 – 16:00 – Koło Sklepu
16:00 – 16:30 – Koło Toru
16:30 – 17:00 – Chałpiska, Janiki, Madeje
17:00 – 17:30 – Doliny, Garleje, Romy, Ponikwie
17:30 – 18:00 – Koło Szkoły, Piechy

2. Od dziś do soboty włącznie będzie trwał 54. Tydzień modlitw o trzeźwość narodu. Jest to czas przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, a także czas podejmowania ofiar w intencji nawrócenia grzeszników. Zachęcamy do podejmowania przyrzeczeń abstynenckich.

3. W tym tygodniu, 17 lutego, przypada Środa Popielcowa. Wraz  z całym Kościołem rozpoczynamy okres wielkopostnej pokuty. Jest to dzień postu i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Msze święte z obrzędem posypania głów popiołem, na znak pokuty i nawrócenia, w Kościele Parafialnym o godzinie 8:00 i 17:00 oraz w Kaplicy w Adamkach o godzinie 15:30.

4. Zachęcamy Parafian do postu i innych uczynków pokutnych, zwłaszcza dzieł miłosierdzia, a także do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych. Serdecznie zachęcamy do udziału w tradycyjnych nabożeństwach Drogi Krzyżowej (w piątki o godzinie 16:00 i w niedziele po Mszy świętej o godzinie 8:00) oraz Gorzkich Żalów (w niedziele po Mszy świętej o godzinie 11:30). Przypominamy, że wierny, który odprawia pobożnie Drogę Krzyżową może uzyskać odpust zupełny, spełniając przy tym zwykłe warunki odpustu. Rekolekcje wielkopostne w naszej Parafii rozpoczną się w V niedzielę Wielkiego Postu, poprowadzi je o. Paweł – franciszkanin z Rychwałdu. Zachęcamy też dzieci, młodzież i dorosłych do uczestnictwa w rekolekcjach on-line, które będą publikowane na stronie internetowej naszej Diecezji.

5. W środę, piątek i sobotę przypadają Kwartalne Dni Modlitwy o ducha pokuty.

6. W piątek, 19 lutego modlimy się do Bożego Miłosierdzia z racji trzeciego piątku miesiąca.

7. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 16.00, z wyjątkiem Środy Popielcowej oraz piątku – Msza święta będzie odprawiona po Drodze Krzyżowej. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos.

8. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 16:00 † Józef Hulbój w 12. rocznicę śmierci

wtorek, godz. 16:00 † Józef Dybek z córką Anną

środa, godz. 8:00 w 80. rocznicę urodzin Marii Lizak

godz. 15:30 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 17:00 † Stanisław Byrtek

czwartek, godz. 16:00 † Stanisława Gabryś

piątek, godz. 16:30 † Joanna Pal

sobota, godz. 16:00 † Alojzy Kamiński

niedziela, godz. 8:00 † Adela Gołuch w 10. rocznicę śmierci

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 roczek Tomasza Karcza

9. Dziękujemy przysiółkowi “Szewcowa Polana cz. II” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka “Buławka cz. I”.

10. Ogłoszenie Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1 w Pewli Wielkiej
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Pewli Wielkiej, zwraca się z prośbą o ogłoszenie zainteresowanym mieszkańcom Pewli Wielkiej, że od 15 lutego 2021 r. rozpoczynamy rekrutację dzieci sześcioletnich do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej. Rekrutacja będzie trwała do 5 marca 2021 r. Dziecko można zapisać codziennie w godzinach od 7:45 do 14:00.

11. Ogłoszenie z Katolickiego Przedszkola Niepublicznego w Pewli Wielkiej
Drodzy Rodzice,
pragniemy poinformować, że zapisy do Katolickiego Przedszkola Niepublicznego w Pewli Wielkiej na nowy rok szkolny 2021/2022 będą trwać w nieprzekraczalnym terminie od 15 lutego do 1 marca 2021 r. O przyjęciu do przedszkola decyduje kolejność zgłoszeń. Do przedszkola przyjmowane są dzieci w wieku od 2,5 do 5 lat. Karty przyjęć do przedszkola znajdują się w naszej placówce. Można się po nie zgłaszać od poniedziałku do piątku od 7:00 do 15:00. Zapraszamy serdecznie!


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
07.02.2021 r. – V niedziela zwykła

1. Dziś przypada piąta niedziela zwykła. Jak Jezus, od czasu do czasu potrzebujemy zdystansowania się od problemów codzienności, odejścia w samotności od natłoku spraw, aby w klimacie modlitwy zastanowić się nad swoim życiem oraz nawiązać silniejszą relację z Bogiem. Udział w Eucharystii daje nam szansę do wyciszenia i modlitewnego skupienia. Uwielbiajmy obecnego pośród nas Jezusa, który dzielił trudy ludzkiej egzystencji.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w środę, 10 lutego – wspomnienie Św. Scholastyki, dziewicy,

– w czwartek, 11 lutego – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, które jest obchodzone jako Światowy Dzień Chorego. Modlimy się za ludzi dotkniętych bólem i cierpieniem. Polecamy Panu Bogu wszystkich pracowników służby zdrowia.

3. Za tydzień, 14 lutego, przypada ostatnia niedziela przed tegorocznym okresem wielkiego postu. Rozpoczynamy nabożeństwo czterdziestogodzinne, w Kościele Parafialnym od 12:30 do 18:00, w Kaplicy w Adamkach od 11:00 do 15:00. Zachęcamy wszystkich Parafian, by przyjść i adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie!

4. W piątek, 12 lutego serdecznie zapraszamy członków Apostolstwa Dobrej Śmierci na Mszę świętą i Różaniec do Siedmiu Boleści.

5. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 16.00. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos.

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 16:00 † Stanisława Byrtek w 7. rocznicę śmierci

wtorek, godz. 16:00 † Stanisław Janoszek z rodzicami

środa, godz. 16:00 † Joanna Pal

czwartek, godz. 16:00 † Stanisław Byrtek

piątek, godz. 16:00 w intencji Apostolstwa Dobrej Śmierci

sobota, godz. 16:00 † Joanna Byrtek z mężem Franciszkiem

niedziela, godz. 8:00 † Józef Lach w 10. rocznicę śmierci

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Jan Iskra w 15. rocznicę śmierci

godz. 11:30 za parafian

7. Dziękujemy przysiółkowi “Szewcowa Polana cz. I” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka “Szewcowa Polana cz. II”.

8. Bóg zapłać za ofiary złożone dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Chorwacji, zebrano 1600 zł. Serdecznie dziękujemy!

9. Ksiądz Proboszcz bardzo serdecznie dziękuje wszystkim, którzy okazali mu życzliwość i duchowe wsparcie oraz modlitwę w jego intencji podczas choroby.

10. Nasza Pani Organistka Jolanta Tomaszek dziś kończy służbę w Parafii, którą pełniła przez 15 lat. Wyrażamy serdeczne podziękowania za te lata posługi dla naszej wspólnoty parafialnej. Dziękujemy Joli, że prowadziła naszą modlitwę poprzez muzykę i śpiewy. Pragniemy również złożyć Joli najlepsze życzenia, by w swoim życiu doświadczała Bożych Łask i Matczynej Opieki oraz była umacniana darami Ducha Świętego!


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
31.01.2021 r. – IV niedziela zwykła

1. Dziś przypada czwarta niedziela zwykła. Podzielamy troskę Apostoła Narodów, którą ogarnął mieszkańców gminy w Koryncie. Chciałbym, żebyście byli wolni od utrapień (1 Kor 7, 32). Każdy z nas ma w sobie pragnienie życia, bez problemów, zwłaszcza tych, które powodują cierpienie, odbierają nadzieję i zniechęcają do wysiłku. Wierzymy, że Jezus, w sobie znany sposób, pomoże nam uporać się z kłopotami dnia codziennego. Jego łaska da nam siłę do przetrwania każdego, trudnego doświadczenia.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– we wtorek, 2 lutego – święto Ofiarowania Pańskiego, jest to również Dzień Życia Konsekrowanego, składka przeznaczona jest na zakony kontemplacyjne. Msze święte w Kościele Parafialnym o godzinie 8:00 i 17:00, a w Kaplicy w Adamkach o godzinie 15:30, prosimy zabrać gromnice,

– w środę, 3 lutego – wspomnienie Św. Błażeja, biskupa i męczennika,

– w piątek, 5 lutego – wspomnienie Św. Agaty, dziewicy i męczennicy,

– w sobotę, 6 lutego – wspomnienie Świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy.

3. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek pamiętamy w modlitwie o tych, którzy pracują na niwie Pańskiej, prosimy Boga o dar nowych powołań do służby w Chrystusowym Kościele. Natomiast w piątek oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, a w sobotę czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny.

4. Spowiedź święta w pierwszy piątek będzie od godziny 15:00 do 16:00.

5. W sobotę, 6 lutego serdecznie zapraszamy członków Rycerstwa Niepokalanej na Mszę świętą o godzinie 16.00 oraz na Adorację Najświętszego Sakramentu.

6. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 16.00, z wyjątkiem wtorku – Msze święte o godzinie 8:00 i 17:00 w Kościele Parafialnym oraz o godzinie 15:30 w Kaplicy w Adamkach, zachęcamy do uczestnictwa. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos.

7. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 16:00 † Józef Pietrzykowski

wtorek, godz. 8:00 † Stefan Kosibor

godz. 15:30 (w Kaplicy w Adamkach) za dusze w czyśćcu cierpiące

godz. 17:00 † Bogusław Janik w 8. rocznicę śmierci z córką Agnieszką

środa, godz. 16:00 † Jan Setlak z żonąAnną

czwartek, godz. 16:00 † Józef Harężlak w 2. rocznicę śmierci

piątek, godz. 16:00 † Stanisława Płachetka

sobota, godz. 16:00 w intencji członków Rycerstwa Niepokalanej

niedziela, godz. 8:00 za zmarłych, których wypominamy

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Maria Rzepka

godz. 11:30 za parafian

8. Dziękujemy przysiółkowi “Plutowa Polana” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka “Szewcowa Polana cz. I”.

9. Do koszyczka pod chórem można składać ofiary, które będą przekazane poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Chorwacji. Bóg zapłać!


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
24.01.2021 r. – III niedziela zwykła

1. Dziś 3. niedziela zwykła, po raz drugi obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego. Jezus wzywa ludzi do nawrócenia, zaprasza na drogę wiary i proponuje, abyśmy poszli za Nim. Jesteśmy bardzo różni, mamy swoje indywidualne cechy osobowości. W bogactwie tej różnorodności stanowimy jedno, ponieważ odpowiedzieliśmy na Boże wezwanie i zgromadziliśmy się na Eucharystii. To powołanie do wspólnego stołu słowa Bożego i Chleba eucharystycznego dzielimy ze wszystkimi ochrzczonymi. Jako uczniowie Jezusa skorzystajmy z daru, który pragnie nas dziś obdarzyć.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 25 stycznia – Święto Nawrócenia Św. Pawła, apostoła,

– we wtorek, 26 stycznia – wspomnienie świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa. Jest to również Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce,

– w czwartek, 28 stycznia  – wspomnienie Św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła.

3. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 16.00, zachęcamy do uczestnictwa. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos.

4. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 16:00 † Józef Pietrzykowski

wtorek, godz. 16:00 † Małgorzata Waluś

środa, godz. 16:00 † Stanisława Płachetka

czwartek, godz. 16:00 † Stefan Kosibor

piątek, godz. 16:00 † Stefan Kosibor

sobota, godz. 16:00 † Stanisław Klimczak

niedziela, godz. 8:00 † Franciszek Ponikwia z żoną Franciszką

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 Stanisław Hulbój z rodzicami i synami Janem i Bronisławem

7. Dziękujemy przysiółkowi “Łazy” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka “Plutowa Polana”.

8. Solidarni z Chorwacją

Odpowiadając na prośbę Caritas Chorwacji, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Ks. abp Stanisław Gądecki, ogłosił niedzielę 24 stycznia „Dniem solidarności z Chorwacją”. Tego dnia w polskich kościołach będą zbierane datki na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji.

W niedzielę 24 stycznia z okazji ” Dnia Solidarności z Chorwacją” podczas każdej Mszy świętej we wszystkich parafiach naszej diecezji będziemy modlić się za poszkodowanych, a przed kościołami przeprowadzimy zbiórkę do puszek na ten cel. Dodatkowo można wspomóc poszkodowanych:

  • Wysyłając SMS o treści CHORWACJA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł),
  • dokonując wpłaty przez stronę caritas.pl,
  • wpłacając dowolną kwotę na konto nr 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526, z dopiskiem CHORWACJA.

W naszej Parafii zbiórka dla poszkodowanych Chorwatów zostanie przeprowadzona w niedzielę 31 stycznia.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
17.01.2021 r. – II niedziela zwykła

1. Zachęta Jezusa: Chodźcie, a zobaczycie, dziś (w 2. niedzielę zwykłą) jest adresowana do każdego z nas. Jesteśmy bowiem gronem ludzi poszukujących poczucia bezpieczeństwa, oparcia, sensu i celu w życiu. Tak jak uczniowie, także my, znajdujemy to wszystko w Chrystusie. Zatem, pospieszmy ku Temu, który zaprasza nas do słuchania swojego słowa. Zachciejmy spotkać się z Tym, który przynosi zbawienie.

2. W dniach 18-24 stycznia, w całym Kościele przeżywamy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

3. Liturgiczne obchody tygodnia:

– we wtorek, 19 stycznia – wspomnienie Św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa,

– w czwartek, 21 stycznia – wspomnienie Św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy.

4. Zgodnie z decyzją Papieża Franciszka, przyszłą niedzielę będziemy obchodzić jako Niedzielę Słowa Bożego.

5. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 16.00, zachęcamy do uczestnictwa. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos.

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 16:00 † Tadeusz Hulbój

wtorek, godz. 16:00 † Stefan Kosibor

środa, godz. 16:00 † Józef Pietrzykowski

czwartek, godz. 16:00 † Maria Michulec z rodzicami

piątek, godz. 16:00 † Stanisława Płachetka

sobota, godz. 16:00 † Zofia Piecha w rocznicę śmierci

niedziela, godz. 8:00 † Karol Piecha w rocznicę śmierci

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 Eugeniusz Kapała z żoną Stefanią

7. Dziękujemy przysiółkowi “Piechówka cz. II” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka “Łazy”.

8. Ogłoszenie Wójta Gminy Jeleśnia Pani Anny Wasilewskiej dotyczące zapisów na szczepienia przeciw COVID-19

Wójt Gminy Jeleśnia informuje, że od dnia 18 stycznia 2021 r. dla osób 70+ w Ośrodkach Zdrowia  prowadzonych przez Praktyka Grupowa  Lekarzy POZ Sc Jeleśnia B. Śpiewak,  A. Fusch, H. Noga, na terenie Gminy  w godz. pracy ośrodków będą odbywały się zapisy dotyczące szczepień pod nr tel.:

JELEŚNIA   33 8636 022 lub  33 8636122

KRZYŻOWA  33 8636 558

SOPOTNIA MAŁA 33 8634 541

PEWEL WIELKA 33 8636 793  

W celu usprawnienia szczepień istnieje możliwość zaszczepienia się w sobotę czy niedzielę.   Zgłoszenia  można również złożyć do skrzynek kontaktowych umieszczonych przy Ośrodkach Zdrowia na terenie Gminy.
Zgłoszenie powinno zawierać nazwisko i imię, tel. kontaktowy oraz nr PESEL.
Dla osób  samotnych z całkowitą niepełnosprawnością, niemających możliwości  samodzielnego dojazdu do punktu szczepień w wieku 80+ będzie zorganizowany dowóz. Zgłoszenia należy dokonać pod  nr tel. 519 327  338, lub (33) 8630701, (33) 8630703 w godz. 7.00-15.00 /UG/.
Po zapisach personel medyczny skontaktuje się z pacjentem i ustali termin, godzinę szczepienia oraz ewentualną wizytę w domu.
Osoby, które korzystają z innych placówek medycznych również mogą dokonać zgłoszenia w w/wym. ośrodkach zdrowia.
Zachęcam do szczepień i potraktowanie sprawy jako bardzo ważnej i pilnej.

Z poważaniem,

Wójt Gminy Jeleśnia
Anna Wasilewska


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
10.01.2021 r. – święto Chrztu Pańskiego

1. W dzisiejsze święto Chrztu Pańskiego kończy się liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Po raz kolejny świętujemy przyjście na świat Syna Bożego. On jest posłanym przez Boga Zbawicielem, który mocą Ducha Świętego wyprowadza nas ze zniewolenia i grzechu. Tego Ducha otrzymaliśmy po raz pierwszy w chwili przyjęcia sakramentu chrztu. Ten Duch posyła nas, abyśmy byli zwiastunami radości. Z wdzięcznością przyjmijmy i podejmijmy chrześcijańską służbę, pełniąc nasze codzienne zadania w mocy Bożego Ducha.

2. W czwartek, 14 stycznia, obchodzimy Dzień migranta i uchodźcy.

3. W piątek, 15 stycznia, oddajemy cześć Bożemu Miłosierdziu z racji trzeciego piątku miesiąca.

4. W przyszłą niedzielę, 17 stycznia, Kościół katolicki w Polsce obchodzi Dzień Judaizmu.

5. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 16.00, zachęcamy do uczestnictwa. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos.

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 16:00 † Stanisława Płachetka

wtorek, godz. 16:00 † Józef Pietrzykowski

środa, godz. 16:00 † Małgorzata Dulańska

czwartek, godz. 16:00 † Włodzimierz Surówka

piątek, godz. 16:00 † Józef Rom w rocznicę śmierci

sobota, godz. 16:00 † Stanisław Hulbój w 9. rocznicę śmierci z rodzicami i bratem Tadeuszem

niedziela, godz. 8:00 † Józef Buława w 4. rocznicę śmierci

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 roczek Joli Piecha

7. Dziękujemy przysiółkowi “Piechówka cz. I” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka “Piechówka cz. II”.

8. Bóg zapłać za ofiary złożone przy zakupie kadzidła i kredy, zebraliśmy 3500 zł. Serdecznie dziękujemy!

9. Opłaty za wywóz śmieci z cmentarza za rok 2020 wyniosły około 10 tysięcy złotych. W związku z tym bardzo prosimy o uregulowanie opłat za nagrobki.
Opłata na 20 lat za utrzymanie:
– pojedynczego grobu wynosi 300 zł,
– grobu głębinowego wynosi 400 zł,
– podwójnego grobu 600 zł.
Pieniądze te są przeznaczone na utrzymanie cmentarza, m.in. na wywóz śmieci, który jest bardzo kosztowny. Zachęcamy także, by nie kupować nowych dużych zniczy, kupując tylko wkłady wspólnie możemy ograniczyć ilość odpadów.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
03.01.2021 r. – II niedziela po Narodzeniu Pańskim

1. Dziś przypada druga niedziela po Narodzeniu Pańskim. Stając wokół ołtarza Chrystusowego dziękujemy za Słowo, które było na początku i o którym wyznajemy, że jest Bogiem. Dzięki składamy Ojcu w niebie, za Jego Syna, którego nam ofiarował. Narodził się jako ludzkie Dziecko, abyśmy stali się dziećmi Bożymi, mieli poczucie bycia braćmi i siostrami wielkiej rodziny Bożej. Otwórzmy nasze umysły i serca na odwieczne Słowo Boże i uwielbiajmy Pana obecnego pośród nas.

2. W środę, 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego. W całym Kościele jest to Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Jest to święto obowiązkowe, porządek Mszy świętych jak w niedzielę. Składka z tacy przeznaczona jest na cele misyjne, natomiast ofiary złożone za kadzidło i kredę będą przekazane Siostrom Pallotynkom, które prowadzą szkołę i przedszkole w Kamerunie. Nasza parafia finansuje to dzieło, co roku przesyłamy około 10 tysięcy złotych, w zeszłym roku przekazaliśmy 6800 zł. Bóg zapłać za wszystkie ofiary!
W dniu 6 stycznia przypada także 7. rocznica święceń biskupich oraz ingresu do katedry św. Mikołaja w Bielsku-Białej Księdza Biskupa Romana Pindla. Modlimy się w intencjach naszego Pasterza oraz całej diecezji.

3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Modlimy się za wszystkich posługujących w Kościele i prosimy o dar nowych powołań do służby Bożej.

4. W przyszłą niedzielę, 10 stycznia, przypada święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia.

5. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 16.00 (w środę – Msze święte jak w niedzielę), zachęcamy do uczestnictwa. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos.

6. Serdecznie zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu od poniedziałku do soboty (z wyjątkiem środy) po Mszy świętej wieczornej od godziny 16:30 do 18:00. Zachęcamy, by ofiarować ten czas Panu Bogu!
Podczas adoracji będzie możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty.

7. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 16:00 † Jan Dulański z żoną Stefanią

wtorek, godz. 16:00 w 60. rocznicę ślubu Joanny i Czesława Buława

środa, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) w pewnej intencji

godz. 11:30 † Roman Janik w rocznicę śmierci

czwartek, godz. 16:00 † Marian Majdak w rocznicę śmierci

piątek, godz. 16:00 w intencji członków Apostolstwa Dobrej Śmierci

sobota, godz. 16:00 † Maria Kajdas w 3. rocznicę śmierci z mężem Józefem

niedziela, godz. 8:00 † Bronisław Buława z żoną Anną w rocznicę śmierci

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Jan Pluta z żoną Joanną i synem Bolesławem

godz. 11:30 za parafian

8. Dziękujemy przysiółkowi “Piechy” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka “Piechówka cz. I”.

9. Składamy podziękowania dla Krzysztofa Janik i Mikołaja Kosibor za przygotowanie dekoracji Kościoła na Boże Narodzenie i wykonanie Szopki. Dziękujemy także Panu Piotrowi Witas za bezpłatne ofiarowanie drewna na Szopkę.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
27.12.2020 r. – Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa

1. Przypadające dziś święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa uzmysławia nam, że Syn Boży również narodził się i wzrastał w gronie rodzinnym. Doświadczył życia rodzinnego z jego jasnymi, ale także ciemnymi stronami, pełnymi trudności i problemów. Gromadząc się na liturgii eucharystycznej mamy świadomość, że Jezus Chrystus jednoczy nas wokół ołtarza, który jest rodzinnym i wspólnotowym stołem. Niech siła płynąca z udziału w Eucharystii umacnia nasze rodziny w rzeczywistości dnia powszedniego.

2. W czwartek przypada ostatni dzień starego roku. Zapraszamy na godzinę 16.00 na nabożeństwo przebłagalne połączone z duszpasterskim sprawozdaniem rocznym. Odpust zupełny zyskuje każdy, kto spełni zwykłe jego warunki i w tym dniu odmówi pobożnie i publicznie hymn Ciebie Boga wysławiamy.

3. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 28 grudnia – święto Świętych Młodzianków, męczenników,

– w piątek, 1 stycznia – uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, porządek Mszy świętych jak w niedzielę, będzie również odprawiona dodatkowa Msza święta o godzinie 16.00. Jest to także Dzień Modlitwy o pokój na świecie. Również jest to pierwszy piątek miesiąca. Z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych,

– w sobotę, 2 stycznia – wspomnienie Świętych Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła. Jest to zarazem pierwsza sobota miesiąca, kiedy czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny.

4. Spowiedź święta w pierwszy piątek będzie od godziny 15.00 do 16.00.

5. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 16.00, zachęcamy do uczestnictwa.Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos.

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 16:00 † Stefan Kosibor

wtorek, godz. 16:00 † Józef Bienias z żoną Anną

środa, godz. 16:00 w 18. rocznicę urodzin Natalii Michulec

czwartek, godz. 16:00 w pewnej intencji

piątek, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Włodzimierz Adamek

godz. 11:30 w pewnej intencji

sobota, godz. 16:00 † Wacław Bernat

niedziela, godz. 8:00 za zmarłych, których wypominamy

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) o zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Michaliny Mieszczak i jej rodziny

godz. 11:30 za parafian

7. Dziękujemy przysiółkowi “Koło Szkoły cz. II” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka “Piechy”.

8. Bóg zapłać za ofiary złożone na Pasterkach, które będą przekazane na Fundusz Obrony Życia, zebrano 746 zł.

9. Bóg zapłać za ofiary złożone na opał, w tym tygodniu dziękujemy przysiółkowi Piechy (870 zł).


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
20.12.2020 r. – IV niedziela Adwentu

1. W Jezusie Chrystusie Bóg przyszedł do nas, byśmy doświadczyli Jego zbawienia, pomocy i ratunku. Ostatnia czwarta niedziela Adwentu przypomina, że Jezus jest Emanuelem, czyli Bogiem z nami. On nie jest obok nas czy przeciwko nam. Jego obecność z nami jest urzeczywistniana najpełniej w każdej Eucharystii. Niech sprawowana dziś liturgia będzie okazją do uwielbiania Boga obecnego z nami.

2. Msze święte roratnie są odprawiane o godzinie 6.30, wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos.

3. W czwartek, 24 grudnia przypada wigilia uroczystości Narodzenia Pańskiego. Zapraszamy na ostatnie Roraty, a wieczorem na Pasterkę. Ze względu na pandemię koronawirusa w tym roku będą odprawione dwie Pasterki o godzinie 22:00 oraz 24:00. Składki z Pasterek będą przeznaczone na Fundusz Obrony Życia.

4. W piątek, 25 grudnia – uroczystość Narodzenia Pańskiego, porządek Mszy świętych jak w niedzielę. Z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

5. W sobotę, 26 grudnia – święto Św. Szczepana, pierwszego męczennika, porządek Mszy świętych jak w niedzielę.

6. W przyszłą niedzielę, 27 grudnia, przypada święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa.

7. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 6:30 † Władysław Michulec z żoną Marią i synem Stefanem

wtorek, godz. 6:30 † Augustyn Pyrzyk z żoną i dziećmi

środa, godz. 6:30 † Bronisław Rom w 7. rocznicę śmierci

czwartek, godz. 6:30 † Władysław Michulec z zięciem Zdzisławem

piątek, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) w pewnej intencji

godz. 11:30 † Szczepan Dybczak z żoną Karoliną

sobota, godz. 8:00 † Grzegorz Wiewióra z żoną Rozalią i synem Stanisławem

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Halina Ponikwia w 1. rocznicę śmierci

godz. 11:30 za parafian

niedziela, godz. 8:00 † Bronisława Janik w 11. rocznicę śmierci

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Józef Klimczak z żoną Władysławą

godz. 11:30 za parafian

8. Dziękujemy przysiółkowi “Koło Szkoły cz. I” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka “Koło Szkoły cz. II”.

9. Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w Adoracji Najświętszego Sakramentu w Kościele Parafialnym od poniedziałku do środy od godziny 17:00 do 18:00. Ofiarujmy nasz czas Panu Bogu!

10. Spowiedź święta przed Bożym Narodzeniem: w tym roku ze względu na pandemię nie będzie całodziennej Spowiedzi. Natomiast będzie możliwość przystąpienia do Sakramentu Pokuty od poniedziałku do czwartku po Roratach. Dodatkowo podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu od poniedziałku do środy od godziny 17:00 do 18:00, będzie okazja do Spowiedzi. Zachęcamy, by nie odkładać Spowiedzi na ostatnią chwilę.

11. Są do nabycia świece wigilijne Caritas, mała świeca w cenie 5 zł. Kupując świecę wspieramy akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

12. Już w czwartek zasiądziemy wspólnie do stołu wigilijnego. Rozpocznijmy ten wieczór modlitwą, przeczytaniem rozdziału Ewangelii i śpiewem kolęd. Łamiąc się opłatkiem i składając sobie najserdeczniejsze życzenia zapomnijmy o smutkach, troskach i urazach. Pamiętajmy w tym dniu o ludziach biednych, samotnych i chorych.

Uroczystość Narodzenia Pańskiego rozpoczniemy uroczystymi Pasterkami o godzinie 22:00 i 24:00.

Na radosne dni Świąt Bożego Narodzenia, składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim mieszkańcom naszej wioski oraz gościom. Niech Boża Dziecina obdarzy i ubogaci wszystkich swoimi darami a Matka Najświętsza niech ma nasz w szczególnej opiece.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
13.12.2020 r. – III niedziela Adwentu

1. Ludzie wierzący żyjący na przestrzeni historii odczuwali, że Pan jest blisko! O tym fakcie przypomina nam trzecia niedziela adwentu, która jest czasem adwentowej radości (Gaudete). Zbawiciel świata obdarza nas swoją bliskością: w adresowanym do nas słowie, we wspólnocie zgromadzonej w jego imię, w momencie przyjęcia Komunii świętej. Doświadczenie bliskości Boga należy przekazywać dalej, dzielić się radością z innymi otuchy i przywracać nadzieję. Radujmy się z faktu, że w czasie sprawowania liturgii eucharystycznej Pan jest pośród nas bardzo blisko!

2. W poniedziałek, 14 grudnia, przypada wspomnienie Św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła.

3. Od czwartku, 17 grudnia, rozpoczynamy drugą część okresu adwentu. Liturgia tych dni przygotowuje nas bezpośrednio do przeżywania tajemnicy Wcielenia Syna Bożego.

4. W piątek czcimy Miłosierdzie Boże z racji trzeciego piątku miesiąca.

5. W tym tygodniu (środa, piątek i sobota) przypadają Kwartalne Dni Modlitw o życie chrześcijańskie rodzin.

6. Dziś modlitwą i ofiarą do koszyczka pod chórem wspieramy Kościół na Wschodzie.

7. Msze święte roratnie są odprawiane o godzinie 6.30, wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos.

8. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 6:30 † Franciszek Ponikwia z żoną Franciszką

wtorek, godz. 6:30 † Antoni Płonka z żoną Wiktorią

środa, godz. 6:30 † Agnieszka Płachetka

czwartek, godz. 6:30 † Stefania Michulec

piątek, godz. 6:30 † Agnieszka Płachetka

sobota, godz. 6:30 † Wacław Bernat

niedziela, godz. 8:00 † Joanna Kąkol w 10. rocznicę śmierci

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Władysław Cwajna z żoną Anną

godz. 11:30 za parafian

9. Dziękujemy przysiółkowi “Ponikwie” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka “Koło Szkoły”.

10. Odwiedziny chorych przed Świętami będą w piątek od godziny 9:00. Odwiedzane będą tylko te osoby, które zostaną zapisane, dlatego prosimy o zgłaszanie chorych.

11. Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w Adoracji Najświętszego Sakramentu w Kościele Parafialnym od poniedziałku do soboty od godziny 17:00 do 18:00. Ofiarujmy nasz czas Panu Bogu!

12. Spowiedź święta przed Bożym Narodzeniem: w tym roku ze względu na pandemię nie będzie całodziennej Spowiedzi. Natomiast będzie możliwość przystąpienia do Sakramentu Pokuty od poniedziałku do soboty po Roratach. Dodatkowo podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu od poniedziałku do soboty od godziny 17:00 do 18:00, będzie okazja do Spowiedzi. Zachęcamy, by nie odkładać Spowiedzi na ostatnią chwilę.

13. Są do nabycia świece wigilijne Caritas, mała świeca w cenie 5 zł. Kupując świecę wspieramy akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

14. Panie Organistki rozprowadzają opłatki na stół wigilijny. Zachęcamy do nabywania!

15. Bóg zapłać za ofiary złożone na opał, w tym tygodniu dziękujemy przysiółkom: Romy (150 zł), Szewcowa Polana (940 zł), Brańki (1155 zł).

16. Ogłoszenie

Środowiskowy Dom Samopomocy w Pewli Wielkiej serdecznie zaprasza do zakupu stroików i ozdób świątecznych, które znajdują się na stoliku pod chórem.
Obok stolika jest skrzynka, do której można wrzucać pieniądze za zakupione ozdoby. Dochód z Kiermaszu przeznaczony zostanie na zakup prezentów świątecznych dla osób z niepełnosprawnością przebywających w ośrodku i na organizację terapii dla nich.
Za wsparcie działalności na rzecz podopiecznych placówki z góry dziękujemy.

Kierownik i kadra ŚDS Pewel Wielka


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
06.12.2020 r. – II niedziela Adwentu

1. Wiele spraw dnia powszedniego potrafi nas tak bardzo zaabsorbować, że możemy stracić z pola widzenia to, co w życiu istotne. Zbytni aktywizm może zasłonić perspektywę Syna Bożego, posłanego przez Ojca dla naszego zbawienia. Wobec takiej sytuacji dobrze jest, gdy pojawia się ktoś na miarę Jana Chrzciciela. On przywraca naszą uwagę na Boga istniejącego tam, gdzie często nie potrafimy Go już dostrzec. W drugą niedzielę adwentu jesteśmy zaproszeni do spotkania z Bogiem, aby przeorientować swoje życie i wejść w zażyłą relację z Tym, który wciąż przychodzi.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 7 grudnia – wspomnienie Św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła,

– we wtorek, 8 grudnia – uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Msze święte w Kościele Parafialnym o godzinie 6.30 i 17.00, w Kaplicy w Adamkach o godzinie 15.30.

3. Msze święte roratnie są odprawiane o godzinie 6.30, wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos.

4. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 6:30 † Jan Hulbój w 22. rocznicę śmierci

wtorek, godz. 6:30 za parafian

godz. 15:30 (w Kaplicy w Adamkach) w pewnej intencji

godz. 17:00 w intencji członków Apostolstwa Dobrej Śmierci

środa, godz. 6:30 † Karol Wrzeszcz z żoną i dziećmi

czwartek, godz. 6:30 † Stefania Michulec

piątek, godz. 6:30 w pewnej intencji

sobota, godz. 6:30 † Jan Piecha z żoną Julią w rocznicę śmierci

niedziela, godz. 8:00 † Henryk Szarpak w 2. rocznicę śmierci

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Feliks Michulec z żoną Józefą i synami

godz. 11:30 za parafian

5. Dziękujemy przysiółkowi “Romy” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka “Ponikwie”.

6. Są do nabycia świece wigilijne Caritas, mała świeca w cenie 5 zł. Kupując świecę wspieramy akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

7. Od dziś Panie Organistki rozprowadzają opłatki na stół wigilijny. Zachęcamy do nabywania!

8. Bóg zapłać za ofiary złożone na opał, w tym tygodniu dziękujemy przysiółkom: Szewczyki i U Świętych (700 zł) i Buławka (750 zł).

9. W przyszłą niedzielę modlitwą i ofiarą do koszyczka pod chórem wspieramy Kościół na Wschodzie.

10. Ogłoszenie

Środowiskowy Dom Samopomocy w Pewli Wielkiej serdecznie zaprasza do zakupu stroików i ozdób świątecznych, które znajdują się na stoliku pod chórem.
Obok stolika jest skrzynka, do której można wrzucać pieniądze za zakupione ozdoby. Dochód z Kiermaszu przeznaczony zostanie na zakup prezentów świątecznych dla osób z niepełnosprawnością przebywających w ośrodku i na organizację terapii dla nich.
Za wsparcie działalności na rzecz podopiecznych placówki z góry dziękujemy.

Kierownik i kadra ŚDS Pewel Wielka

11. Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego

Rycerstwo Niepokalanej z naszej parafii zachęca, by otoczyć modlitwą dzieci zagrożone aborcją i włączyć się w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego – jest to modlitwa o ocalenie życia trwająca 9 miesięcy.

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego powstała po objawieniach w Fatimie, stając się odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy, które najbardziej ranią Jej Niepokalane Serce. W roku 1987 została przeniesiona do Polski. Pierwszy ośrodek duchowej adopcji powstał w kościele OO Paulinów w Warszawie. Stąd rozprzestrzenia się na cały kraj i poza jego granice.

Duchowa adopcja skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji. Pozwala matkom odzyskać wiarę w Boże Miłosierdzie, przynosząc pokój ich sercom. Jako bardzo konkretny, bezinteresowny i osobisty dar (modlitwy, ofiary i post), pomaga w szczególności ludziom młodym kształtować charakter, walczyć z egoizmem, odkrywać radość odpowiedzialnego rodzicielstwa, uzdalniając do postrzegania miłości i seksu oczyma Boga. Ucząc systematycznej modlitwy i pozytywnego działania pogłębia sens zaniedbanych praktyk ascetycznych. Może się stać czynnikiem odrodzenia wspólnej modlitwy i miłości w rodzinie.

Duchowa adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej – radosnej, bolesnej lub chwalebnej (Ojcze Nasz i 10 Zdrowaś Mario) oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Do modlitwy można dołączyć dowolnie wybrane dodatkowe postanowienia.

Duchową adopcję może podjąć każdy człowiek. Poprzedza ją przyrzeczenie, które składa się np. w swojej parafii. Można również podjąć duchową adopcję prywatnie.

W naszej Parafii uroczyste przyrzeczenie odbędzie się w naszej Parafii w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego – 25 marca 2021 r.

Formuła przyrzeczenia:

Najświętsza Panno, Bogarodzico Maryjo, wszyscy Aniołowie i Święci, wiedziony(a) pragnieniem niesienia pomocy w obronie nienarodzonych, ja, (imię i nazwisko) postanawiam mocno i przyrzekam, że od dnia … biorę w duchową adopcję jedno dziecko, którego imię Bogu jest wiadome, aby przez 9 miesięcy każdego dnia modlić się o uratowanie jego życia oraz o sprawiedliwe i prawe życie po urodzeniu.

Postanawiam odmówić codzienną modlitwę w intencji nienarodzonego, codziennie odmówić jedną tajemnicę różańca i (opcjonalnie) podjąć postanowienie…

Źródło: https://stacja7.pl/modlitwa/duchowa-adopcja-dziecka-poczetego/


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
29.11.2020 r. – I niedziela Adwentu

1. Rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, który w Polsce będziemy przeżywać pod hasłem “Zgromadzeni na świętej Wieczerzy”. Na progu adwentowego oczekiwania Kościół stawia przed nami obraz Sądu Ostatecznego, będący perspektywą naszej przyszłości. Mamy nadzieję, że będziemy potrafili kroczyć za Jezusem drogą sprawiedliwości, a poprzez pełnienie czynów miłości będzie nam dane dobrze przygotowywać się na jego przyjście. Niech spotkanie z Nim, obecnym w znakach świętej liturgii, umocni nas na drodze adwentowych wysiłków.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 30 listopada – święto Św. Andrzeja, apostoła,

– w czwartek, 3 grudnia – wspomnienie Św. Franciszka Ksawerego, prezbitera,

– w piątek, 4 grudnia – wspomnienie Św. Barbary, dziewicy i męczennicy, w tym dniu będzie dodatkowa Msza święta o godzinie 9.00 w intencji górników emerytów i zmarłych górników.

3. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Modlimy się w intencji pasterzy Kościoła i prosimy Boga o nowe powołania, czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa i oddajemy cześć Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.

4. Ze względu na aktualną sytuację związaną z pandemią, nie będzie pierwszopiątkowych odwiedzin chorych.

5. Spowiedź święta w pierwszy piątek miesiąca będzie przed i po Roratach.

6. Od jutra rozpoczynamy Roraty, Msze święte będą odprawiane o godzinie 6.30, wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos.

7. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 6:30 † Józef Ponikwia z żoną Marią i synem Józefem w rocznicę śmierci

wtorek, godz. 6:30 † Stefania Michulec

środa, godz. 6:30 † Agnieszka Płachetka

czwartek, godz. 6:30 † Wacław Bernat

piątek, godz. 6:30 † Marian Łatka

godz. 9:00 w intencji górników emerytów i zmarłych górników

sobota, godz. 6:30 w intencji członków Rycerstwa Niepokalanej z naszej parafii

niedziela, godz. 8:00 † Zdzisław Szewczyk w 4. rocznicę śmierci

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Marian Buława w 10. rocznicę śmierci

godz. 11:30 za zmarłych, których wypominamy

7. Dziękujemy przysiółkowi “Dolina” i “Garleje” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka “Romy”.

8. Są do nabycia świece wigilijne Caritas, mała świeca w cenie 5 zł. Kupując świecę wspieramy akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

9. Od przyszłej niedzieli Panie Organistki będą rozprowadzać opłatki na stół wigilijny. Zachęcamy do nabywania!

10. Bóg zapłać za ofiary złożone na opał, w tym tygodniu dziękujemy przysiółkom: Plutowa Polana (300 zł), Koło Sklepu i Koło Toru (2640 zł), Koło Szkoły (620 zł), Dolina i Garleje (340 zł), Chałpiska i Janiki (1120 zł), Piechówka (1190 zł), Ponikwie (420 zł).

11. Ogłoszenie

W odpowiedzi na dotykającą nas pandemię koronawirusa oraz kryzysową sytuacją panującą aktualnie w szpitalach, członkowie Apostolstwa Dobrej Śmierci organizują zbiórkę rzeczy potrzebnych pacjentom oddziału zakaźnego COVID-19 Szpitala Kolejowego w Wilkowicach.

Potrzebne są:
– podkoszulki bawełniane,
– pościel,
– poduszki,
– kołdry,
– koce,
– woda mineralna niegazowana,
– środki czystości (chusteczki nawilżane dla dzieci, mydło, oliwki i balsamy do ciała, ręczniki papierowe).

Dary można dostarczać do zelatorek ADŚ: Pani Teresy Juraszek i Pani Władysławy Buława, a także do Pani Alicji Olejniczak do sklepu “U Świętych”. Kontakt telefoniczny do Pań znajduje się w gablotce ADŚ.

Prosimy o sukcesywne dostarczanie produktów, ponieważ w szpitalu nie ma możliwości ich składowania.

Akcja wśród członków Apostolstwa Dobrej Śmierci rozpoczęła się już w poniedziałek, 16 listopada i spotkała się z bardzo dużym odzewem nie tylko wśród członków, ale także całej parafialnej społeczności.

W imieniu pacjentów i personelu Szpitala Kolejowego w Wilkowicach już teraz Apostolstwo Dobrej Śmierci w Pewli Wielkiej, dziękuje za ofiarowane dary.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
22.11.2020 r. – Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

1. W ostatnią niedzielę roku liturgicznego przypada uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Syn Boży zstąpił na ziemię, by założyć królestwo Boże mające charakter powszechny, obejmujący wszystkie ludy i narody. Konając na drzewie krzyża objął swoimi ramionami każdego człowieka. Wszyscy, bez wyjątku, otrzymaliśmy zadatek życia wiecznego w Jego królestwie. Niech uczestnictwo w Eucharystii jeszcze bardziej umocni nas na drodze wiary prowadzącej do uznania, że Jezus Chrystus jest jedynym Królem Wszechświata.

2. Dziś można zyskać odpust zupełny, odmawiając pobożnie Akt poświęcenia rodziny ludzkiej Chrystusowi Królowi i spełniając zwykłe warunki odpustu. Dzisiejsza uroczystość to główne święto patronalne Akcji Katolickiej.

 3. We wtorek, 24 listopada, przypada wspomnienie świętych męczenników narodu wietnamskiego: Andrzeja Dung-Lac, prezbitera i Towarzyszy.

4. W przyszłą niedzielę, 29 listopada, rozpoczyna się okres adwentu i nowy rok liturgiczny.

5. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 16.00, zachęcamy do uczestnictwa. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos.

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 16:00 o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla Krzysztofa, Marzeny i Poli

wtorek, godz. 16:00 † Gertruda Michulec

środa, godz. 16:00 † Franciszek Klimczak z żoną Stefanią w rocznicę śmierci

czwartek, godz. 16:00 † Krystyna Hulbój

piątek, godz. 16:00 † Marian Łatka

sobota, godz. 16:00 † Stefan Kosibor

niedziela, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Zdzisław Szewczyk

godz. 11:30 † Tadeusz Góra

7. Dziękujemy przysiółkowi “Madeje” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka “Dolina” i “Garleje”.

8. Są do nabycia świece wigilijne Caritas, mała świeca w cenie 5 zł. Kupując świecę wspieramy akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

9. Bóg zapłać za ofiary złożone na opał, w tym tygodniu dziękujemy przysiółkowi “Madeje” (330 zł).

10. Bóg zapłać za ofiary złożone na renowację schodów i tarasu. W październiku zebrano 1 350 zł, w listopadzie 550 zł, razem mamy 173 352 zł. Wykonawcy wypłacono 126 400 zł, po likwidacji usterek wykonawcy należy wypłacić 20 000 zł, za wykonanie pozostałych prac należy wypłacić: Panu Pawłowi Waligórze 11 500 zł i Panu Marianowi Uflantowi 40 000 zł. Do zebrania całej kwoty brakuje nam 24 548 zł.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
15.11.2020 r. – 33 niedziela zwykła

1. Jako żywe kamienie duchowej świątyni, przychodzimy do Chrystusa w 33 niedzielę zwykłą, byśmy jako lud odkupiony mogli się z Nim spotkać na sprawowaniu sakramentalnej Ofiary. To On oddala od nas wszystkie przeciwności i leczy nasze choroby. Zbawcze działanie Jezusa ma nam pomóc w pełnieniu woli Bożej.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– we wtorek, 17 listopada – wspomnienie Św. Elżbiety Węgierskiej, zakonnicy,

– w środę, 18 listopada – wspomnienie Bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy. W tym dniu przypadają imieniny Księdza Biskupa Romana Pindla. Pamiętajmy o modlitwie w intencji Biskupa Bielsko-Żywieckiego i całej diecezji,

– w piątek, 20 listopada – wspomnienie Św. Rafała Kalinowskiego, prezbitera. Oddajemy cześć  Bożemu Miłosierdziu z racji trzeciego piątku miesiąca,

– w sobotę, 21 listopada – wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Jest to dzień imienin Księdza Biskupa Janusza Zimniaka. Pamiętajmy o modlitwie w intencji Biskupa Seniora.

3. W przyszłą niedzielę, 22 listopada, obchodzimy uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

4. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 16.00, zachęcamy do uczestnictwa. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos.

5. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 16:00 † Bolesław Żydek z żoną Heleną

wtorek, godz. 16:00 † Krystyna Hulbój

środa, godz. 16:00 † Marian Łatka

czwartek, godz. 16:00 † Helena Michulec w 1. rocznicę śmierci

piątek, godz. 16:00 † Franciszek Płachetka

sobota, godz. 16:00 † Julia Piecha z mężem Karolem

niedziela, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Franciszka Ponikwia

godz. 11:30 † Władysław Cwajna z rodzicami

6. Dziękujemy przysiółkowi “Janiki cz. II” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka “Madeje”.

7. Bardzo prosimy o ofiary na ogrzewanie Kościoła. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać!

8. Bardzo prosimy o uregulowanie opłat za nagrobki (opłata na 20 lat za: pojedynczy grób 200 zł, grób głębinowy 300 zł, podwójny grób 400 zł). Pieniądze te są przeznaczone na utrzymanie cmentarza, m.in. na wywóz śmieci, który jest bardzo kosztowny (ostatni wywóz śmieci kosztował 3700 zł). Zachęcamy, by nie kupować nowych dużych zniczy, kupując tylko wkłady wspólnie możemy ograniczyć ilość odpadów.

9. Są do nabycia świece wigilijne Caritas, mała świeca w cenie 5 zł, duża świeca w cenie 20 zł. Kupując świecę wspieramy akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.


Copyright © 2021 Pewel Wielka
Projekt i wykonanie: whiteghost