33 863 67 36

Ogłoszenia i intencje Mszy Świętych

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

26.05.2024 – Uroczystość Najświętszej Trójcy

1. Dziś przypada uroczystość Najświętszej Trójcy. Odwieczna miłość Ojca do Syna i Syna do Ojca wyraża się w Trzeciej Osobie – Duchu Świętym. Tajemnica Trójcy Świętej pozostanie dla nas – w życiu ziemskim – tajemnicą. To jedna z największych, a zarazem najtrudniejszych prawd naszej wiary. Nie jest łatwo przyjąć, że jeden jedyny Bóg jest jednocześnie Bogiem w Trzech Osobach. Jedno jest pewne: przez zbawcze dzieło Chrystusa i przez dar Ducha Świętego możemy uczestniczyć w życiu Trójcy Świętej, a jednocześnie od chrztu świętego stajemy się „świątyniami Bożymi”, w których zamieszkuje Bóg Trójjedyny. Warto podjąć wszelkie wysiłki, aby prawda o Trójcy Świętej nie była tylko teorią, ale przenikała do naszego codziennego życia.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w środę, 29 maja  –  wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy,

– w czwartek, 30 maja  –  Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Msze święte będą odprawione o godzinie 8:00, po której wyruszy procesja do czterech ołtarzy oraz o godzinie 11:30. W tym dniu nie będzie Mszy świętej w Kaplicy w Adamkach.
Bardzo prosimy o przygotowanie ołtarzy mieszkańców przysiółków:
I ołtarz – przysiółek „Adamki”
II ołtarz – przysiółek „Piechówka”
III ołtarz – przysiółek „Łazy”
IV ołtarz – przysiółki „Plutowa Polana” i „Hyrbik”.
Prosimy Druhów i Druhny z OSP o zabezpieczenie trasy procesji oraz o niesienie baldachimu. Zapraszamy dzieci pierwszokomunijne, dzieci do sypania kwiatów oraz młodzież i Panie z Koła Gospodyń Wiejskich do niesienia feretronów. Prosimy o przystrojenie domów na trasie procesji. Zapraszamy do udziału całą wspólnotę parafialną!

– w piątek, 31 maja  –  święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu kończymy maryjne nabożeństwa majowe. Na ten dzień Biskup Bielsko-Żywiecki udziela dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

– w sobotę, 1 czerwca  –  wspomnienie św. Justyna, męczennika. Jest to zarazem pierwsza sobota miesiąca, oddajemy cześć Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Z racji Dnia Dziecka pamiętamy w modlitwach o wszystkich dzieciach. Rozpoczynamy także czerwcowe nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.

3. W sobotę, 1 czerwca, zapraszamy członków Rycerstwa Niepokalanej na Mszę świętą i adorację Najświętszego Sakramentu.

4. Rozpoczynamy przygotowania do Sakramentu Bierzmowania, zapraszamy kandydatów z klasy VII i VIII szkoły podstawowej oraz z klasy I szkoły średniej w sobotę, 1 czerwca na Mszę świętą o godzinie 18:00, a następnie na spotkanie.

5. Nabożeństwa majowe są odprawiane o godzinie 18:00, a następnie jest Msza święta. Wyjątkowo w poniedziałek Msza święta będzie odprawiona o godzinie 7:00. We czwartek Msze święte będą odprawiane o godzinie 8:00 i 11:30, a w piątek i sobotę o godzinie 18:00. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa!

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 7:00 † Krzysztof Juraszek w 10. rocznicę śmierci

wtorek, godz. 18:30 † Stefan Kosibor

środa, godz. 18:30 † Marek Hulbój w 10. rocznicę śmierci

czwartek, godz. 8:00 za parafian

godz. 11:30 † Józef Boba z żoną Cecylią

piątek, godz. 18:00 † Józefa Hulbój w 8. rocznicę śmierci

sobota, godz. 18:00 w intencji członków Rycerstwa Niepokalanej

niedziela, godz. 8:00 za zmarłych, których wypominamy

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 † Stefan Dybczak

7. Dziękujemy przysiółkowi „Piechówka” cz. II za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Łazy”.

8. Składamy serdecznie Bóg zapłać za ofiary na malowanie dachu kościoła parafialnego. Dziękujemy za ofiary już złożone i za te z dzisiejszej tacy. Do tej pory zebrano 14500 zł. Dziękujemy!

9. W dniu 24 maja 2024 r. w szpitalu wojewódzkim w Bielsku-Białej zmarł biskup pomocniczy senior diecezji bielsko-żywieckiej Janusz Zimniak. Przeżył 90 lat, w tym 68 jako kapłan. Był biskupem pomocniczym katowickim w latach 1980-1992, a w latach 1992-2010 pełnił funkcję biskupa pomocniczego bielsko-żywieckiego.
Uroczystości pogrzebowe świętej pamięci Biskupa Janusza Zimniaka odbędą się w piątek 31 maja 2024 r. w Katedrze Świętego Mikołaja w Bielsku-Białej:
godzina 10:00 – wprowadzenie do Katedry i czuwanie
godzina 12:00 – Msza Święta Pogrzebowa

Po Mszy Świętej przejście w kondukcie na Cmentarz Katedralny przy ulicy Grunwaldzkiej (1 kilometr) i złożenie do grobu zasłużonych kapłanów zgodnie z wolą Zmarłego.

10. Podziękowania

Dziękujemy lektorowi Kamilowi Hulbójowi za 16 lat służby w naszej wspólnocie parafialnej.
Kamilu dziękujemy Ci za Twoją pracę i poświęcenie, za czytane Słowo Boże, za Twoją służbę! Dziękujemy, że to powołanie pełniłeś z radością i na chwałę Boga!
Realizując nowe powołanie, nieś światło Chrystusa do spotkanych ludzi. Niech Eucharystia będzie nadal w centrum Twojego życia. Życzymy Ci błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Bożej!

11. Ogłoszenia z Koła Gospodyń Wiejskich w Pewli Wielkiej

Koło Gospodyń Wiejskich w Pewli Wielkiej przypomina, że jutro czyli w poniedziałek, 27 maja od godziny 16:00 do 18:00 w Remizie OSP będą przeprowadzane darmowe badania słuchu. Serdecznie zachęcamy mieszkańców do skorzystania z tej możliwości!

Koło zaprasza także na drugi trening nordic-walking, który odbędzie się we wtorek, 28 maja o godzinie 17:00. Zbiórka przy Remizie OSP w Pewli Wielkiej. Wydarzenie jest darmowe, zapewniamy sprzęt i serdecznie zachęcamy do udziału! 


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

19.05.2024 – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

1. Dziś przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy w liturgii okres wielkanocny. Duch Ożywiciel – Ten, który uświęca Kościół – niech prowadzi nas drogami prawdy ku Jezusowi Chrystusowi. Niech pozwala nam otwierać się na Jego słowo, na Jego głos, na to wszystko, co jest zawarte w świętych Pismach, a więc w słowach zapisanych w owej księdze życia, w której mówi – jak nas przekonuje Janowa Apokalipsa – Duch do Kościołów.

Dziś w naszej wspólnocie parafialnej obchodzimy Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej, modlimy się za dzieci, które przyjmą Pana Jezusa i za ich rodziny!

2. Dziś w Kościele Parafialnym od godziny 12:30 do 18:00 będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu. Serdecznie zachęcamy wszystkich Parafian, by przyszli adorować Pana Jezusa!

3. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 20 maja –  święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Msze święte w Kościele Parafialnym będą odprawione o godzinie 8.00 i 18.00, a w Kaplicy w Adamkach o godzinie 16:30. Ofiary składane do koszyczka pod chórem będą przeznaczone na Dom Matki i Dziecka,

– we wtorek, 21 maja – wspomnienie  św. Jana Nepomucena, kapłana i męczennika,

– w czwartek, 23 maja – święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana,

– w piątek, 24 maja – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, jest to Dzień modlitwy za Kościół w Chinach.

4. W środę, 22 maja, przypada 29. rocznica pobytu papieża św. Jana Pawła II na terenie naszej diecezji (Skoczów, Bielsko-Biała, Żywiec).

5. W sobotę, 25 maja o godzinie 10:00 w kościele katedralnym św. Mikołaja w Bielsku-Białej, Ksiądz Biskup Roman Pindel udzieli diakonom naszej diecezji święceń prezbiteratu. Kandydatów do święceń polecamy w modlitwie.

6. W przyszłą niedzielę, 26 maja, przypada Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. W tym dniu modlimy się szczególnie za nasze matki z okazji ich święta.

7. W Białym Tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 18:00, a następnie będzie nabożeństwo majowe. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa!

8. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 18:00 † Wiktoria Karcz

wtorek, godz. 18:00 † Szczepan Rom z żoną Anielą i dziećmi

środa, godz. 18:00 † Władysław Karcz w 6. rocznicę śmierci z żoną Marią

czwartek, godz. 18:00 † Józef Bienias z żoną Anną

piątek, godz. 18:00 † Roman Szaflik

sobota, godz. 18:00 † Karol Hulbój z żoną Marią i synami

niedziela, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Maria Michulec w 8. rocznicę śmierci

godz. 11:30 † Józef Dybczak w rocznicę śmierci z żoną Anną

9. Dziękujemy przysiółkowi „Piechówka” cz. I za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Piechówka” cz. II.

10. Zbliża się Uroczystość Bożego Ciała, bardzo prosimy o przygotowanie ołtarzy:
I ołtarz – przysiółek „Adamki”
II ołtarz – przysiółek „Piechówka”
III ołtarz – przysiółek „Łazy”
IV ołtarz – przysiółki „Plutowa Polana” i „Hyrbik”.

11. W przyszłą niedzielę ofiary złożone na tacę będą przeznaczone na malowanie dachu kościoła parafialnego. Koszt inwestycji to 60 tys. zł. Do tej pory zebrano 11 tys. zł. Bóg zapłać!

12. Ogłoszenie

Ksiądz Michał Juraszczyk serdecznie zaprasza młodzież naszego dekanatu na wyjazd na Lednicę! Wyjazd w sobotę 1 czerwca 2024 r. o godzinie 1:00 spod kościoła p.w. św. Karola Boromeusza w Koszarawie. Powrót w niedzielę, 2 czerwca w godzinach porannych. Koszt wyjazdu to 220 zł. Zapisy pod numerem telefonu 572-265-720. Szczegóły dotyczące wydarzenia dostępne są na stronie internetowej: www.spotkanielednica2000.pl.

13. Ogłoszenia z Koła Gospodyń Wiejskich w Pewli Wielkiej

Koło Gospodyń Wiejskich w Pewli Wielkiej bardzo serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na dwa wydarzenia:
1. W najbliższą sobotę, 25 maja zapraszamy na wspólny trening nordic-walking, spotykamy się o godzinie 16:00 przy Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej. Pod okiem instruktora nauczymy się techniki i będziemy spacerować. Udział w treningu jest bezpłatny, zapewniamy sprzęt do ćwiczeń.
2. Natomiast w poniedziałek, 27 maja od godziny 16:00 do 18:00 w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej będzie możliwość skorzystania z darmowego badania słuchu. Badanie będzie prowadzone przez firmę GEERS Dobry Słuch. Słuch pozwala nam właściwie się komunikować z ludźmi i otaczającym nas światem. Serdecznie zachęcamy mieszkańców, by skorzystali z tej możliwości i sprawdzili swój słuch.
Oba wydarzenia są darmowe, serdecznie zachęcamy mieszkańców do udziału!


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

12.05.2024 – Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

1. Dziś przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskie­go. Pytanie, które słyszą apostołowie wpatrujący się w odchodzącego z ziemi Jezusa brzmi dosyć jednoznacznie: Dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? (Dz 1,11 a). Pytanie nieco dziwne i trochę niezrozumiałe. Bo czyż jest zachowa­nie bardziej właściwe od tego, gdy ktoś spogląda w górę szukając tam obecności Boga? Aniołowie mają jednak rację. Niebo, do którego wstąpił Jezus 40 dni po swoim zmar­twychwstaniu, nie znajduje się w obłokach niebieskich. Nie jest ani nad, ani pod nami, ani na górze, ani na dole, nie jest z lewej czy z prawej strony. Jest ono obecne między nami: niewidzialne, nieuchwytne zmysłowo, a jednak rzeczywiste, najzupełniej prawdziwe. Kryje się ono w najbardziej proza­icznych wydarzeniach naszej codzienności. Przenika nasze dni, miesiące i upływające lata. Żyje w naszych domach i wspólnotach. Naszym niebem nie jest żadna przestrzeń ani konkretne miejsce, ale niebem jest zmartwychwstały Chry­stus, który wysyła uczniów do apostolskiej posługi: Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwie­rzy, będzie potępiony (Mk 16,15).

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– we wtorek, 14 maja – święto św. Macieja, apostoła,

– w czwartek, 16 maja – święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, patrona Polski.

3. W piątek, 17 maja, przypada dzień modlitwy do Miłosierdzia Bożego z racji trzeciego piątku miesiąca.

4. W przyszłą niedzielę, 19 maja, będziemy obchodzić uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W naszej wspólnocie parafialnej w tym dniu na Mszy świętej o godzinie 9:30 będziemy obchodzić uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Nie będzie Mszy świętej w Kaplicy w Adamkach.

5. Serdecznie zachęcamy do udziału w maryjnych nabożeństwach majowych, które są odprawiane w Kościele Parafialnym o godzinie 18:00, a następnie jest Msza święta. W Kaplicy w Adamkach nabożeństwo majowe odprawiane jest o godzinie 18:00.

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 18:30 † Rudolf Michulec w rocznicę śmierci

wtorek, godz. 18:30 † Stanisław Puda w 4. rocznicę śmierci

środa, godz. 18:30 † Ryszard Piotrowski w rocznicę śmierci

czwartek, godz. 18:30 w 18. rocznicę urodzin Sylwii

piątek, godz. 18:30 † Małgorzata Dulańska w rocznicę śmierci z ojcem Janem

sobota, godz. 18:30 † Michał Klimczak

niedziela, godz. 8:00 za parafian

godz. 9:30 Pierwsza Komunia Święta

godz. 11:30 w 70. rocznicę urodzin Barbary Kosibor

7. Dziękujemy przysiółkowi „Piechy” cz. II za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Piechówka” cz. I.

8. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone na malowanie dachu, zebrano 9994 zł.

9. Dziękujemy za ofiary złożone na „Jałmużnę Wielkopostną”. Łącznie z ofiarami złożonymi w uroczystość Trzech Króli, na utrzymanie szkoły i przedszkola w Kamerunie przekazano 12 tys. zł.

10. Ogłoszenie Apostolstwa Dobrej Śmierci

Apostolstwo Dobrej Śmierci organizuje wyjazd na Dzień Skupienia do Hałcnowa, który odbędzie się w piątek, 31 maja. Wyjazd około godziny 14:00. Zapisy u Zelatorek. Zachęcamy do udziału!

11. Są jeszcze wolne miejsca na wyjazd do Grecji od 17.06 do 28.06.2024 r. Cena dla Parafian to 1890 zł.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

05.05.2024 – VI Niedziela Wielkanocna

1. Dziś 6. niedziela wielkanocna. Czytany dziś fragment Ewangelii stanowiący dziewięć wierszy piętnastego rozdziału narracji Janowej, należy interpretować w kontekście ośmiu wcześniejszych wersetów (przypowieść o winnym krzewie), które czytaliśmy tydzień temu. W tych dwóch fragmentach aż dziesięć razy mowa jest o trwaniu (wytrwaniu, zamieszkaniu). To jest Ewangelia będąca wezwaniem do trwania w jedności z Jezusem; jest zarazem pytaniem o to, jak trwać, aby wytrwać? Jeśli pozostaniemy w obszarze nauczania św. Jana, to drogą trwania w Jezusie jest przestrzeganie przykazań; na ile żyjemy na co dzień Dekalogiem streszczającym się w przykazaniu miłości, na tyle trwamy w jedności z Tym, który objawia się jako krzew winny. Jeżeli poszerzymy nieco horyzont spojrzenia i odniesiemy się do treści pozostałych ewangelistów, to zauważymy, iż motyw winnego krzewu  odnosi się do królestwa Bożego i jest zapowiedzią Eucharystii (owoc winnego krzewu jest materią tego sakramentu). Niech ta świadomość towarzyszy nam w celebracji Eucharystii.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 6 maja – święto Świętych apostołów Filipa i Jakuba,

– w środę, 8 maja – uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. W tym dniu Ksiądz Biskup Roman Pindel udzieli święceń diakonatu akolitom naszej diecezji. Modlimy się za kandydatów do święceń.

3. W poniedziałek, wtorek i środę przypadają Dni Modlitw o urodzaje (tzw. Dni Krzyżowe), związane z tradycją procesji błagalnych do przydrożnych krzyży na terenie parafii. Kościół modli się w tych dniach prosząc Boga o błogosławieństwo dla każdej ludzkiej pracy, zwłaszcza na roli.

4. Od piątku, 10 maja, rozpoczynamy czas modlitewnej nowenny poprzedzającej uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

5. W przyszłą niedzielę, 12 maja na Mszy świętej o godzinie 11:30, będziemy obchodzić Rocznicę I Komunii Świętej. 

6. Serdecznie zachęcamy do udziału w maryjnych nabożeństwach majowych, które są odprawiane w Kościele Parafialnym o godzinie 18:00, a następnie jest Msza święta. W Kaplicy w Adamkach nabożeństwo majowe odprawiane jest o godzinie 18:00.

7. W piątek, 10 maja serdecznie zapraszamy członków Apostolstwa Dobrej Śmierci na Mszę świętą i Różaniec do Siedmiu Boleści Matki Bożej.

8. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 18:30 † Aleksandra Buława

wtorek, godz. 18:30 † Stanisław Majdak z mamą Stanisławą

środa, godz. 18:30 † Stanisław Rom z żoną Heleną

czwartek, godz. 18:30 w pewnej intencji

piątek, godz. 18:30 w intencji członków Apostolstwa Dobrej Śmierci

sobota, godz. 18:30 † Marcin Pindel z żoną Anną

niedziela, godz. 8:00 † Karol Byrtek z żoną Joanną

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 rocznica I Komunii Świętej

9. Dziękujemy przysiółkowi „Piechy” cz. I za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Piechy” cz. II.

10. Zachęcamy do lektury “Gościa Niedzielnego”.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

28.04.2024 – V Niedziela Wielkanocna

1. Słowo Boże 5. niedzieli wielkanocnej (zwłaszcza tekst Ewangelii) odsłania niezwykłą tajemnicę obecności Chrystusa, który jednoczy się z człowiekiem tak mocno, że zamieszkuje w naszym wnętrzu. Tę znamienną rzeczywistość wyraża wspólne zjednoczenie, wzajemne „zamieszkanie” Boga w człowieku i człowieka w Bogu. Stąd uzasadniona jest Jezusowa zachęta: wytrwajcie we Mnie, a Ja będę trwać w was (J 8, 4a). Te słowa potwierdzają fakt, że prawdziwa miłość jest tylko tam, gdzie nie chodzi o chwilowy kaprys czy zauroczenie, lecz o taką postawę, która wyraża całkowite oddanie się sobie. Trzeba dziś o tym mówić często i zdecydowanie, ponieważ współczesna kultura straszliwie zbanalizowała miłość i coraz rzadziej traktuje się ją jako wzajemny dar z siebie obejmujący całego człowieka i całe jego życie.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 29 kwietnia – święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy. Jest to zarazem Dzień męczeństwa duchowieństwa polskiego w czasie II wojny światowej,

– w środę, 1 maja wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika. Modlimy się o błogosławieństwa dla każdej ludzkiej pracy, pamiętamy także o tych, którzy zostali pracy pozbawieni. Rozpoczynamy maryjne nabożeństwa majowe,

– w czwartek, 2 maja wspomnienie św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła,- w piątek, 3 maja – uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, porządek Mszy świętych jak w niedzielę. Z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych,

– w sobotę, 4 maja – wspomnienie św. Floriana, męczennika.

3. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek modlimy się za kapłanów i osoby życia konsekrowanego, a także prosimy o dar nowych powołań do służby Bożej w Kościele. W piątek oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, a w sobotę czcimy Niepokalane Serce Maryi Panny.

4. Spowiedź święta pierwszopiątkowa wyjątkowo będzie w czwartek od godziny 17:00 do 18:00.5. We wtorek, 30 kwietnia, z bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie wyruszy diecezjalna pielgrzymka do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

5. W poniedziałek Msza święta będzie odprawiona o godzinie 18:00, we wtorek o godzinie 7:00. Od środy rozpoczynamy maryjne nabożeństwa majowe, które będą odprawiane o godzinie 18:00, a następnie będzie Msza święta. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa, zwłaszcza dzieci i młodzież!

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 18:00 † Stefan Kosibor

wtorek, godz. 7:00 † Anna Michulec w 6. rocznicę śmierci i za zmarłych z jej rodziny

środa, godz. 18:30 w 35. rocznicę ślubu Teresy i Stanisława Byrtek

czwartek, godz. 18:30 † Władysław Cwajna w 13. rocznicę śmierci

piątek, godz. 8:00 w intencji członków Rycerstwa Niepokalanej

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) w intencji Marka i jego rodziny

godz. 11:30 w intencji Róży Męskiej p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

sobota, godz. 18:30 o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla wszystkich strażaków z Pewli Wielkiej

niedziela, godz. 8:00 za zmarłych, których wypominamy

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 † Józefa Póda w rocznicę śmierci

8. Dziękujemy przysiółkowi „Koło Szkoły” cz. II za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Piechy” cz. I.

9. Serdecznie dziękujemy za ofiary złożone dziś na tacę na malowanie dachu kościoła parafialnego. Bóg zapłać!

10. Zachęcamy do lektury “Gościa Niedzielnego”.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

21.04.2024 – IV Niedziela Wielkanocna – Niedziela Dobrego Pasterza

1. Dziś przypada 4. Niedziela wielkanocna, zwana Niedzielą Dobrego Pasterza. Ojciec i Pasterz, to dwa biblijne obrazy ukazujące rzeczywistość ludzkiego życia i pomagające, choć po części, odkryć tajemnicę miłości Boga. Czyńmy wszystko, co możliwe, by nie tylko tę miłość Boga poznać, ale jej doświadczać. Bez żadnej obawy i pozbawieni niepewności, poddajmy się ojcowskiej i pasterskiej miłości Boga; pozwólmy, by Bóg prowadził nas jak swoje dzieci, by Chrystus – jako dobry Pasterz – prowadził nas do Ojca.

Rozpoczyna się Tydzień modlitwy o powołania do służby w Kościele.

Dziś ofiarą do koszyczka pod chórem wspieramy radio diecezjalne Anioł Beskidów.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– we wtorek, 23 kwietnia – uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski,

– w czwartek, 25 kwietnia – święto św. Marka, ewangelisty.

3. W piątek, 26 kwietnia, Ksiądz Biskup Tadeusz Rakoczy obchodzi 32. Rocznicę święceń biskupich. Pamiętamy w modlitwach o pierwszym Biskupie Bielsko-Żywieckim.

4. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 18:00, z wyjątkiem poniedziałku, Msza święta o godzinie 7:00. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa!

5. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 7:00 † Józefa Rogalska z mężem Stanisławem

wtorek, godz. 18:00 w intencji ks. Jerzego w dniu imienin

środa, godz. 18:00 † Wojciech Hulbój z dwiema żonami

czwartek, godz. 18:00 † Wojciech Waluś

piątek, godz. 18:00 † Franciszek Karcz z żoną Rozalią w  rocznicę śmierci

sobota, godz. 18:00 w 30. rocznicę ślubu Katarzyny i Janusza Wróbel

niedziela, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Jan Pluta z żoną Joanną i synem Bolesławem

godz. 11:30 w 32. rocznicę ślubu Renaty i Jacka

6. Dziękujemy przysiółkowi „Koło Szkoły” cz. I za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Koło Szkoły” cz. II.

7. W związku z planowanym malowaniem dachu kościoła parafialnego zwracamy się z prośbą o składanie ofiar na ten cel. Koszt inwestycji to około 60 tys. zł, by zebrać tę kwotę prosimy w miarę możliwości o ofiarę 400 zł od każdej rodziny. Pierwsza zbiórka będzie w przyszłą niedzielę, następne w każdą trzecią niedzielę miesiąca. Już teraz składamy serdeczne Bóg zapłać!

8. Ogłoszenie

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Pewli Wielkiej oraz Rada Rodziców serdecznie zapraszają dzieci i młodzież do zapisów do reaktywowanego zespołu regionalnego „Jedlicki”. Dodatkowe informacje można uzyskać w godzinach pracy szkoły. Serdecznie zapraszamy zarówno nowe osoby, jak i tych, którzy należeli już do Zespołu. Pragniemy odnowić zespół, aby był chlubą Pewli Wielkiej, tak jak to było w latach wcześniejszych.
Zwracamy się również z prośbą do byłych członków Zespołu, którzy posiadają jeszcze stroje regionalne o ich zwrot, aby nowi członkowie mogli z nich korzystać.
Zapisy trwają do końca kwietnia br.

9. Zachęcamy do lektury „Gościa Niedzielnego!”.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

14.04.2024 – III Niedziela Wielkanocna – Niedziela Biblijna

1. Trzecia niedziela wielkanocna obchodzona jest jako Niedziela Biblijna. Ponieważ nasze życie nie zawsze dorasta do tej wiary, którą wyznajemy, a nasze świadectwo życia mogłoby okazać się za słabe, dzisiejsze słowo Boże wskazuje nam jeszcze jedną drogę świadectwa. Jest to droga pokuty będąca walką z grzechem i słabościami. Św. Piotr wzywa: „pokutujcie więc i nawróćcie się, aby wasze grzechy zostały zgładzone”. Zaś św. Jan apeluje, abyśmy nie grzeszyli, a kiedy jednak pojawia się w naszym życiu grzech, to wówczas daje nam zapewnienie: „mamy Rzecznika wobec Ojca – Jezusa Chrystusa sprawiedliwego. On bowiem jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy, i nie tylko za nasze, lecz również za grzechy całego świata”. Oto mocą Chrystusa możemy odnosić zwycięstwo nad grzechem i w ten sposób czynić świadectwo naszego życia bardziej skutecznym.

2. APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI O MODLITWĘ W INTENCJI OCHRONY ŻYCIA OSÓB NIENARODZONYCH

Życie jest darem Bożym i jako takie jest niezbywalnym prawem każdego człowieka, dlatego trzeba je chronić i wspierać na każdym etapie jego rozwoju. Szacunek wobec życia, które należy do najważniejszych wartości, jest jedną z podstawowych powinności każdego człowieka. Miliony osób na całym świecie podejmują nieustannie starania, aby chronić życie ludzkie, zwłaszcza to najbardziej bezbronne, poczęte i jeszcze nienarodzone oraz ukazywać wszystkim jego piękno i wartość. Również w naszej ojczyźnie podejmowane są liczne inicjatywy w jego obronie, jak choćby zaplanowany na najbliższą niedzielę Narodowy Marsz Życia. Będzie on manifestacją szacunku wobec życia poczętego, przyjęcia tego życia w miłości oraz wyrazem uznania wobec trudu rodzicielstwa, zapewniającego dzieciom możliwość wzrostu i rozwoju. W nawiązaniu do opublikowanego wczoraj Stanowiska ws. poszanowania życia ludzkiego w fazie prenatalnej i w związku z toczącą się debatą nad polskim ustawodawstwem, ograniczającym prawo do życia dzieciom nienarodzonym, zachęcam gorąco, aby najbliższą niedzielę uczynić dniem szczególnej modlitwy w obronie życia poczętego. Proszę, aby we wszystkich kościołach w Polsce, na każdej Mszy Świętej, modlić się w tej intencji. Ufam, że starania milionów ludzi dobrej woli zaowocują jeszcze większą ochroną życia osób nienarodzonych.

Gdańsk, 12 kwietnia 2024 roku

✠ Tadeusz Wojda SAC, Arcybiskup Metropolita Gdański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

3. W piątek, 19 kwietnia, modlimy się do Miłosierdzia Bożego z racji trzeciego piątku miesiąca.

4. W przyszłą niedzielę, 21 kwietnia, ofiarą do koszyczka pod chórem wspieramy radio diecezjalne Anioł Beskidów.

5. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 18:00. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa!

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 18:00 † Jan Lach z żoną Anną w rocznicę śmierci

wtorek, godz. 18:00 † Józef Póda z żoną Marią

środa, godz. 18:00 † Karol Gabryś z żoną Anną

czwartek, godz. 18:00 † Natalia Byrtek w 1. rocznicę śmierci

piątek, godz. 18:00 † Wiktoria Karcz

sobota, godz. 18:00 † Józef Dybczak z żoną Marią w rocznicę śmierci

niedziela, godz. 8:00 † Zdzisław Szewczyk

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 † Władysław Murański w rocznicę śmierci

7. Dziękujemy przysiółkowi „Ponikwie” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Koło Szkoły”.

8. Serdecznie zapraszamy członków Rady Duszpasterskiej na spotkanie, dziś o godzinie 15:00 na plebanii.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

07.04.2024 – II Niedziela Wielkanocna – Niedziela Miłosierdzia Bożego

1. Dziś przypada 2. niedziela wielkanocna czyli Miłosierdzia Bożego. Zmartwychwstały Chrystus przychodzi dzisiaj – tak, jak wtedy, tydzień po zmartwychwstaniu, do apostołów zebranych w Wieczerniku – by nas obdarzyć darem pokoju, a zarazem umocnić wiarę. Jest to nie tylko wiara w realną obecność Zmartwychwstałego pośród nas, ale także w Jego uzdrawiającą moc. Jezusowi zależy, abyśmy byli ludźmi silnej wiary, zdolnej przezwyciężać nie tylko trudności zewnętrzne, ale również to, co tkwi we wnętrzu człowieka, a jest następstwem popełnionego grzechu. W pierwszych słowach Chrystusa zmartwychwstałego: Pokój wam! (J 20, 19b. 20b), odsłania się zasadnicza perspektywa wiary, która wyzwala z lęku, z obawy przed cierpieniem i strachem, wobec faktu śmierci. Wiara w paschalne zwycięstwo Chrystusa dysponuje siłę uzdrowienia, jest źródłem umocnienia, o czym zaświadcza św. Jan: Wszystko bowiem, co z Boga zrodzone, zwycięża świat, tym właśnie zwycięstwem, które zwyciężyło świat jest nasza wiara (1 J 5, 4).

2. Decyzją Episkopatu Polski rozpoczynają się w tym dniu obchody Tygodnia Miłosierdzia. Jest to zarazem święto patronalne Caritas.

3. Jutro przypada (przeniesiona w tym roku z dnia 25 marca) uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Msze święte będą odprawiane o godzinie 7:00 i 18:00 w Kościele Parafialnym oraz w Kaplicy w Adamkach o godzinie 16:30. Jest to zarazem Dzień Świętości Życia. Składka jest przeznaczona na Dom Matki i Dziecka.

4. Za tydzień, 14 kwietnia, będziemy obchodzić Niedzielę biblijną.

5. W środę, 10 kwietnia przypada wieczysta adoracja w Kaplicy w Adamkach. Serdecznie zapraszamy na adorację od godziny 10:00 do 16:00, kiedy będzie odprawiona Msza święta w intencji członków Apostolstwa Dobrej Śmierci. Od godziny 15:00 na wspólną adorację zaprasza Apostolstwo Dobrej Śmierci.

6. Msze święte od wtorku do soboty będą odprawiane o godzinie 18:00. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa.

7. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 18:00 † Jan Michulec w 3. rocznicę śmierci

wtorek, godz. 18:00 † Józef Lizak

środa (w Kaplicy w Adamkach) godz. 16:00 w intencji członków Apostolstwa Dobrej Śmierci

godz. 18:00 † Władysław Mazur w 3. rocznicę śmierci

czwartek, godz. 18:00 † Karolina Dunat z mężem Karolem

piątek, godz. 18:00 za parafian

sobota, godz. 18:00 † Józef Maślanka z żoną Anną

niedziela, godz. 8:00 † Franciszek Kosibor z żoną Franciszką

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Jan Adamek

godz. 11:30 za parafian

8. Dziękujemy przysiółkowi „Romy” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Ponikwie”.

9. W przyszłą niedzielę, 14 kwietnia serdecznie zapraszamy członków Rady Duszpasterskiej na spotkanie o godzinie 15:00 na plebanii.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

31.03.2024 – Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego

1. Triduum Paschalne ma swój szczyt w Wigilii Paschalnej i kończy się Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Docierają do nas słowa radosnego i pełnego nadziei orędzia zmartwychwstania. Jest ono głoszeniem Dobrej Nowiny, że życie jest mocniejsze niż śmierć, prawda potężniejsza niż fałsz, dobro większe od zła, miłość potężniejsza od nienawiści, sprawiedliwość skuteczniejsza od przemocy. Niech Zmartwychwstały przeniknie nasze serca i umysły na tyle mocno, aby wraz z wyjściem Chrystusa z grobu powróciły do nas i na stałe zagościły: wiara, nadzieja i miłość. On dla nas prawdziwie zmartwychwstał i żyje!

2. Osiem pierwszych dni okresu wielkanocnego stanowi Oktawę Wielkanocną. W piątek w oktawie Wielkanocy nie obowiązuje post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

3. Trwa nowenna do Miłosierdzia Bożego, któremu oddajemy cześć w przyszłą niedzielę, 7 kwietnia. Rozpoczynamy wtedy tegoroczny Tydzień Miłosierdzia. Jest to zarazem święto patronalne Caritas.

4. Jutro, w Poniedziałek Wielkanocny porządek Mszy świętych jak w każdą niedzielę.

5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Modlimy się o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne, oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny.

6. W sobotę, 6 kwietnia serdecznie zapraszamy członków Rycerstwa Niepokalanej na Mszę świętą i adorację Najświętszego Sakramentu.

7. Od wtorku do soboty Msze święte będą odprawiane o godzinie 18:00. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa!

8. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 8:00 † Bronisław Piecha w 3. rocznicę śmierci

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Kazimierz Adamek

godz. 11:30 w 50. rocznicę urodzin Marzeny

wtorek, godz. 18:00 † Grzegorz Ignaciuk w 5. rocznicę śmierci

środa, godz. 18:00 † Franciszek Mąkinia z żoną Reginą

czwartek, godz. 18:00 † Władysław Hulbój z żoną Wiktorią

piątek, godz. 18:00 w 60. rocznicę urodzin Mariana Uflanta

sobota, godz. 18:00 w intencji członków Rycerstwa Niepokalanej

niedziela, godz. 8:00 za zmarłych, których wypominamy

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Józef Adamek z żoną Walerią i synem Franciszkiem

godz. 11:30 za parafian

9. Dziękujemy przysiółkom „Dolina” i „Garleje” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Romy”.

10. Bardzo serdecznie dziękujemy za ofiary złożone na Jałmużnę Wielkopostną, które przekażemy siostrom Pallotynkom z Kamerunu na utrzymanie szkoły i przedszkola.

11. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia Triduum Paschalnego. Dziękujemy za przygotowanie Ciemnicy i Grobu Pańskiego, dziękujemy za przygotowanie adoracji, dziękujemy Służbie Liturgicznej, Organistom oraz Straży Pożarnej za objęcie honorowej warty. Bardzo dziękujemy wszystkim Parafianom i Gościom za udział w liturgii Triduum.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

24.03.2024 – Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej

1. Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej zawiera w sobie syntezę dwóch wielkich tradycji: jerozolimskiej – z pełnym chwały wejściem w mury Świętego Miasta oraz rzymskiej – gdzie czytano w tym dniu opis Męki Pańskiej. Ta synteza stanowi istotny próg kolejnych dni Wielkiego Tygodnia, które mają być dla nas czasem naszego, nowego wyboru Jezusa Chrystusa, co potwierdzamy w czasie liturgii Wigilii Paschalnej odnawiając swoje chrzcielne przyrzeczenia. Mają to być dni budzenia się z religijnego letargu, wychodzenia z religijności tłumu, by coraz bardziej stawać się uczniami Jezusa, zdolnymi i gotowymi do osobistego opowiedzenia się po Jego stronie, z pełną akceptacją wymagań, jakie zawiera tajemnica Chrystusowej miłości objawionej poprzez mękę, cierpienie i śmierć na drzewie krzyża.

2. Jutro, 25 marca, przypada 32. rocznica erygowania naszej diecezji, o której pamiętamy w modlitwie. Z racji obchodów Wielkiego Tygodnia, w tym roku uroczystość Zwiastowania Pańskiego będzie obchodzona w poniedziałek po oktawie wielkanocnej, czyli 8 kwietnia.

3. Od poniedziałku do czwartku Msze święte będą odprawiane o godzinie 17:00. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa!

4. Od poniedziałku do czwartku po Mszy świętej będzie okazja do przystąpienia do Sakramentu Pokuty. Zachęcamy Parafian, by skorzystali z tej możliwości.

5. W czwartek, 28 marca rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego, które jaśnieje jako szczyt całego roku liturgicznego. Rozpoczyna się Mszą świętą Wieczerzy Pańskiej, ma swój szczyt w Wigilii Paschalnej i kończy się II nieszporami uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.

6. Triduum Paschalne w naszej Parafii

Wielki Czwartek

O godzinie 17:00 zostanie odprawiona Msza święta Wieczerzy Pańskiej, następnie przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i indywidualna adoracja do godziny 20:00.

Wielki Piątek

9:00 – 17:00 – indywidualna adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy

10:00 – adoracja dla dzieci i młodzieży szkolnej

17:00 – Droga Krzyżowa

18:00 – Liturgia Męki Pańskiej

22:00 – Droga Krzyżowa dla małżeństw

23:00 – adoracja dla młodzieży i studentów

indywidualna adoracja Pana Jezusa w Grobie do północy

Wielka Sobota

9:00 – 19:00 – indywidualna adoracja Pana Jezusa w Grobie

10:00, 11:00 i 12:00 – błogosławieństwo pokarmów w Kościele Parafialnym

10:30 – błogosławieństwo pokarmów w Kaplicy w Adamkach

19:00 (zmiana godziny!) – Liturgia Wigilii Paschalnej, poświęcenie ognia, paschału i wody chrzcielnej oraz procesja rezurekcyjna.

7. W czasie Triduum istnieje możliwość zyskania odpustu zupełnego przez wszystkich, którzy wypełniwszy zwykłe warunki odpustu, spełnią następujące dzieła:

– w Wielki Czwartek – udział we Mszy św. Wieczerzy Pańskiej i uroczyste odmówienie hymnu Przed tak wielkim Sakramentem,

– w Wielki Piątek – pobożny udział w Adoracji Krzyża, ucałowanie krzyża podczas celebracji Liturgii na cześć Męki Pańskiej,

– w Wielką Sobotę – udział w Liturgii Wigilii Paschalnej i odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego.

8. Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, zachęcamy do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych do celebracji Wigilii Paschalnej.

9. Na błogosławieństwo pokarmów prosimy przynieść ofiary z Jałmużną Wielkopostną, które zostaną przekazane siostrom Pallotynkom z Kamerunu na utrzymanie szkoły i przedszkola.

10. W Wielką Sobotę na Liturgię Wigilii Paschalnej prosimy zabrać ze sobą świece.

11. Bardzo prosimy Druhów z OSP o objęcie warty honorowej przy Grobie Pańskim.

12. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 17:00 † Maria Michulec

wtorek, godz. 17:00 † Jan Hulbój w 6. rocznicę śmierci

środa, godz. 17:00 † Szczepan Brańka z żoną Magdaleną i synem Józefem

czwartek, godz. 17:00 † Stefan Kosibor

sobota, godz. 19:00 † Władysław Michulec z rodzicami i zięciem

niedziela, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Jan Adamek

godz. 11:30 † Franciszek Kosibor z żoną Marią i synem Kazimierzem

poniedziałek, godz. 8:00 † Bronisław Piecha w 3. rocznicę śmierci

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Kazimierz Adamek

godz. 11:30 w 50. rocznicę urodzin Marzeny

13. Dziękujemy przysiółkowi „Madeje” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółków „Dolina” i „Garleje”

14. Składamy serdeczne podziękowania za ofiary na kwiaty do Bożego Grobu, w tym tygodniu dziękujemy: Róży Męskiej p.w. Matki Bożej Królowej Polski (200 zł) oraz za ofiarę od pewnej rodziny 125 zł.

15. Ogłoszenie

Sołtys Pewli Wielkiej organizuje akcję zbierania śmieci na drodze do przysiółka „Święci” i na drodze do Ochotniczej Straży Pożarnej w poniedziałek, 25.03.2024 r. o godzinie 9:00, zbiórka przy strażnicy. Z góry dziękuję za udział!


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

17.03.2024 – V Niedziela Wielkiego Postu

1. Słowo Boże niedzieli okresu przygotowania paschalnego zachęca, byśmy rozważali sens tajemnicy krzyża w naszym życiu. Chrystus mówi do nas: „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie”. Tak, podwyższony na krzyżu Chrystus przez swoją śmierć będącą dowodem bezgranicznej miłości, dokonuje pojednania nas z Ojcem niebieskim. W tajemnicy naszego odkupienia wszyscy jesteśmy „przyciągnięci” do miłości Chrystusa, jesteśmy tą miłością napełnieni. Mamy okazję tego doświadczyć, uczestnicząc w liturgii eucharystycznej.

2. Od dziś, zgodnie ze zwyczajem podtrzymanym przez Kościół w Polsce, zasłaniamy w naszej świątyni krzyż, który odsłonimy dopiero w Wielki Piątek w czasie wieczornej liturgii.

3. Za tydzień, 24 marca, przypada Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej. Rozpoczynamy czas obchodów wydarzeń Wielkiego Tygodnia.

4. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych. Droga Krzyżowa jest odprawiana w piątki o godzinie 17:00 i w niedziele po Mszy św. o godz. 8:00. Gorzkie Żale są odprawiane w niedziele po Mszy św. o godz. 11:30.

5. Odwiedziny chorych przed Świętami Wielkanocnymi będą w piątek od godziny 8:00. Bardzo prosimy o zgłaszanie chorych do czwartku.

6. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 17:00, z wyjątkiem środy – Msza święta o godzinie 7:00, a w piątek po Drodze Krzyżowej. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa!

7. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 17:00 † Bronisław Gabryś z żoną Stefanią i synem Andrzejem

wtorek, godz. 17:00 † Józefa Póda z mężem Józefem

środa, godz. 7:00 † Wiktoria Karcz

czwartek, godz. 17:00 † Włodzimierz Surówka w 4. rocznicę śmierci

piątek, godz. 17:30 † Antoni Uflant z żoną Wandą

sobota, godz. 17:00 † Jan Piecha z żoną Julią

niedziela, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Józef Pacyga

godz. 11:30 † Natalia Póda w 3. rocznicę śmierci

8. Dziękujemy przysiółkowi „Janiki” cz. II za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Madeje”.

9. Bóg zapłać za ofiary złożone na kwiaty do Bożego Grobu, w tym tygodniu dziękujemy szczególnie mieszkańcom przysiółka „Madeje” (440 zł), Róży mieszanej p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy z „Ponikwi” (260 zł), Róży kobiet p.w. Imienia Maryi (300 zł) oraz dziękujemy za ofiary indywidualne w wysokości 480 zł.

10. Bóg zapłać za ofiary złożone dziś na tacę, które będą przeznaczone na remont tarasu i schodów od strony zakrystii. Jest to ostatnia składka na ten cel.

11. Jest możliwość skorzystania z Sakramentu w Pokuty w parafii w Jeleśni. Spowiedź święta będzie w środę, 20 marca od godz. 8:00 do 9:00 oraz od godz. 14:30 do 15:00 następnie Msza święta dla chorych z Sakramentem Namaszczenia, a także od godz. 16:00 do 17:00.

12. Zaproszenie

Apostolstwo Dobrej Śmierci zaprasza na Drogę Krzyżową w plenerze w dniu 23 marca (sobota). Trasa od Amfiteatru w Żywcu szlakiem Męki Pańskiej do Krzyża Papieskiego na Małym Grojcu. Zbiórka przed amfiteatrem o godzinie 9:30. Serdecznie wszystkich zapraszamy!

13. Ogłoszenie

Koło Gospodyń Wiejskich w Pewli Wielkiej bardzo serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na drugie warsztaty makramy, które odbędą w czwartek, 21 marca o godzinie 17:00 w Remizie OSP w Pewli Wielkiej. 
Przypominamy, że warsztaty są darmowe i może na nie przyjść każdy.
Gorąco zachęcamy do udziału, nauczymy się wykonywać piękne ozdoby ze sznurków. 
Warsztaty są sfinansowane ze środków Fundacji Orlen w ramach projektu “Seniorzy – integrujmy się!”.

14. Zaproszenie

W dniu 23 marca 2024 r. w Remizie OSP w Pewli Wielkiej odbędzie się spotkanie organizowane przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej – Koło w Jeleśni, miłośników góralszczyzny z Pewli Wielkiej oraz Przyborowa.
Na spotkaniu Józef Niewdana rodem z Przyborowa oraz Anna Piecha (z domu Jodłowiec) z Przyborowa mieszkająca w Pewli Wielkiej, wygłoszą prelekcję o zapomnianych muzykantach z Pewli Wielkiej lat trzydziestych XX wieku. Będzie mowa o Michale Pluta – Miklusiu i skrzypku Józefie Strzałce. Stanowili oni wspaniały duet, który sławili górali żywieckich na wielu imprezach krajowych w latach 1935-1938.
Na spotkaniu będzie również okazja poznać, porozmawiać i powspominać wspólnie razem z zaproszonymi gośćmi, twórcami i miłośnikami kultury naszego regionu.
Wstęp jest wolny. Serdecznie zapraszamy w sobotę, 23 marca 2024 r. o godzinie 16:00.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

10.03.2024 – IV Niedziela Wielkiego Postu

1. Dziś 4. niedziela przygotowania paschalnego. A sąd polega na tym, że światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki (J 3, 19) – jakże prawdziwa jest diagnoza ludzkiego serca postawiona przez Jezusa. Świadomość grzechu nie powstaje w wyniku autoanalizy, ale rodzi się wtedy, kiedy dochodzi do obiektywnej konfrontacji czynów i motywów ze słowem Boga. Grzech może się odbić jedynie w lustrze słowa Bożego. Na ogół po grzechu pojawiają się w człowieku wyrzuty sumienia, z którymi nie da się normalnie żyć. Wówczas przychodzi kolejna pokusa, jaka była w zachowaniu Adama w rajskim ogrodzie, ukrycia się przed Bogiem. Ucieczka przed światłem jest rozwiązaniem łatwym, ale nieskutecznym. Jedyną drogą rozwiązania problemu wyrzutów sumienia jest ta proponowana przez Ewangelię.

2. Dziś w naszej parafii rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne, które prowadzi ks. Adam Ciapka, proboszcz z Sopotni Małej. Bardzo zachęcamy wszystkich parafian do udziału w tych rekolekcjach. Dziś będzie dodatkowa Msza święta o godzinie 16:00, po której zapraszamy mężczyzn na naukę stanową. W poniedziałek po Mszy świętej o godzinie 17:00 będzie nauka stanowa dla kobiet, a we wtorek nauka stanowa dla młodzieży. Wtorek, tradycyjnie będzie dniem spowiedzi. Program rekolekcji jest dostępny na stoliku przy gazetach oraz na stronie internetowej: https://www.pewelwielka.com.pl/parafialne-rekolekcje-wielkopostne-3/.

3. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych. Droga Krzyżowa jest odprawiana w piątki o godzinie 17:00 i w niedziele po Mszy św. o godz. 8:00. Gorzkie Żale są odprawiane w niedziele po Mszy św. o godz. 11:30.

4. W tym tygodniu, 15 marca, przypada trzeci piątek miesiąca. Modlimy się do Miłosierdzia Bożego.

5. W poniedziałek, wtorek i środę Msze święte będą odprawiane według planu rekolekcji. W czwartek i sobotę Msze święte będą odprawiane o godzinie 17:00, a w piątek po Drodze Krzyżowej. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa!

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 17:00 † Barbara Pluta z mężem Janem

wtorek, godz. 17:00 † Józef Pluta

środa, godz. 17:00 † Jadwiga Pietrzykowska w 1 . rocznicę śmierci z mężem Józefem

czwartek, godz. 17:00 † Krystyna Mąkinia

piątek, godz. 17:30 † Paweł Buława

sobota, godz. 17:00 † Michał Szwed

niedziela, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Józef Tomaszek z żoną Anną i synem Karolem

godz. 11:30 Roczek

7. Dziękujemy przysiółkom „Chałpiska” i „Janiki” cz. I za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Janiki” cz. II.

8. Bóg zapłać za ofiary złożone na kwiaty do Bożego Grobu, w tym tygodniu dziękujemy szczególnie mieszkańcom przysiółków: „Buławka” (320 zł), „Chałpiska” i „Janiki” cz. I (160 zł) oraz pewnej rodzinie (100 zł).

9. Za tydzień, z racji trzeciej niedzieli miesiąca, ofiary złożone na tacę, będą przeznaczone na remont tarasu i schodów od strony zakrystii. Bóg zapłać za te ofiary!

10. Ogłoszenie

Środowiskowy Dom Samopomocy w Pewli Wielkiej serdecznie zaprasza do zakupu stroików wielkanocnych znajdujących się pod chórem na stoliku. Datki prosimy wrzucać do skrzynki znajdującej się obok stroików. Wszelki dochód będzie przeznaczony na organizację zajęć terapeutycznych dla podopiecznych Domu. Za hojność i dobre serce, już dzisiaj dziękują podopieczni i personel Domu.

11. Ogłoszenie

Sołtys Pewli Wielkiej Pan Adam Smagoń będzie przyjmował zapłatę za podatki w dniu 11 marca 2024 r. (poniedziałek) od godziny 9:00 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pewli Wielkiej oraz od godziny 11:00 w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Pewli Wielkiej.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

03.03.2024 – III Niedziela Wielkiego Postu

1. Słowo Boże 3. niedzieli wielkiego postu przypomina, że wszyscy – bez wyjątku – jesteśmy powołani do tego, aby być we współczesnym świecie świadkiem ukrzyżowanego Chrystusa. Bądźmy ludźmi, którym zależeć będzie na trosce o właściwą hierarchię wartości. Bądźmy tymi, którzy swoją codzienność będą kształtowali według przykazań Dekalogu. A wszystko po to, aby nasze sumienia nie okazały się jeszcze jednym targowiskiem, lecz były świątynią Boga; miejscem indywidualnego, dyskretnego i pełnego miłości spotkania z Bogiem.

2. W poniedziałek, 4 marca przypada święto św. Kazimierza, królewicza.

3. W tym tygodniu będziemy się modlić o dar powołań do służby w Kościele z racji pierwszego czwartku miesiąca.

4. W piątek, 8 marca serdecznie zapraszamy członków Apostolstwa Dobrej Śmierci na Mszę świętą i Różaniec do Siedmiu Boleści Matki Bożej.

5. Od przyszłej niedzieli, 10 marca rozpoczynamy w naszej Parafii rekolekcje wielkopostne. Poprowadzi je ks. Adam Ciapka, proboszcz z Parafii w Sopotni Małej. W przyszłą niedzielę będzie dodatkowa Msza święta o godzinie 16:00, a następnie będzie nauka stanowa dla mężczyzn. Program rekolekcji znajduje się na stoliku pod chórem oraz jest udostępniony na stronie internetowej i Facebooku. Zachęcamy do licznego udziału.

6. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych. Droga Krzyżowa jest odprawiana w piątki o godzinie 17:00 i w niedziele po Mszy św. o godz. 8:00. Gorzkie Żale są odprawiane w niedziele po Mszy św. o godz. 11:30.

7. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 17:00, a w piątek po Drodze Krzyżowej. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa!

8. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 17:00 † Anna Waligóra

wtorek, godz. 17:00 † Michał Majdak z żoną Karoliną i dziećmi

środa, godz. 17:00 † Maria Waluś

czwartek, godz. 17:00 † Henryka Furgacz

piątek, godz. 17:30 w intencji Apostolstwa Dobrej Śmierci

sobota, godz. 17:00 † Tadeusz Gracjasz

niedziela, godz. 8:00 † Franciszek Wiewióra z żoną Joanną

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Jan Adamek w 2. rocznicę śmierci

godz. 11:30 za parafian

9. Dziękujemy przysiółkowi „Koło Toru” cz. II za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółków „Chałpiska” i „Janiki” cz. I.

10. Bóg zapłać za ofiary złożone na kwiaty do Bożego Grobu, w tym tygodniu dziękujemy szczególnie mieszkańcom przysiółka „Adamki” (300 zł).

11. Ogłoszenie Apostolstwa Dobrej Śmierci

W związku z obchodami 550. rocznicy śmierci św. Jana Kantego, Apostolstwo Dobrej Śmierci organizuje wyjazd na Regionalny Dzień Skupienia do Kęt w dniu 16 marca (sobota). Zapisy u zelatorek do 10 marca.

12. Ogłoszenie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pewli Wielkiej

Koło Gospodyń Wiejskich w Pewli Wielkiej bardzo serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców, młodszych i starszych na kolejne ciekawe warsztaty. Tym razem będziemy się uczyć robić makramy, czyli wiązane dekoracje ze sznurków. 
Na warsztaty zapraszamy w sobotę, 9 marca o godzinie 17:00 do Remizy OSP w Pewli Wielkiej. 
Warsztaty są darmowe dlatego bardzo zachęcamy do udziału. Nauczymy się nowego rękodzieła i przy okazji będziemy też świętować Dzień Kobiet przy kawie i domowych wypiekach. Zapraszamy! 
Warsztaty są sfinansowane ze środków Fundacji Orlen w ramach projektu “Seniorzy – integrujmy się!”.

13. Ogłoszenie

Firma Beskid Media lokalny operator telekomunikacyjny informuje, że w Pewli Wielkiej realizuje projekt budowy szerokopasmowej sieci światłowodowej z dostępem do Internetu, telewizji oraz telefonii.
Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, a w ramach projektu wszystkie przyłącza światłowodowe do gospodarstw domowych zostaną wykonane bezpłatnie. Dlatego też projektanci z identyfikatorami Beskid Media odwiedzą mieszkańców, aby ustalić przebieg projektowanych instalacji z właścicielami działek. Uzgodnienia będą prowadzone również przy wsparciu Sołtysa Pana Adama Smagonia.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

25.02.2024 – II Niedziela Wielkiego Postu

1. W drugą niedzielę wielkiego postu idziemy z Jezusem na górę Tabor, aby odkryć najpierw pełną prawdę o tym, kim On jest, ale także prawdę o naszej godności dzieci Bożych i wiecznym przeznaczeniu człowieka. Góra Przemienienia – to miejsce, na którym człowiek na nowo zachwyca się Chrystusem, na nowo wybiera Go jako Pana swojego życia. Uczniowie, których wziął ze sobą, już od dłuższego czasu chodzili z Jezusem, słuchali Dobrej Nowiny. Jednak dopiero w chwili Przemienienia Chrystusa, kiedy On sam pozwala, aby głębiej pojęli Jego tajemnicę, ci uczniowie naprawdę zachwycili się swoim Mistrzem. Zachwyt na górze Przemienienia nie dotyczy wyłącznie wiary; jest to nade wszystko zachwyt miłości płynący z doświadczenia bliskości Boga.

Dziś modlitwą i ofiarą do koszyczka pod chórem wspieramy dzieci Afryki (dzieło Ad gentes).

2. W tym tygodniu przypadają: pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa i oddajemy cześć Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.

3. Spowiedź święta w pierwszy piątek będzie w Kościele Parafialnym od godziny 15:00 do 17:00.

4. Odwiedziny chorych będą w piątek, 1 marca od godziny 9:00. Bardzo prosimy o zgłaszanie chorych do czwartku.

5. W sobotę, 2 marca bardzo serdecznie zapraszamy członków Rycerstwa Niepokalanej na Mszę świętą i adorację Najświętszego Sakramentu.

6. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych. Droga Krzyżowa jest odprawiana w piątki o godzinie 17:00 i w niedziele po Mszy św. o godz. 8:00. Gorzkie Żale są odprawiane w niedziele po Mszy św. o godz. 11:30.

7. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 17:00, a w piątek po Drodze Krzyżowej. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa!

8. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 17:00 † Marek Puda w 35. rocznicę śmierci

wtorek, godz. 17:00 † Anna Póda w 3. rocznicę śmierci

środa, godz. 17:00 † Józef Póda w 5. rocznicę śmierci

czwartek, godz. 17:00 † Stefan Kosibor

piątek, godz. 17:30 † Franciszek Strzałka w rocznicę śmierci

sobota, godz. 17:00 w intencji Rycerstwa Niepokalanej

niedziela, godz. 8:00 za zmarłych, których wypominamy

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Stanisław Hulbój z żoną Anną

godz. 11:30 za parafian

9. Dziękujemy przysiółkowi „Koło Toru” cz. I za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Koło Toru” cz. II od Pana Mateusza Ponikwia.

10. Dziękujemy za ofiary złożone tydzień temu na tacę, na renowację schodów i podestu od strony zakrystii. Zebrano łącznie z kopertami 3836 zł, razem mamy 84084 zł. Ostatnia składka na ten cel będzie w trzecią niedzielę marca. Bóg zapłać!

11. Peregrynacja relikwii bł. Carla Acutisa

W piątek, 8 marca 2024 r. w parafii pw. św. Wojciecha w Jeleśni odbędzie się peregrynacja relikwii bł. Carla Acutisa, która będzie połączona s dekanalnym spotkaniem młodzieży. Słowo na Mszy świętej wygłosi ks. Kamil Kuchejda – diecezjalny Duszpasterz Młodzieży. Serdecznie zapraszamy młodzież z naszej parafii do udziału w tym wydarzeniu.
Plan wydarzenia:
16:30 Droga Krzyżowa
17:00 Msza święta
18:00 Uwielbienie
19:00 Agape

12. Nocna Droga Krzyżowa z Lachowic do Rychwałdu

Zachęcamy Parafian o dobrej kondycji do wzięcia udziału w Nocnej Drodze Krzyżowej z Lachowic do Sanktuarium Matki Bożej w Rychwałdzie w dniu 22 marca 2024 r. o godzinie 20:00.
W latach ubiegłych w Nocnej Drodze Krzyżowej wzięło udział około 600 osób. Trasa ma długość około 24 km i prowadzi drogami asfaltowymi.
Na czas pielgrzymowania, organizatorom oraz wszystkim uczestnikom, pasterskiego błogosławieństwa udziela Metropolita Krakowski abp. Marek Jędraszewski.
Zapisy u Sołtysa Lachowic Pana Grzegorza Krawczyka, tel: 608-410-733.

13. Ogłoszenie

Koło Gospodyń Wiejskich w Pewli Wielkiej bardzo serdecznie zaprasza na drugie spotkanie z dietetykiem, które odbędzie się w najbliższy piątek, 1 marca o godzinie 17:30 w Remizie OSP w Pewli Wielkiej. 
Tym razem będziemy poznawać przepisy na słodycze w zdrowszej wersji. Pani dietetyk, będzie prowadzić indywidualne konsultacje na których wykona badania analizy składu ciała oraz udzieli wskazówek dotyczących diety.
Serdecznie zachęcamy do licznego udziału, podobnie jak na pierwszy spotkaniu, znów będzie ciekawie i bardzo smacznie. Przypominamy, że warsztaty są darmowe. 
Warsztaty są sfinansowane ze środków Fundacji Orlen w ramach projektu “Seniorzy – integrujmy się!”.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

18.02.2024 – I Niedziela Wielkiego Postu

1. Pan Jezus podejmując dzieło nauczania, przygotowując się po chrzcie w Jordanie do inauguracji swojej publicznej działalności, aż czterdzieści dni poświęcił na staranne przemyślenie i przemodlenie metod, jakimi będzie się posługiwał w głoszeniu Dobrej Nowiny, zakładaniu i budowaniu Królestwa Bożego na ziemi – o czym mowa w Ewangelii 1. niedzieli Wielkiego Postu. Decyzja nie należała do łatwych, ponieważ przed pojawiła się pokusa sięgnięcia po łatwe środki. Pokusa budowy królestwa, w którym jest pod dostatkiem łatwo dostępnego chleba, pokusa obfitości wielkich sensacji w postaci cudów i pokusa stworzenia świata, w którym wszystkim się powodzi bardzo dobrze. To właśnie głęboka refleksja poparta solidną modlitwą doprowadziła do przekonania, że nigdy nie można stworzyć wspólnoty ludzi szczęśliwych, dla których najważniejszymi wartościami jest dobrze zastawiony stół, pogoń od sensacji do sensacji, czy nadmierne opływanie w dobra materialne. To wymodlone przekonanie spowodowało, że Pan Jezus podejmuje decyzję odrzucenia łatwej pokusy. Decyduje się na budowanie ludzkiego szczęścia drogą umiłowania prawdy, która daje wolność.

Dziś ofiarą do koszyczka pod chórem wspieramy walczącą Ukrainę. Bóg zapłać!

2. W czwartek, 22 lutego, przypada święto Katedry św. Piotra, apostoła.

3. W przyszłą niedzielę, 25 lutego, modlitwą i ofiarą do koszyczka pod chórem wspieramy dzieci Afryki (dzieło Ad gentes).

4. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych. Droga Krzyżowa jest odprawiana w piątki o godzinie 17:00 i w niedziele po Mszy św. o godz. 8:00. Gorzkie Żale są odprawiane w niedziele po Mszy św. o godz. 11:30.

5. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 17:00, z wyjątkiem poniedziałku – Msza święta o godzinie 7:00, a w piątek po Drodze Krzyżowej. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa!

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 7:00 † Anna Waligóra

wtorek, godz. 17:00 † Wiktoria Karcz

środa, godz. 17:00 † Edward Kubica w 3. rocznicę śmierci

czwartek, godz. 17:00 † Alojzy Kamiński w rocznicę śmierci z żoną Marią

piątek, godz. 17:30 † Józef Piecha w 4. rocznicę śmierci

sobota, godz. 17:00 † Maria Adamek

niedziela, godz. 8:00 † Józef Hulbój z żoną Wiktorią i synem Stanisławem

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Jan Iskra

godz. 11:30 za parafian

7. Dziękujemy przysiółkowi „Koło Sklepu” cz. III za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Koło Toru” od Pani Małgorzaty Płonki.

8. Dziś, z racji trzeciej niedzieli miesiąca, składka na tacę będzie przeznaczona na spłatę wynagrodzenia dla wykonawców remontujących schody i taras od strony zakrystii. Bóg zapłać za te ofiary!

9. Jak co roku, zachęcamy do jałmużny wielkopostnej, którą przekażemy siostrom Pallotynkom z Kamerunu na utrzymanie szkoły i przedszkola. Jednak w tym roku nie mamy kartonowych skarbonek. Zachęcamy, by ofiary składać do woreczków, torebek lub małych kartoników. Ofiary będą zbierane podczas poświęcenia pokarmów w Wielką Sobotę.

10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej!

11. Ogłoszenie

Koło Gospodyń Wiejskich w Pewli Wielkiej bardzo serdecznie zaprasza na bezpłatne warsztaty z dietetykiem, które odbędą się w najbliższą sobotę, 24 lutego od godziny 11:00 do 13:00 w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Pewli Wielkiej. W programie przewidziano wykład na temat „Żywienie osób dorosłych (szczególnie starszych) w celu zachowania dobrego stanu zdrowia”. A następnie będą warsztaty kulinarne z dietetykiem (m.in. przygotowanie zdrowych i szybkich posiłków/przekąsek). 
Serdecznie zachęcamy do licznego udziału, ponieważ warsztaty są darmowe i można dowiedzieć się wiele ciekawych informacji. Dodatkowo można miło spędzić czas. Gorąco zachęcamy!
Warsztaty są sfinansowane ze środków Fundacji Orlen w ramach projektu “Seniorzy – integrujmy się!”.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

11.02.2024 – VI Niedziela zwykła

1. Dziś 6. niedziela zwykła. Na kartach Ewangelii często pada stwierdzenie, że ludzie się schodzą do Jezusa, co powoduje coraz większą sławę; jest o Nim coraz głośniej. Sam Jezus stara się jednak tej sławie przeszkodzić i ją wyciszyć. Nie chce, aby mówiono o Nim w kategoriach cudotwórcy, ponieważ jest to rozpoznanie powierzchowne, niepełne. Chce natomiast, aby ludzie zrozumieli, że lecząc pokazuje drogę prowadzącą do poznania Go jako Bożego posłańca. Leczenie oraz przywracanie zdrowia i sprawności jest jednym z narzędzi, którymi On posługuje się w swoim zbawczym działaniu. Został posłany jako Słowo Ojca, które ma zbawić człowieka i świat, a to oznacza nie tylko samo uzdrowienie cielesne. Tak rozumie swoją misję Kościół świętujący obecność Chrystusa na ziemi pośród swojego ludu. Tak rozumieli to uczniowie Mistrza z Nazaretu, tak dzisiaj mówi o tym św. Paweł, który wspominając swoją pracę w środowisku żydowskim i greckim nie waha się stwierdzić, iż wszystko czynił dlatego, aby nie szukając własnej korzyści, mógł być naśladowcą Jezusa Chrystusa. On chce, abyśmy także byli wiernymi uczniami naszego Pana.

2. Od dziś do soboty włącznie przeżywamy 57. Tydzień modlitw o trzeźwość narodu. Jest to czas przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, a także szczególna okazja do podejmowania wyrzeczeń w intencji nawrócenia grzeszników, zwłaszcza osób uzależnionych od alkoholu.

3. Dziś rozpoczynamy nabożeństwo czterdziestogodzinne. Zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu w Kościele Parafialnym od godziny 12:30 do 18:00, a w Kaplicy w Adamkach od godziny 11:00 do 15:00.

4. W tym tygodniu, 14 lutego, przypada Środa Popielcowa. Jest to dzień postu i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Obowiązuje post ścisły, a więc jakościowy – od potraw mięsnych i ilościowy – dwa posiłki lekkie, jeden do syta. W tym dniu wraz z całym Kościołem rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Msze święte z obrzędem posypania głowy popiołem będą odprawiane w Kościele Parafialnym o godzinie: 8.00 i 17.00, a w Kaplicy w Adamkach o godzinie 15:30.

5. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych. Droga Krzyżowa jest odprawiana w piątki o godzinie 17:00 i w niedziele po Mszy św. o godz. 8:00. Gorzkie Żale są odprawiane w niedziele po Mszy św. o godz. 11:30. Zachęcamy do postu i innych uczynków pokutnych, zwłaszcza do dzieł miłosierdzia. Zachęcamy do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych.

6. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 17:00, a w piątek po Drodze Krzyżowej. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa!

7. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 17:00 † Anna Waligóra

wtorek, godz. 17:00 † Edward Lach

środa, godz. 8:00 † Edward Ćwikła

czwartek, godz. 17:00 † Adam Ignatiuk w 2. rocznicę śmierci

piątek, godz. 17:30 w pewnej intencji

sobota, godz. 17:00 † Maria Kajdas z mężem Józefem

niedziela, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Władysław Cwajna

godz. 11:30 Roczek Łucji Póda

8. Dziękujemy przysiółkowi „Koło Sklepu” cz. II za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Koło Sklepu” cz. III od Pani Karoliny Szczotki.

9. Za tydzień, z racji trzeciej niedzieli miesiąca, składka na tacę będzie przeznaczona na spłatę wynagrodzenia dla wykonawców remontujących schody i taras od strony zakrystii. Bóg zapłać za te ofiary!

10. Spotkanie z rodzicami dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej będzie w środę, 14 lutego po Mszy świętej o godzinie 17:00. Bardzo prosimy o obecność.

11. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.

12. Ogłoszenie

Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Pewli Wielkiej zawiadamia o trwającej rekrutacji do oddziału zerowego. Wnioski należy złożyć w sekretariacie szkoły do 14 lutego br. Natomiast rekrutacja do klasy pierwszej rozpocznie się 1 marca i będzie trwać do 14 marca br. Wnioski można pobrać ze strony internetowej lub w sekretariacie szkoły.
Zapraszamy na zajęcia adaptacyjne do oddziału zerowego w środę, 14 lutego, od godziny 10:00 do 11:00.
Na zajęcia adaptacyjne w klasie pierwszej zapraszamy w dniu 27 lutego od godziny 9:00 do 10:00.

13. Ogłoszenie

Koło Gospodyń Wiejskich w Pewli Wielkiej bardzo serdecznie zaprasza na bezpłatne warsztaty z dietetykiem, które odbędą się w sobotę, 24 lutego (za dwa tygodnie) od godziny 11:00 do 13:00 do Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Pewli Wielkiej. W programie przewidziano wykład na temat „Żywienie osób dorosłych (szczególnie starszych) w celu zachowania dobrego stanu zdrowia”. A następnie będą warsztaty kulinarne z dietetykiem (m.in. przygotowanie zdrowych i szybkich posiłków/przekąsek). 
Serdecznie zachęcamy do licznego udziału, ponieważ warsztaty są darmowe i można dowiedzieć się wiele ciekawych informacji. Dodatkowo można miło spędzić czas.
Warsztaty są sfinansowane ze środków Fundacji Orlen w ramach projektu “Seniorzy – integrujmy się!”.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

04.02.2024 – V Niedziela zwykła

1. Słowo Boże 5. niedzieli zwykłej stawia przed nami obraz Jezusa, który służy ludziom w potrzebie, leczy ich choroby, wyzwala z opętania przez złego ducha. Lecz ten sam Jezus udaje się na miejsce pustynne, aby się modlić. Wie, że aby dobrze służyć innym, nie wolno zapominać o Bogu Ojcu, nie można bowiem zatracić duchowego wymiaru swojego życia. Taki obraz Jezusa jest zarazem program działania Kościoła powołanego do istnienia, aby kontynuować zbawcze dzieło swojego Mistrza. Posłuszny swojej misji podejmuje posłannictwo zawsze w odniesieniu do znaków czasu, a więc wyzwań, jakie niesie z sobą dana epoka. Musi być więc wrażliwy na sprawy społeczne i problemy ludzi żyjących w określonych warunkach. Jednakże ostateczny sens swojego posłannictwa, pełnienie swoich zadań Kościół realizuje poprzez naśladowanie Jezusa jako swego Mistrza.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 5 lutego – wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy,
– we wtorek, 6 lutego – wspomnienie świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy,
– w sobotę, 10 lutego – wspomnienie św. Scholastyki, dziewicy.

3. W piątek, 9 lutego, serdecznie zapraszamy członków Apostolstwa Dobrej Śmierci na Mszę świętą i Różaniec do Siedmiu Boleści Matki Bożej.

4. W przyszłą niedzielę, 11 lutego, przypada Światowy Dzień Chorego. Modlimy się za ludzi dotkniętych bólem i cierpieniem. Polecamy Panu Bogu wszystkich pracowników służby zdrowia. Będzie to także ostatnia niedziela przed tegorocznym okresem Wielkiego Postu. Rozpoczynamy nabożeństwo czterdziestogodzinne. Zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu w Kościele Parafialnym od godziny 12:30 do 18:00, a w Kaplicy w Adamkach od godziny 11:00 do 15:00.

5. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 16:00. Bardzo serdecznie zachęcamy do uczestnictwa!

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 16:00 † Eugeniusz Żydek

wtorek, godz. 16:00 † Henryka Furgacz

środa, godz. 16:00 w 94. rocznicę urodzin Stefanii Buława

czwartek, godz. 16:00 † Stanisława Byrtek w 10. rocznicę śmierci

piątek, godz. 16:00 w intencji Apostolstwa Dobrej Śmierci

sobota, godz. 16:00 † Stanisław Hulbój w 12. rocznicę śmierci z rodzicami i bratem

niedziela, godz. 8:00 † Bogusław Janik z córką Agnieszką i zięciem Krzysztofem

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Kazimierz Tomaszek w 1. rocznicę śmierci

godz. 11:30 za parafian

7. Dziękujemy przysiółkowi „Koło Sklepu” cz. I za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Koło Sklepu” cz. II od Pani Stanisławy Murańskiej.

8. Bóg zapłać za ofiary składane na renowację schodów i tarasu od strony zakrystii.

9. W najbliższym czasie czeka nas kolejna większa inwestycja, ponieważ dach kościoła parafialnego wymaga malowania.

10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej!


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

28.01.2024 – IV Niedziela zwykła

1. Dziś przypada 4. niedziela zwykła. Biorąc do ręki piąte wydanie Biblii Tysiąclecia (z niej jest zaczerpnięty tekst w opracowaniu nowego lekcjonarza), pierwsze zdanie Ewangelii w narracji św. Marka brzmi: Początek Ewangelii Jezusa Chrystusa Syna Bożego (Mk 1, 1). Takie ujęcie kładzie akcent na fakt, że Pan Bóg nie jest treścią, ale autorem, podmiotem nauczania; nie jest to już ludzka mowa o Bogu, ile raczej mowa Boga, który przemawia ustami człowieka i językiem zrozumiałym dla ludzi. To On mówi, naucza słowami ludzkimi, zdumiewa, ale mocą nie ludzkiego, lecz Bożego słowa. Ta mowa jest zawsze pewna, której w żaden sposób nie da się podważyć, gdyż ma ona swoje źródło i oparcie w Bogu, przed którym nie ma żadnych tajemnic.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w środę, 31 stycznia – wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera,
– w piątek – święto Ofiarowania Pańskiego, Msze święte w Kościele Parafialnym będą odprawione o godzinie 8:00 i 17:00, a w Kaplicy w Adamkach o godzinie 15:30. Na Mszy świętej będą śpiewać dzieci z Krzyżowej z Panią Kasią. Jest to zarazem Dzień Życia Konsekrowanego. Składka przeznaczona jest na zakony kontemplacyjne,
– w sobotę – wspomnienie św. Błażeja, biskupa i męczennika.

3. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek pamiętamy w modlitwie o tych, którzy pracują na niwie Pańskiej, prosimy Boga o dar nowych powołań do służby w Chrystusowym Kościele. W piątek oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Natomiast w sobotę czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny.

4. Spowiedź święta w pierwszy piątek będzie w Kościele Parafialnym od godziny 7:30 do 8:00 i po Mszy świętej oraz od godziny 16:30 do 17:00 i po Mszy świętej.

5. Odwiedziny chorych będą w pierwszy piątek po godzinie 9:00. Bardzo prosimy o zgłaszanie chorych do czwartku.

6. W sobotę, 3 lutego bardzo serdecznie zapraszamy członków Rycerstwa Niepokalanej na Mszę świętą i Adorację Najświętszego Sakramentu.

7. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 16:00, z wyjątkiem piątku Msze święte o godzinie 8:00 i 17:00 w Kościele Parafialnym oraz o godzinie 15:30 w Kaplicy w Adamkach. Bardzo serdecznie zachęcamy do uczestnictwa!

8. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 16:00 † Stefan Kosibor

wtorek, godz. 16:00 † Adela Gołuch w rocznicę śmierci 

środa, godz. 16:00 † Antoni Płonka z żoną Wiktorią

czwartek, godz. 16:00 † Eugeniusz Piecha w 2. rocznicę śmierci

piątek, godz. 8:00 † Bronisław Buława z żoną Anną

sobota, godz. 16:00 w intencji członków Rycerstwa Niepokalanej

niedziela, godz. 8:00 za zmarłych, których wypominamy

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 w 50. rocznicę urodzin Krzysztofa

9. Dziękujemy przysiółkowi „Brańki” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Koło Sklepu” od Pani Anny Hulbój.

10. Dziękujemy za ofiary złożone w zeszłą niedzielę na tacę, na wypłatę wynagrodzenia wykonawcom za prace przy renowacji schodów i tarasu od strony zakrystii. Do tej pory zebrano 80248 zł, Bóg zapłać!

11. Bóg zapłać za ofiar składane na opał. W tym tygodniu dziękujemy mieszkańcom przysiółka „Szewcowa Polana” za ofiarę 1160 zł.

12. Spotkanie Rady Duszpasterskiej odbędzie się w dziś o godzinie 15:00 na plebanii. Serdecznie zapraszamy wszystkich Radnych.

13. Serdecznie zapraszamy na XIII Pewelskie Kolędowanie dziś o godzinie 11:30!

14. Ogłoszenie

Wójt Gminy Jeleśnia oraz Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni serdecznie zapraszają na koncert „Fundacji Braci Golec” w dniu 2 lutego 2024 r. (piątek) w Kościele p.w. św. Wojciecha w Jeleśni. Wydarzenie rozpocznie się Mszą świętą w oprawie góralskiej o godz. 17:00. Po Mszy świętej odbędzie się koncert kolęd i pastorałek.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

21.01.2024 – III Niedziela zwykła

1. Dziś 3. niedziela zwykła, obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego. W dzisiejszej liturgii ukazuje ono początek nauczania i publicznej działalności Zbawiciela. Dla Jezusa i dla całej ludzkości czas się wypełnił (por. Mk 1, 15 a). Znakiem otwarcia się na bliskość królestwa Bożego ma być odpowiedź na podwójne wezwanie. Wpierw to uniwersalne, skierowane do ogółu ludzkości: nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię (Mk 1, 15b), a następnie to konkretne, osobiste: Pójdźcie za mną, a sprawię, że staniecie się rybakami ludzi (Mk 1, 17). To wezwanie pozostaje wciąż aktualne – Jezus nieustannie kieruje je pod adresem ludzi każdego pokolenia… także do nas. Stajemy więc wobec pytania o to, jak mamy to wezwanie odczytać. Spróbujmy dziś – zainspirowani słowem Boga – odnieść to wezwanie do dwu istotnych spraw naszego życia chrześcijańskiego, które wydają się nie zawsze być właściwie rozumiane.

Dziś obchodzimy Dzień Babci, a jutro Dzień Dziadka. Modlimy się za wszystkie babcie i dziadków z naszej parafii, aby w swoim życiu rozwijali ducha modlitwy oraz cieszyli się gorliwą pomocą wnuków i prawnuków.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w środę, 24 stycznia – wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła. W tym dniu kończymy Tydzień modlitw o jedność chrześcijan,

– w czwartek, 25 stycznia – święto Nawrócenia Świętego Pawła,

– w piątek, 26 stycznia- wspomnienie świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa. Jest to Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

3. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 16:00. Bardzo serdecznie zachęcamy do uczestnictwa!

4. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 16:00 † Wiktoria Karcz

wtorek, godz. 16:00 † Zofia Piecha w rocznicę śmierci 

środa, godz. 16:00 † Eugeniusz Kapała z żoną Stefanią

czwartek, godz. 16:00 † Maria Lach

piątek, godz. 16:00 † Małgorzata Waluś

sobota, godz. 16:00 † Stanisław Klimczak

niedziela, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Stanisław Iskra z żoną Walerią i dziećmi

godz. 11:30 † Mieczysław Byrtek w 3. rocznicę śmierci

6. Dziękujemy przysiółkowi „U Świętych” cz. II za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Brańki”.

7. Bóg zapłać za ofiary złożone dziś na tacę, które będą przekazane na wypłatę wynagrodzenia wykonawcom za prace przy renowacji schodów i tarasu od strony zakrystii.

8. Spotkanie Rady Duszpasterskiej odbędzie się w przyszłą niedzielę, 28 stycznia o godzinie 15:00 na plebanii. Serdecznie zapraszamy wszystkich Radnych.

9. Zaproszenie na XIII Pewelskie Kolędowanie

Środowiskowy Dom Samopomocy w Pewli Wielkiej gorąco zaprasza na XIII Pewelskie Kolędowanie, które odbędzie się 28 stycznia 2024 r. Kolędowanie będzie odbywać się podczas i po Mszy Świętej o 11.30. Podczas występu prezentować się będą podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Pewli Wielkiej oraz Julia Żurek.
Kolędowanie uświetni regionalny zespół Zespół Hajduki z Pewli Ślemieńskiej, który gości u nas w parafii drugi raz. Będzie też prowadził zbiórkę do kapelusza, gdyby ktoś chciał wesprzeć występujących, będzie można złożyć ofiarę.
Gorąco i serdecznie zapraszamy na już ostatnią niedzielę kolędowania.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

14.01.2024 – II Niedziela zwykła

1. Słowo Boże 2. Niedzieli zwykłej kreśli perspektywę naszego chrześcijańskiego życia; ono nie rozpoczyna się od przestrzegania przykazań, lecz od przyjęcia wezwania, jakie Bóg kieruje pod naszym adresem. Całe nasze życie jest odpowiedzią na głos Bożego powołania, które stanowi dowód miłości Boga i tego, że On traktuje nas poważnie. Sprawa powołania to nie tylko kwestia wezwania do życia w kapłaństwie, zgromadzeniu zakonnym czy wspólnocie życia konsekrowanego. Wszyscy jesteśmy przez Chrystusa wezwani i powołani, by stać się Jego uczniami  zarazem dziećmi Ojca niebieskiego.

2. W dniach 18-24 stycznia, w całym Kościele przeżywamy Tydzień modlitw o jedność chrześcijan..

3. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w środę, 17 stycznia – wspomnienie św. Antoniego, opata. W Kościele Katolickim w Polsce obchodzimy Dzień Judaizmu,

– w piątek, 19 stycznia – wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa. W tym dniu oddajemy cześć Bożemu Miłosierdziu z racji trzeciego piątku miesiąca.

4. Za tydzień, 21 stycznia, decyzją papieża Franciszka będziemy obchodzić Niedzielę Słowa Bożego.

4. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 16:00. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa!

5. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 16:00 † Jan Hulbój

wtorek, godz. 16:00 † Józef Hulbój w 15. rocznicę śmierci 

środa, godz. 16:00 † Józef Buława w rocznicę śmierci

czwartek, godz. 16:00 † Włodzimierz  Surówka 

piątek, godz. 16:00 † Henryka Furgacz

sobota, godz. 16:00 I intencja: † Joanna Byrtek z mężem Franciszkiem, II intencja: Roczek: Adrian Płachetka

niedziela, godz. 8:00 † Maria Michulec z mamą Agnieszką

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 Roczek: Bartłomiej Noga, Oliwier Kosiec

6. Dziękujemy przysiółkowi „U Świętych” cz. I za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „U Świętych” cz. II.

7. Za tydzień z racji trzeciej niedzieli miesiąca, ofiary złożone na tacę, będą przekazane na wypłatę wynagrodzenia wykonawcom za prace przy renowacji schodów i tarasu od strony zakrystii. Bóg zapłać za wszystkie ofiary złożone na ten cel! 

8. Nie będą przyjmowane już intencje mszalne na ten rok. Intencje za zmarłych będą zapisywane od czerwca. 


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

07.01.2024 – Święto Chrztu Pańskiego

1. Największym odkryciem człowieka nie jest odnalezienie czegoś lub kogoś. Lecz samego siebie. Są dzisiaj ludzie, którzy potrafią się w życiu odnaleźć, chociaż przychodzi to często ze znacznymi oporami i po wielu trudach. Są także i tacy, którzy nadal miewają poważne problemy w odnalezieniu siebie jako ludzi ochrzczonych, wciąż nie chcą albo nie potrafią docenić tych darów, które otrzymali od Boga w sakramencie chrztu świętego. Pomimo tego Bóg im tych darów nie odwołuje ani nie odbiera. Świadczy o tym niezatarte znamię, trwały charakter, jaki chrzest wycisnął na ludzkiej duszy, niezniszczalny i nieusuwalny znak przynależności do Chrystusa i Jego Kościoła. Jezus nieustannie pragnie i nigdy nie przestaje pragnąć, aby tak jak w nim, tak i w nas Ojciec niebieski zawsze miał upodobanie.

Dziś na Mszy świętej o godzinie 11:30 będzie śpiewał i grał zespół „Muzyczne Jedynki” pod przewodnictwem Pani Jolanty Gracy.

2. W piątek, 12 stycznia bardzo serdecznie zapraszamy członków Apostolstwa Dobrej Śmierci na Mszę świętą i Różaniec do Siedmiu Boleści Matki Bożej.

3. W przyszłą niedzielę, 14 stycznia, obchodzimy Dzień migranta i uchodźcy.

4. Od poniedziałku do środy Msze święte będą odprawiane o godzinie 7:00, a od czwartku do soboty o godzinie 16:00. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa!

5. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 7:00 † Stanisław Strzałka

wtorek, godz. 7:00 † Józef Gabryś z żoną Krystyną w rocznicę śmierci

środa, godz. 7:00 † Joanna Mąkinia

czwartek, godz. 16:00 † Władysław Graca w 4. rocznicę śmierci

piątek, godz. 16:00 w intencji członków Apostolstwa Dobrej Śmierci

sobota, godz. 16:00 † Józef Rom w 7. rocznicę śmierci

niedziela, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Mieczysław Szewczyk z synem Zdzisławem

godz. 11:30 † Franciszek Ponikwia z żoną Franciszką

6. Dziękujemy przysiółkom „Pudówka” i „Szewczyki” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „ U Świętych”.

7. Bardzo dziękujemy za ofiary składane na renowację schodów i podestu od strony zakrystii. Do tej pory zebrano 76718 zł. Bóg zapłać!

8. Serdecznie dziękujemy za ofiary składane na opał. W tym tygodniu dziękujemy mieszkańcom przysiółka „Koło Szkoły” (650 zł) oraz za ofiary składane indywidualne (3000 zł). Razem na ten cel zebrano 10350 zł. Bóg zapłać!

9. Program wizyty duszpasterskiej:

– niedziela, 7 stycznia, od godziny 14:00 – „Bigosy” i „Adamki” do Pani Krystyny Łatki,

– wtorek, 9 stycznia, od godziny 10:00 – dalszy ciąg „Adamek”,

– środa, 10 stycznia, od godziny 10:00 – „Koło Szkoły” i „Piechy”.

10. Peregrynacja figury św. Mikołaja w naszej Parafii

Trwa peregrynacja figury św. Mikołaja w naszej parafii. Jest to inicjatywa Pani Teresy Juraszek, zelatorki Apostolstwa Dobrej Śmierci. Pani Teresa podczas 21. Regionalnego Dnia Skupienia w Sanktuarium w Pierśćcu otrzymała figurę św. Mikołaja, za szczególne zasługi dla szerzenia idei Apostolstwa Dobrej Śmierci. Wręczający honorowe nagrody prosili, by figura nie stała na komodzie, tylko „odwiedzała” rodziny i chorych.
Peregrynacja rozpoczęła się 2 stycznia od Pani Stefanii Oprzondek i idzie do góry aż na „Dolinę”. Kolejno figura odwiedzi rodziny na „Madejach”, przejdzie na  „Buławkę”, następnie na „Polanę”, później do „Świętych”, następnie na „Piechy” i zakończy się na przysiółku „Koło Szkoły”. Serdecznie zachęcamy wszystkie rodziny w naszej Parafii, by włączyły się do modlitwy i przyjęły figurkę św. Mikołaja. 

11. Prośba Opiekuna Cmentarza Parafialnego

Gospodarz Cmentarza zwraca się z uprzejmą prośbą o nie wyrzucanie kwiatów i wieńców do kontenera, tylko do spalarni. Natomiast chryzantemy proszę układać obok kontenera, ponieważ będą wywiezione do utylizacji.

12. Ogłoszenie z Katolickiego Przedszkola Niepublicznego

Trwa nabór na rok szkolny 2024/2025 do Katolickiego Przedszkola Niepublicznego pod patronatem Niepokalanej w Pewli Wielkiej. Nabór trwa od 2 do 26 stycznia. Karty z głoszeń można odebrać w placówce od godziny 7:00 do 15:00.
Przedszkole oferuje:
– niskie czesne tj. 200 zł (cena zawiera wyprawkę plastyczną, karty pracy, paczki mikołajkowe i inne upominki okolicznościowe, dodatkowe zajęcia edukacyjne, teatrzyki),
– rzetelną realizację podstawy programowej,
– język angielski w formie zabaw i gier ruchowych – dwa razy w tygodniu,
– katechezę raz w tygodniu,
– wychowanie w duchu wartości katolickich,
– zajęcia w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej prowadzone przez pedagoga,
– zajęcia dydaktyczne prowadzone w kameralnych grupach,
– nowoczesny i ogrodzony plac zabaw,
– własny basen z kulkami,
– posiłki z firmy cateringowej z dostosowaną dietą do indywidualnych potrzeb dziecka (np. bezglutenowa lub nisko fruktozowa),
– wycieczki, udział w projektach, dni tematyczne,
– współpraca z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej (możliwość refundacji posiłków).
Serdecznie zapraszamy!


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

31.12.2023 – Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa

1. Patrzymy na Świętą Rodzinę jak na doskonały wzór i dziękujemy za nasze rodziny. Życie rodzinne to poświęcenie dla drugiego człowieka, odsunięcie na plan dalszy swoich osobistych pragnień czy możliwości samorealizacji. Stajemy w duchu wdzięczności za kończący się rok kalendarzowy i prosimy o umocnienie łaską Bożą każdą wspólnotę rodzinną, która jest wartością, a nie ciężarem.

2. Serdecznie zapraszamy na uroczyste nabożeństwo przebłagalne, połączone z duszpasterskim sprawozdaniem rocznym dziś o godzinie 16:00. Odpust zupełny zyskuje każdy, kto spełni zwykłe jego warunki i w tym dniu odmówi pobożnie i publicznie hymn Ciebie, Boga, wysławiamy.

3. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 1 stycznia – uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Jest to także Dzień Modlitwy o pokój na świecie. Porządek Mszy świętych jak w niedzielę, dodatkowo będzie także Msza święta o godzinie 16:00,

– we wtorek, 2 stycznia – wspomnienie Świętych Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła,

– w sobotę, 6 stycznia – uroczystość Objawienia Pańskiego. W całym Kościele jest to Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Porządek Mszy świętych jak w niedzielę. Składka przeznaczona jest na cele misyjne. W tym dniu przypada 10. rocznica święceń biskupich oraz ingresu do katedry św. Mikołaja w Bielsku-Białej Księdza biskupa Romana Pindla. Modlimy się w intencjach naszego Pasterza oraz całej diecezji.

4. W Święto Trzech Króli będzie możliwość nabycia kadzidła i kredy. Ofiary złożone na ten cel będą przekazane Siostrom Pallotynkom, które prowadzą w Kamerunie szkołę i przedszkole. Bóg zapłać za te ofiary!

5. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek modlimy się o nowe powołania do służby w Kościele, w piątek czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa, a w sobotę Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny. Zapraszamy członków Rycerstwa Niepokalanej na Mszę świętą w sobotę o godzinie 8:00.

6. Spowiedź święta w pierwszy piątek będzie od godziny 16:00 do 17:00.

7. W przyszłą niedzielę, 7 stycznia, obchodzimy święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia.

8. Msze święte od wtorku do czwartku będą odprawiane o godzinie 7:00, w piątek o godzinie 17:00, a w sobotę porządek Mszy świętych jak w niedzielę.

9. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Barbara Dudek

godz. 11:30 † Maria Karcz w 3. rocznicę śmierci

godz. 16:00 w pewnej intencji

wtorek, godz. 7:00 † Henryka Furgacz

środa, godz. 7:00 † Marian Majdak

czwartek, godz. 7:00 † Stanisław Pluta z żoną Stefanią

piątek, godz. 17:00 † Roman Janik w 7. rocznicę śmierci

sobota, godz. 8:00 w intencji członków Rycerstwa Niepokalanej

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Władysław Adamek

godz. 11:30 za parafian

niedziela, godz. 8:00 † Aleksander Rom z synem Markiem

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 za zmarłych, których wypominamy

10. Dziękujemy przysiółkowi „Buławka” cz. III za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Pudówka” i „Szewczyki”.

11. Program wizyty duszpasterskiej:

– wtorek, 2 stycznia, od godziny 8:30 – „Koło Toru” od Pani Urszuli Marszałek do końca przysiółka,

– środa, 3 stycznia, od godziny 8:30 – „Chałpiska”, „Janiki”, „Madeje”,

– czwartek, 4 stycznia, od godziny 8:30 – „Dolina”, „Garleje”, „Romy”, „Ponikwie” do Pana Władysława Tlałki,

– piątek, 5 stycznia, od godziny 8:30 – „Buławka”.

12. Ogłoszenie

Od 2 stycznia wyrusza do naszych domów, poświęcona kopia figury Świętego Mikołaja z Sanktuarium w Pierściu. Początek trasy od Pani Stefanii Oprzondek w górę. Zachęcamy wszystkich do modlitwy ze Świętym.

13. Ogłoszenie

W przyszłą niedzielę, 7 stycznia oprawę muzyczną na Mszy świętej o godzinie 11:30 będzie prowadzić zespół „Muzyczne Jedynki” z Jeleśni pod kierownictwem Pani Jolanty Gracy. Zapraszamy!


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

24.12.2023 – IV Niedziela Adwentu

1. W Ewangelii 4. Niedzieli adwentu słyszymy o Maryi, która godząc się na wolę Pana Boga przyjmuje Jezusa do siebie, czyni ze swego serca dom dla Zbawiciela świata. Ta decyzja wymagała totalnego zawierzenia ze strony Maryi, a decyzja nie należała do łatwych. Niewiasta z Nazaretu musiała zupełnie przemodelować swoje życie, miała w świadomości konieczność wyjaśnienia tego co się stało, a jest poza porządkiem natury; jak przekonać Józefa oraz innych, że została Matką bez udziału mężczyzny. Wobec planów Bożych Maryja przyjmuje postawę służebnicy, która z wiarą przyjmuje słowo Boże objawione Jej przez archanioła Gabriela. Dzięki tej decyzji Bóg stał się dla nas wszystkich Emmanuelem – Bogiem z nami, który nas nigdy już nie pozostawi samych. Bóg jest nie tylko pośród nas, ale chce być w nas, w naszych sercach. Na ile mu na to pozwolimy, to już zależy od nas, od naszych ludzkich decyzji i wyborów.

2. Bardzo serdecznie zapraszamy na Pasterkę o północy. Składka z Pasterki przeznaczona jest na Fundusz Obrony Życia.

3. W poniedziałek, 25 grudnia, przypada uroczystość Narodzenia Pańskiego. Porządek Mszy świętych jak w niedzielę.

4. Liturgiczne obchody tygodnia:

– we wtorek, 26 grudnia – święto św. Szczepana, pierwszego męczennika. Porządek Mszy świętych jak w niedzielę. Składka przeznaczona jest na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie,

– w środę, 27 grudnia – święto św. Jana, apostoła i ewangelisty, w tym dniu będzie poświęcenie wina,

– w czwartek, 28 grudnia – święto Świętych Młodzianków, męczenników.

5. W przyszłą niedzielę, 31 grudnia, przypada święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Jest to także ostatni dzień starego roku. Zapraszamy wiernych na uroczyste nabożeństwo przebłagalne o godzinie 16:00, połączone z duszpasterskim sprawozdaniem rocznym składanym przez proboszcza parafii. Odpust zupełny zyskuje każdy, kto spełni zwykłe jego warunki i w tym dniu odmówi pobożnie i publicznie hymn Ciebie Boga wysławiamy.

5. Od środy do soboty Msze święte będą odprawiane o godzinie 7:00. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa!

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 8:00 w rocznicę urodzin ks. Krzysztofa

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Tadeusz Ponikwia z żoną Haliną

godz. 11:30 w pewnej intencji

wtorek, godz. 8:00 † Grzegorz Wiewióra z żoną Rozalią i synem Stanisławem

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Marian Buława

godz. 11:30 w pewnej intencji

środa, godz. 7:00 † ks. Franciszek Mąkinia

czwartek, godz. 7:00 † Stefan Kosibor

piątek, godz. 7:00 † Józef Adamek

sobota, godz. 7:00 † Franciszka Byrtek

niedziela, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Franciszka Ponikwia z rodzicami

godz. 11:30 w pewnej intencji

godz. 16:00 Msza święta z nabożeństwem przebłagalnym i sprawozdaniem rocznym

7. Dziękujemy przysiółkowi „Buławka” cz. II za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Buławka” cz. III.

8. Bardzo dziękujemy za ofiary składane na renowację schodów i podestu od strony zakrystii. Bóg zapłać za ofiary złożone na ten cel w zeszłą niedzielę (5038 zł). Do tej pory zebrano 74618 zł.

9. Bardzo dziękujemy za ofiary złożone na opał. W tym tygodniu dziękujemy mieszkańcom z przysiółka Piechy (720 zł). Razem zebrano 6670 zł.

10. Program wizyty duszpasterskiej będzie ogłoszony w Święto Świętego Szczepana.

11. Na stoliku pod chórem znajdują się małe świece Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom po 10 zł.

12. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej!

13. Już dziś zasiądziemy wspólnie do stołu wigilijnego. Rozpocznijmy ten wieczór modlitwą, przeczytaniem rozdziału Ewangelii i śpiewem kolęd. Łamiąc się opłatkiem i składając sobie najserdeczniejsze życzenia zapomnijmy o smutkach, troskach i urazach. Pamiętajmy w tym dniu o ludziach biednych, samotnych i chorych.

Uroczystość Narodzenia Pańskiego rozpoczniemy uroczystą Pasterką o północy.

Na radosne dni Świąt Bożego Narodzenia, składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim mieszkańcom naszej wioski oraz gościom. Niech Boża Dziecina obdarzy i ubogaci wszystkich swoimi darami a Matka Najświętsza niech ma nas w szczególnej opiece.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

17.12.2023 – III Niedziela Adwentu

1. W tradycji chrześcijańskiej trzecia niedziela adwentu nazywana jest niedzielą radości (dominuje kolor różowy, który jest nieco rozjaśnionym przez biel fioletem, co zapo­wiada rychło nadejście Bożego Narodzenia i obecność białe­go koloru w liturgii). Dni chrześcijańskiego oczekiwania i zarazem duchowego przygotowania, które przed nami, rodzą konieczność pochylenia się nad tymi wartościami, które dziś przypomniał nam Pan Jezus wskazując na życie i działalność św. Jana Chrzciciela. Jeżeli pragniemy być ludźmi adwentu, to winniśmy podejmować ciągle trud pracy u podstaw i w tej pracy zawsze byli obecni bez maski, ale z własną twarzą i swoim prawdziwym obliczem.

2. Od dziś, 17 grudnia, rozpoczynamy drugą część okresu adwentu. Liturgia tych dni przygotowuje nas bezpośrednio do przeżywania tajemnicy Wcielenia Syna Bożego.

3. W tym tygodniu (środa, piątek i sobota) przypadają Kwartalne Dni Modlitw o życie chrześcijańskie rodzin.

4. W przyszłą niedzielę, 24 grudnia, w czasie wieczornym rozpocznie się wigilia uroczystości Narodzenia Pańskiego. Zapraszamy na Pasterkę o północy! Składka z Pasterki przeznaczona jest na Fundusz Obrony Życia.

5. Odwiedziny chorych przed Bożym Narodzeniem będą we wtorek, 19 grudnia, od godziny 8:00. Bardzo prosimy o zgłaszanie chorych do poniedziałku.

6. Bardzo serdecznie zapraszamy na Roraty, które są odprawiane o godzinie 6:45. Zachęcamy do udziału dzieci, młodzież i dorosłych, jest to najlepsze przygotowanie do Bożego Narodzenia!

7. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 6:45 † Franciszka Byrtek

wtorek, godz. 6:45 † Maria Wrzeszcz

środa, godz. 6:45 † Wiktoria Karcz

czwartek, godz. 6:45 † Maria Karcz w 3. rocznicę śmierci z mężem Władysławem

piątek, godz. 6:45 † Józef Adamek

sobota, godz. 6:45 † Bronisław Rom w 10. rocznicę śmierci

niedziela, godz. 8:00 † Stanisława Majdak

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Józef Klimczak z żoną Władysławą

godz. 11:30 za parafian

8. Dziękujemy przysiółkowi „Buławka” cz. I za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Buławka” cz. II.

9. Będzie jeszcze okazja do skorzystania ze Spowiedzi świętej w Kościele w Jeleśni w sobotę, 23 grudnia. Od godz. 8:00 do 9:00, następnie będzie Msza święta, a po niej spowiedź od 9:45 do 10:30. Po południu od godz. 14:30 szczególnie dla osób starszych i chorych, o godz. 15:00 będzie dla nich Msza święta z sakramentem namaszczenia chorych, dalszy ciąg spowiedzi od godz. 16:00 do 17:00.

10. Bardzo dziękujemy za ofiary składane na renowację schodów i podestu od strony zakrystii. Bóg zapłać za ofiary złożone na ten cel dziś na tacę. Do tej pory zebrano 69580 zł.

11. Bardzo dziękujemy za ofiary złożone na opał. W tym tygodniu dziękujemy mieszkańcom z przysiółków: Buławka (1150 zł), Dolina i Garleje (600 zł), Madeje (550 zł), Plutowa Polana (300 zł), Ponikwie (750 zł), Ofiary indywidualne (1620zł), Adamki na Kaplicę (1810 zł).

12. W zakrystii można kupić świece z akcji Caritas Wigilijne dzieło pomocy dzieciom. Mała świeca 10 zł.

13. Można także kupić opłatki na stół wigilijny, które są sprzedawane przez naszych Panów organistów: Mikołaja i Artura. Tradycyjnie ofiary składane na ten cel są wynagrodzeniem za cały rok ich pracy. Bóg zapłać!

14. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej!


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

10.12.2023 – II Niedziela Adwentu

1. Prorok Izajasz – w 2. niedzielę adwentu – nawołuje w imieniu Boga nie tylko do pocieszania ludu, ale nade wszystko także do przemiany życia, do odkrywania dróg prowadzących do spotkania z Bogiem. Podobnie czyni Jan Chrzciciel, kiedy wzywa do ścielenia dróg Panu i prostowania ścieżek dla Niego. To samo przesłanie słyszymy w słowach św. Piotra, który dodaje nam otuchy i nadziei: Nie zwleka Pan z wypełnieniem obietnicy – jak niektórzy są przekonani, że Pan zwleka – ale On jest cierpliwy w stosunku do was. Nie chce bowiem niektórych zgubić, ale wszystkich doprowadzić do nawrócenia (2 P 3,9). W tych słowach, pełnych pociechy, jest mowa o nawróceniu: Bóg chce nas wszystkich doprowadzić do nawrócenia, ale żeby nie było żadnych wątpliwości czy nieporozumień, apostoł dodaje: Dlatego, umiłowani, oczekując tego, starajcie się, aby On was zastał bez plamy i skazy – w pokoju (2 P 3, 14).

Dziś modlitwą i ofiarą (do koszyczka pod chórem) wspieramy Kościół na Wschodzie.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w środę, 13 grudnia – wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy,

– w czwartek, 14 grudnia – wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła.

3. W piątek, 15 grudnia, czcimy Boże Miłosierdzie, z racji trzeciego piątku miesiąca.

4. W przyszłą sobotę, 16 grudnia, będzie w naszej Parafii dzień Spowiedzi świętej przed Bożym Narodzeniem. W Kościele Parafialnym od godziny 8:00 do 9:00 oraz od godziny 15:30 do 17:00. W Kaplicy w Adamkach od godziny 14:30 do 15:00.

5. W przyszłą niedzielę, 17 grudnia, rozpoczynamy drugą część liturgicznego okresu adwentu.

6. Bardzo serdecznie zapraszamy na Roraty, które są odprawiane o godzinie 6:45. Zachęcamy do udziału dzieci, młodzież i dorosłych, jest to najlepsze przygotowanie do Bożego Narodzenia!

7. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 6:45 † Maria Dunat w 1. rocznicę śmierci

wtorek, godz. 6:45 † Stanisław Gach z żoną Joanną

środa, godz. 6:45 † Józef Adamek

czwartek, godz. 6:45 † Franciszka Byrtek

piątek, godz. 6:45 † Paweł Buława w 2. rocznicę śmierci

sobota, godz. 6:45 † Małgorzata Dulańska

niedziela, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Władysław Michulec z żoną i synem Stefanem

godz. 11:30 † Stanisława Majdak

8. Dziękujemy przysiółkowi „Szewcowa Polana” cz. II za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Buławka” cz. I.

9. Bardzo serdecznie dziękujemy za ofiary składane na renowację tarasu i schodów od strony zakrystii. Za tydzień, z racji trzeciej niedzieli miesiąca, ofiary z tacy będą przeznaczone na ten cel.

10. W zakrystii można kupić świece z akcji Caritas Wigilijne dzieło pomocy dzieciom. Duża świeca 30 zł, mała świeca 10 zł.

11. Od dziś można kupić opłatki na stół wigilijny, które są sprzedawane przez naszych Panów organistów: Mikołaja i Artura. Tradycyjnie ofiary składane na ten cel są wynagrodzeniem za cały rok ich pracy. Bóg zapłać!

12. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej!

13. Ogłoszenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej

Środowiskowy Dom Samopomocy w Pewli Wielkiej serdecznie zaprasza do zakupu prac Bożonarodzeniowych wykonanych przez podopiecznych Domu, które znajdują się na stoliku pod chórem. Obok prac znajduje się skrzynka, do której mogą Państwo wrzucać darowizny na rzecz Środowiskowego Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej, zabierając sobie pracę, która się spodobała. Sprzedaż prac będzie trwała od niedzieli, 10 grudnia do niedzieli 17 grudnia 2023 r. Wszelki dochód będzie przeznaczony na organizację wigilii i upominków dla podopiecznych Domu. Za hojność i dobre serce, już dziś dziękują podopieczni i personel Domu.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

03.12.2023 – I Niedziela Adwentu

1. Chrześcijanin, który pragnie wytrwać na drodze ewangelicznej, winien nieustannie doskonalić swoją czujność, ponieważ droga ludzkiego życia pełna jest niespodzianek. Dzieje się tak dlatego, iż w życiu człowieka spotykają się ze sobą dwa odmienne światy, którym brak wspólnego punktu porozumienia. Z jednej strony jest to świat Bożej łaski, a z drugiej świat księcia ciemności. Spotkanie z jednym i z drugim światem wymaga wielkiej czujności. Dlatego więc u progu nowego roku kościelnego słyszymy Chrystusowe wezwanie do czuwania. Jest to bowiem swoistego rodzaju program nie tylko adwentu, ale zasadniczy kierunek całego chrześcijańskiego życia.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 4 grudnia – wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy. Zapraszamy górników wraz z rodzinami oraz rodziny zmarłych górników na Mszę św. o godz. 9:00. Jest to także Dzień modlitw za ludzi bezrobotnych,

– w środę, 6 grudnia – wspomnienie św. Mikołaja, biskupa, patrona kościoła katedralnego naszej diecezji,

– w czwartek, 7 grudnia – wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła. Jest to zarazem pierwszy czwartek miesiąca, modlimy się za pracujących na niwie Pańskiej oraz nowe, liczne i godne powołania do służby w Chrystusowym Kościele,

– w piątek, 8 grudnia – uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w tym dniu Msze świętej będą odprawiane o godzinie 6:45 i 17:00 w Kościele Parafialnym oraz o godzinie 15:30 w Kaplicy w Adamkach. Z racji tej uroczystości nie obowiązuje w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

3. W piątek, 8 grudnia bardzo serdecznie zapraszamy członków Apostolstwa Dobrej Śmierci na Mszę świętą o godz. 17:00 i Różaniec do Siedmiu Boleści Matki Bożej.

4. W przyszłą niedzielę, 10 grudnia, ofiarą do koszyczka pod chórem wspieramy Kościół na Wschodzie.

5. Msze święte roratnie będą odprawiane o godzinie 6:45, bardzo serdecznie zachęcamy do licznego udziału, dzieci, młodzież i dorosłych. Jest to najlepsza forma przygotowania się do Świąt Bożego Narodzenia. W poniedziałek będzie dodatkowa Msza święta o godzinie 9:00 w intencji górników i ich rodzin oraz zmarłych górników. W piątek z racji uroczystości Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny dodatkowa Msza święta w Kościele Parafialnym o godz. 17:00 oraz w Kaplicy w Adamkach oo godz. 15:30.

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 6:45 † Wanda Uflant

godz. 9:00 w intencji górników i ich rodzin oraz zmarłych górników

wtorek, godz. 6:45 † Janina Chmiel

środa, godz. 6:45 † Stanisława Majdak

czwartek, godz. 6:45 † Jan Hulbój w 26. rocznicę śmierci

piątek, godz. 6:45 † Aleksandra Buława w 1. rocznicę śmierci

godz. 15:30 (w Kaplicy w Adamkach) w intencji Andrzeja

godz. 17:00 w intencji członków Apostolstwa Dobrej Śmierci

sobota, godz. 6:45 † ks. Franciszek Mąkinia

niedziela, godz. 8:00 † Zdzisław Szewczyk w 7. rocznicę śmierci

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Edward Juraszek w 2. rocznicę śmierci

godz. 11:30 za parafian

7. Dziękujemy przysiółkowi „Szewcowa Polana” cz. I za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Szewcowa Polana” cz. II.

8. Bardzo serdecznie dziękujemy za ofiary składane na renowację tarasu i schodów od strony zakrystii. Do tej pory zebrano 66830 zł. Bóg zapłać! Brakuje jeszcze około 23 tys. zł, do spłaty należności.

9. Zwracamy się z prośbą do Parafian o zebranie ofiar na zakup opału.

10. Od dziś można kupić świece z akcji Caritas Wigilijne dzieło pomocy dzieciom. Duża świeca 30 zł, mała świeca 10 zł.

11. Od przyszłej niedzieli będzie można kupić opłatki na stół wigilijny, które będą sprzedawane przez naszych Panów organistów: Mikołaja i Artura. Tradycyjnie ofiary składane na ten cel są wynagrodzeniem za cały rok ich pracy. Bóg zapłać!

12. Spowiedź święta przed Bożym Narodzeniem będzie w naszej Parafii w sobotę, 16 grudnia.

13. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej!

14. Ogłoszenie Koła Gospodyń Wiejskich w Pewli Wielkiej

Koło Gospodyń Wiejskich w Pewli Wielkiej bardzo serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na wydarzenie „Niedziela z profilaktyką”, które odbędzie się w przyszłą niedzielę, 10 grudnia, od godziny 9.00 do 14.00 w Sali Środowiskowego Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej.
Podczas wydarzenia pracownicy Szpitala Żywiec będą wykonywać bezpłatne badania m.in. pomiar ciśnienia, tętna, saturacji i glukozy. Będą prowadzone darmowe konsultacje z fizjoterapeutą. Będzie też okazja, by porozmawiać z pracownikami o programach profilaktycznych dostępnych w szpitalu.
Nie trzeba być na czczo, by skorzystać z tych badań, dlatego bardzo zachęcamy do udziału w tym wydarzeniu.
Kontrola naszego stanu zdrowia jest bardzo ważna, a badania profilaktyczne pozwalają na wcześniejsze wykrycie nieprawidłowości. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego jeszcze raz bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w tym wydarzeniu!
Projekt „Niedziela z profilaktyką” został sfinansowany ze środków Fundacji Orlen w ramach programu „Moje miejsce na Ziemi”.


Copyright © 2024 Pewel Wielka
Projekt i wykonanie: whiteghost