33 863 67 36

Ogłoszenia i intencje Mszy Świętych

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
09.01.2022 r. – Święto Chrztu Pańskiego

1. W dzisiejsze święto Chrztu Pańskiego kończy się liturgiczny okres Bożego Narodzenia. W momencie, kiedy spłynęła na na każdego z nas łaska sakramentu chrztu świętego, wówczas dokonało się dokładnie to samo, co miało miejsce podczas chrztu Jezusa. Rzeczywistość naszego chrztu ukazana została w trzech widzialnych znakach, które były dostrzegalne podczas wydarzenia w wodach Jordanu: wtedy otworzyło się niebo (Łk 3, 21), Duch Święty zstąpił na Niego (Łk 32, 22) oraz rozległ się z nieba głos Ojca: Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie (Łk 3, 22). Wielkie tajemnice wód Jordanu zostały i nam udzielone. Bądźmy wierni łasce sakramentu chrztu świętego i dawajmy nieustanne świadectwo, iż jesteśmy uczniami Jezusa Chrystusa.

2. Od poniedziałku po święcie Chrztu Pańskiego rozpoczyna się okres zwykły i trwa do wtorku przed Środą Popielcową (1 marca).

3. W piątek, 14 stycznia obchodzimy Dzień migranta i uchodźcy.

4. W poniedziałek Msza święta będzie odprawiona o godzinie 7:00, a od wtorku do soboty o godzinie 16:00. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos oraz zachowywać dystans 1,5 m.

5. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 7:00 † Anna Bizoń

wtorek, godz. 16:00 † Stanisław Byrtek

środa, godz. 16:00 † Jan Płachetka

czwartek, godz. 16:00 † Jan Hulbój

piątek, godz. 16:00 w intencji członków Apostolstwa Dobrej Śmierci

sobota, godz. 16:00 † Józef Rom w 4. rocznicę śmierci

niedziela, godz. 8:00 † Marek Rom w 10. rocznicę śmierci

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 w pewnej intencji

6. Dziękujemy przysiółkowi „Ponikwie” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Koło Sklepu”.

7. W piątek, 14 stycznia serdecznie zapraszamy członków Apostolstwa Dobrej Śmierci na Mszę świętą i Różaniec do Siedmiu Boleści Matki Bożej.

8. W przyszłą niedzielę ofiary złożone do kopert będą przeznaczone na spłatę długu naszej Parafii. Mamy jeszcze do zapłaty kilkanaście tysięcy złotych. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać!

9. Serdecznie zapraszamy rodziców i dzieci przygotowujące się do Sakramentu I Komunii świętej na spotkanie w przyszłą niedzielę, 16 stycznia po Mszy świętej o godzinie 11:30. Serdecznie zapraszamy!

10. Na Msze święte na roczek można zgłaszać się przez cały rok. W każdą trzecią niedzielę miesiąca jest zarezerwowana jedna Msza święta w tej intencji.

11. Na stoliku pod chórem można nabyć jeszcze kadzidło i kredę. Złożone ofiary będą przekazane siostrom Pallotynkom, które prowadzą szkołę i przedszkole w Kamerunie. Do tej pory zebraliśmy 2700 zł. Bóg zapłać!

12. W tym tygodniu kończymy wizytę duszpasterską w naszej Parafii, jutro odwiedzimy mieszkańców przysiółków Koło Szkoły i Piechy. Kolęda rozpocznie się o 9:30.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
02.01.2022 r. – II Niedziela po Narodzeniu Pańskim

1. Dziś przypada 2. niedziela po Narodzeniu Pańskim. Żyjemy w świecie, który potrafi oczarować człowieka wielkim bogactwem; dbajmy o te wartości, które wynieśliśmy z naszych domów. Nie roztrwońmy tego, co z mozołem i wielkim poświęceniem przekazali nam nasi rodzice. Nie rozstawajmy się z odwiecznym Słowem, które na kartach Biblii jest źródłem Bożej mądrości. Nie popełniajmy błędu tych wielu, którzy wędrując po świecie zatracili Boga i w konsekwencji utracili także świadomość własnej tożsamości… Niech ten nowy rok będzie sprawdzianem naszej mądrości, niech nie będzie to czas stracony, bo on już nigdy nie powróci… Obyśmy – mówiąc językiem autora księgi mądrościowej, zapuścili korzenie w sławnym narodzie, w posiadłości Pana, w Jego dziedzictwie (por. Syr 24, 12).

2. W czwartek, 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego. W całym Kościele jest to Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Msze święte będą odprawiane jak w niedzielę. W tym dniu będzie można nabyć kredę i kadzidło, ofiary złożone na ten cel, będą przekazane siostrom pallotynkom z Kamerunu, które prowadzą przedszkole i szkołę dla ponad 200 dzieci. Nasza parafia wspiera finansowo to dzieło, co roku posyłając około 10 tysięcy złotych (ofiara złożona w święto Trzech Króli oraz ofiara ze skarbonek – jałmużna wielkopostna). Bóg zapłać za Wasze ofiary!

3. W święto trzech Króli przypada także 8. rocznica święceń biskupich oraz ingresu do katedry św. Mikołaja w Bielsku-Białej Księdza Biskupa Romana Pindla. Modlimy się w intencjach naszego Pasterza oraz całej diecezji. Jest to zarazem pierwszy czwartek miesiąca.

4. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Spowiedź święta będzie w Kościele Parafialnym od godziny 14:00 do 16:00.

5. W przyszłą niedzielę, 9 stycznia, przypada święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia.

6. Msze święte od poniedziałku do środy będą odprawiane o godzinie 7:00, w święto Trzech Króli – jak w każdą niedzielę, a w piątek i w sobotę o godzinie 16:00. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos oraz zachowywać dystans 1,5 m.

7. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 7:00 † Anna Bizoń

wtorek, godz. 7:00 † Jan Płachetka

środa, godz. 7:00 † Stanisław Byrtek

czwartek, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) w pewnej intencji

godz. 11:30 † Roman Janik w 5. rocznicę śmierci

piątek, godz. 16:00 † Franciszek Ponikwia z żoną Franciszką

sobota, godz. 16:00 w intencji Hanny Łysień w 1. rocznicę urodzin

niedziela, godz. 8:00 † Maria Karcz w 1. rocznicę śmierci

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Stanisław Bigos z żoną Anielą i synem Eugeniuszem

godz. 11:30 w 80. rocznicę urodzin Czesławy Pająk

8. Dziękujemy przysiółkowi „Romy” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Ponikwie”.

9. Spotkanie z kandydatami do Sakramentu Bierzmowania będzie w sobotę, 8 stycznia o godzinie 10:00. Obecność kandydatów jest obowiązkowa.

10. Trwa wizyta duszpasterska w naszej Parafii. Jeśli ktoś ze względu na pandemię ma obawy, nie musi przyjmować Kolędy.
W tym tygodniu odwiedzimy przysiółki:
– niedziela – od godziny 14:00 – Bigosy, Marszałki i Adamki do Pani Bożeny Buława,
– poniedziałek – od godziny 8:30 – Koło Toru od Pani Urszuli Marszałek,
– wtorek – od godziny 8:30 – Janiki, Chałpiska i Madeje,
– środa – od godziny 8:30 – Doliny, Garleje, Romy i Ponikwie do Pana Władysława Tlałki,
– czwartek – od godziny 14:00 – c.d. Adamki.

11. Ogłoszenie z Katolickiego Przedszkola Niepublicznego w Pewli Wielkiej

Drodzy Państwo,
pragniemy poinformować, że zapisy do Katolickiego Przedszkola Niepublicznego w Pewli Wielkiej na nowy rok szkolny 2022/2023 zaczynają się już jutro, 03.01.2022 r. i będą trwać tylko do 14.01.2022 r.

Do przedszkola przyjmowane są dzieci w wieku od 2,5 do 5 lat.
Rodzice zainteresowani zapisaniem dziecka niekoniecznie od września, lecz od każdego innego miesiąca w trakcie roku szkolnego 2022/2023 także są zobowiązani do złożenia karty zapisu dziecka do przedszkola.
Karty przyjęć do przedszkola znajdują się w naszej placówce. Można się po nie zgłaszać od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 14:30. Mających pytania lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego. Liczba miejsc ograniczona. O przyjęciu do przedszkola decyduje kolejność zgłoszeń.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
26.12.2021 r. – Święto Świętej Rodziny – Jezusa, Maryi i Józefa

1. Nie zbudujemy rodziny silnej Bogiem, jeśli nie będziemy uczyć się od Jezusa, Maryi i Józefa miłości i prawdy, które stanowiły postawę ich wspólnoty życia. W liturgii święta Świętej Rodziny z Nazaretu, Syracydes i św. Paweł wskazują na miłość i szacunek jako filary życia rodzinnego. Budując między sobą silne i trwałe relacje wiary, będziemy w stanie spełniać Bożą wolę, jak to czyni Święta Rodzina w świątyni jerozolimskiej.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 27 grudnia – święto św. Jana, apostoła i ewangelisty, w tym dniu będzie poświęcenie wina,

– we wtorek, 28 grudnia – święto Świętych Młodzianków, męczenników,

– w piątek, 31 grudnia przypada ostatni dzień starego roku. Serdecznie zapraszamy na uroczyste nabożeństwo przebłagalne o godzinie 16:00 połączone z duszpasterskim sprawozdaniem rocznym składanym przez Proboszcza parafii. Msza święta będzie odprawiona w intencji wszystkich zmarłych w 2021 roku. W tym dniu odpust zupełny otrzymuje każdy, kto spełni zwykłe jego warunki i w tym dniu odmówi pobożnie i publicznie hymn Ciebie Boga wysławiamy. Na ten dzień Biskup Bielsko-Żywiecki udziela dyspensy zwalniającej od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych,

– w sobotę, 1 stycznia – uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Jest to także Dzień Modlitwy o pokój na świecie, a także jest to pierwsza sobota miesiąca, kiedy czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny. Msze święte będą odprawiane o godzinie 8:00, 10:00 (w Kaplicy w Adamkach), 11:30 oraz dodatkowo o 16:00.

3. Msze święte od poniedziałku do czwartku będą odprawiane o godzinie 7:00, a w piątek o godzinie 16:00. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos oraz zachowywać dystans 1,5 m.

4. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 7:00 w 30. rocznicę urodzin Agnieszki Klimczak

wtorek, godz. 7:00 † Stefan Kosibor

środa, godz. 7:00 † Anastazja Rom z mężem Karolem

czwartek, godz. 7:00 † Wiktoria Karcz

piątek, godz. 16:00 za wszystkich zmarłych z 2021 roku

sobota, godz. 8:00 w intencji członków Rycerstwa Niepokalanej

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 za parafian (intencja przeniesiona z niedzieli 26.12.21)

godz. 16:00 w pewnej intencji

niedziela, godz. 8:00 za zmarłych, których wypominamy

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Jan Pluta z żoną Joanną i synem Bolesławem

godz. 11:30 za parafian

5. Dziękujemy przysiółkom „Dolina” i „Garleje” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Romy”.

6. Serdecznie dziękujemy za ofiary złożone na Pasterce na Fundusz Obrony Życia, zebrano 610 zł. Bóg zapłać!

7. Od jutra rozpoczynamy wizytę duszpasterską w naszej Parafii. Jeśli ktoś ze względu na pandemię ma obawy, nie musi przyjmować Kolędy. W tym tygodniu odwiedzimy przysiółki:
– poniedziałek – Piechówka,
– wtorek – Łazy, Plutowa Polana, Hyrbik, Szewcowa Polana,
– środa – Pudówka, Szewczyki, U Świętych, Brańki do Pana Czesława Byrtek,
– czwartek – Brańki, Koło Sklepu do Pana Zbigniewa Płachetka,
– piątek – Buławka.
Kolęda rozpoczyna się od godziny 8:30.

8. Od dziś nie będą już przyjmowane intencje mszalne rok 2022.

9. Ogłoszenie z Katolickiego Przedszkola Niepublicznego w Pewli Wielkiej

Drodzy Państwo,
pragniemy poinformować, że zapisy do Katolickiego Przedszkola Niepublicznego w Pewli Wielkiej na nowy rok szkolny 2022/2023 zaczynają się już 03.01.2022 r. i będą trwać tylko do 14.01.2022 r.

Do przedszkola przyjmowane są dzieci w wieku od 2,5 do 5 lat.
Rodzice zainteresowani zapisaniem dziecka niekoniecznie od września, lecz od każdego innego miesiąca w trakcie roku szkolnego 2022/2023 także są zobowiązani do złożenia karty zapisu dziecka do przedszkola.
Karty przyjęć do przedszkola znajdują się w naszej placówce. Można się po nie zgłaszać od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 14:30. Mających pytania lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego. Liczba miejsc ograniczona. O przyjęciu do przedszkola decyduje kolejność zgłoszeń.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
19.12.2021 r. – IV Niedziela Adwentu

1. Tajemnica Nawiedzenia nie jest – jak sądzą niektórzy – sceną ściśle kobiecą. Powodem ich spotkania nie jest ani solidarność, ani pokrewieństwo, ani chęć odwiedzin dawno niewidzianej rodziny. Maryja idzie pomagać do domu Elżbiety, ale jest inspirowana tchnieniem Ducha Bożego. To Pan Bóg doprowadził do tego spotkania. On jest między nimi obecny. Jego słowo spełniło się całkowicie w życiu obu tych kobiet. Ku Bogu zwracają się też ostatecznie w uwielbieniu ich serca: obie wypowiadają piękne słowa błogosławieństwa. Niech udział w liturgii czwartej niedzieli Adwentu uczy nas, na wzór Maryi i Elżbiety, umiejętności otwarcia się na Ducha Świętego.

2. Roraty są odprawiane o godzinie 6:30. Serdecznie zachęcamy wszystkich Parafian do uczestnictwa, a zwłaszcza dzieci, dla których są przygotowane obrazki na każdy dzień. Uczestnictwo w Roratach to najlepsze przygotowanie się do Świąt Bożego Narodzenia!

3. W piątek, 24 grudnia, przypada wigilia uroczystości Narodzenia Pańskiego. Zapraszamy na ostatnie Roraty, a także na uroczystą Pasterkę o godzinie 24:00. Składka z Pasterki przeznaczona będzie na Fundusz Obrony Życia.

4. W sobotę, 25 grudnia – uroczystość Narodzenia Pańskiego, Msze święte będą odprawiane jak w każdą niedzielę.

5. W przyszłą niedzielę, 26 grudnia – święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Składka przeznaczona jest na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 6:30 † Joanna Kąkol w 11. rocznicę śmierci

wtorek, godz. 6:30 † Joanna Kąkol w rocznicę śmierci

środa, godz. 6:30 † Maria Karcz w 1. rocznicę śmierci z mężem Władysławem

czwartek, godz. 6:30 † Edward Byrtek w 20. rocznicę śmierci

piątek, godz. 6:30 † Rudolf Michulec z żoną, synem i zięciem

sobota, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Władysław Gawlik

godz. 11:30 † Szczepan Dybczak z żoną Karoliną

niedziela, godz. 8:00 † Grzegorz Wiewióra z żoną Rozalią i synem Stanisławem

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Halina Ponikwia w 2. rocznicę śmierci z mężem Tadeuszem

godz. 11:30 Roczek: Stanisław Jasiński

7. Dziękujemy przysiółkowi „Madeje” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółków „Dolina” i „Garleje”.

8. Zachęcamy do skorzystania z Sakramentu Pokuty, codziennie po Roratach.
Będzie także Spowiedź święta w Jeleśni w środę, 22 grudnia: od 8:00 do 9:00 oraz od 9:45 do 10:30, a także po południu od 14:30 do 17:00 z przerwą od 15:30 do 16:15.

9. Serdecznie dziękujemy za ofiary złożone na opał, Bóg zapłać!

10. Dziękujemy za ofiary złożone dziś do kopert, które będą przeznaczone na spłatę długu naszej Parafii. Bóg zapłać!

11. Na stoliku pod chórem znajdują się świece „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, które można zakupić w cenie 5 zł.

12. Wciąż można nabyć opłatki na stół wigilijny u Pani Organistki. Złożone ofiary są wynagrodzeniem za jej całoroczną pracę. Bóg zapłać za Wasze ofiary!

13. W tym roku Ksiądz Biskup zarządził, że proboszczowie mają zdecydować czy Kolęda się odbędzie. W naszej Parafii będzie tradycyjna Kolęda, ale jeśli ktoś się obawia, może nie przyjąć Kolędy.

14. Już w piątek zasiądziemy wspólnie do stołu wigilijnego. Rozpocznijmy ten wieczór modlitwą, przeczytaniem rozdziału Ewangelii i śpiewem kolęd. Łamiąc się opłatkiem i składając sobie najserdeczniejsze życzenia zapomnijmy o smutkach, troskach i urazach. Pamiętajmy w tym dniu o ludziach biednych, samotnych i chorych.

Uroczystość Narodzenia Pańskiego rozpoczniemy uroczystą Pasterką o północy.

Na radosne dni Świąt Bożego Narodzenia, składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim mieszkańcom naszej wioski oraz gościom. Niech Boża Dziecina obdarzy i ubogaci wszystkich swoimi darami a Matka Najświętsza niech ma nas w szczególnej opiece.

15. Ogłoszenie

Zarząd Ochotniczej Straży w Pewli Wielkiej informuje, że w najbliższych dniach strażacy będą roznosili kalendarze. Prosimy więc o wsparcie finansowe dla naszej jednostki, aby kupując coraz to nowszy sprzęt, mieszkańcy Pewli Wielkiej mogli się czuć jeszcze bezpieczniej.

Prezes Zarządu OSP
Marcin Mąkinia


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
12.12.2021 r. – III Niedziela Adwentu

1. Radość chrześcijańska – o czym przypomina trzecia niedziela Adwentu – jest przede wszystkim niedzielą nawrócenia, powrotu do Boga i Jego miłości; jest odkrywaniem wciąż na nowo miłości Boga jako źródła nadziei i radości. Wezwanie proroka Sofoniasza z dzisiejszego pierwszego czytania do radości i wesela opiera się na odkrywaniu zbawczego działania Boga. Prorok mówi, że Bóg niejako uczestniczy w tej radości ludzkiej: Pan, twój Bóg, jest pośród ciebie, Mocarz, który zbawia, uniesie się weselem nad tobą, odnowi cię swoją miłością, wzniesie okrzyk radości (So 3, 17). Bóg raduje się człowiekiem nawróconym i odnowionym, napełnionym miłością. Niech radość będzie obecna w naszej codzienności, nie tylko, w okresie adwentowego oczekiwania.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 13 grudnia – wspomnienie Św. Łucji, dziewicy i męczennicy,

– we wtorek, 14 grudnia – wspomnienie Św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła.

3. Od piątku, 17 grudnia, rozpoczynamy drugą część Adwentu. Liturgia tych dni przygotowuje nas bezpośrednio do przeżywania tajemnicy Wcielenia Syna Bożego.

4. W tym tygodniu (środa, piątek i sobota) przypadają Kwartalne Dni Modlitw o życie chrześcijańskie rodzin.

5. Roraty są odprawiane o godzinie 6:30. Serdecznie zachęcamy wszystkich Parafian do uczestnictwa, a zwłaszcza dzieci, dla których są przygotowane obrazki na każdy dzień. Uczestnictwo w Roratach to najlepsze przygotowanie się do Świąt Bożego Narodzenia!

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 6:30 o błogosławieństwo Boże dla Pawła i Kasi

wtorek, godz. 6:30 † Adam Kubica

środa, godz. 6:30 † Władysław Byrtek

czwartek, godz. 6:30 † Wiktoria Karcz

piątek, godz. 6:30 † Władysław Graca w 2. rocznicę śmierci

sobota, godz. 6:30 † Władysław Michulec z żoną i synem Stefanem

niedziela, godz. 8:00 † Henryk Szarpak w 3. rocznicę śmierci

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 Roczek

7. Dziękujemy przysiółkowi „Janiki cz. II” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Madeje”.

8. Spowiedź święta przed Bożym Narodzeniem będzie w naszej Parafii w piątek, 17 grudnia:
– w Kościele Parafialnym od 8:00 do 9:00 oraz 15:30 od 17:00,
– w Kaplicy w Adamkach od 14:30 do 14:50.
Będzie także Spowiedź święta w Jeleśni w środę, 22 grudnia.

9. Odwiedziny chorych przed Świętami Bożego Narodzenia będą w sobotę, 18 grudnia od godziny 9:00. Bardzo prosimy o zgłaszanie chorych.

10. Serdecznie dziękujemy za ofiary złożone na opał, Bóg zapłać!

11. W przyszłą niedzielę, ofiary złożone do kopert będą przeznaczone na spłatę długu naszej Parafii. Bardzo prosimy o zrozumienie naszych zobowiązań i o hojne ofiary na ten cel. Bóg zapłać!

12. W zakrystii można nabyć jeszcze świece „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”.

13. Wciąż można nabyć opłatki na stół wigilijny u Pani Organistki. Złożone ofiary są wynagrodzeniem za jej całoroczną pracę. Bóg zapłać za Wasze ofiary!

14. Ogłoszenie

Środowiskowy Dom Samopomocy w Pewli Wielkiej serdecznie zaprasza do zakupu prac bożonarodzeniowych, wykonanych przez podopiecznych Domu, które znajdują się na stoliku pod chórem. Obok prac znajduje się skrzynka, do której Państwo mogą wrzucać darowizny na rzecz Środowiskowego Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej, zabierając sobie pracę, która się spodobała. Przy pracach są minimalne ceny. Gdyby ktoś mógł ofiarować więcej, będzie to mile widziane. Darowizny jakie Państwo złożycie będą wsparciem w organizacji Wigilii oraz prezentów dla osób przebywających w Ośrodku.

Za wszelką pomoc, już dziś dziękujemy.
Podopieczni i personel Ośrodka.

15. Serdecznie zapraszamy na pierwsze parafialne spotkanie synodalne, które rozpocznie się o godzinie 15:00 w Kościele Parafialnym.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
05.12.2021 r. – II Niedziela Adwentu

1. Ewangelia drugiej niedzieli Adwentu przywołuje postać Jana Chrzciciela. Jego orędzie już wtedy, ale także dzisiaj, ma to samo zadanie: przygotować ludzi na przyjście Chrystusa. Wezwanie Jana jest proste i nawiązuje do motywu drogi. Zdajemy sobie sprawę, że nie chodzi o dosłowne rozumienie drogi czy ścieżki, lecz o to, co jest wyrazem duchowej wędrówki przez życie: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego! Każda dolina zostanie wypełniona, każda góra i pagórek zrównane, drogi kręte staną się prostymi, a wyboiste drogami gładkimi . (Łk 3, 4b-5) Nie chodzi tylko o drogi, którymi człowiek ma wędrować przez życie, ale nie wolno zapominać o tych drogach, którymi Bóg przychodzi do człowieka. Przygotować drogę dla Pana i prostować ścieżki dla Niego – to w praktyce oznacza, że mamy pozwolić przyjść do nas Temu, który pragnie być blisko człowieka, aby nas prowadzić.
Dziś modlitwą oraz ofiarą do koszyczka pod chórem wspieramy Kościół na Wschodzie.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 6 grudnia – wspomnienie Św. Mikołaja, biskupa, patrona kościoła katedralnego naszej diecezji,

– we wtorek, 7 grudnia – wspomnienie Św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła,

– w środę, 8 grudnia – uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w tym dniu będą odprawione Msze święte w Kościele Parafialnym o godzinie 6:30 i 17:00, a w Kaplicy w Adamkach o godzinie 15:30.

3. Roraty są odprawiane o godzinie 6:30. Serdecznie zachęcamy wszystkich Parafian do uczestnictwa, a zwłaszcza dzieci, dla których są przygotowane obrazki na każdy dzień. Uczestnictwo w Roratach to najlepsze przygotowanie się do Świąt Bożego Narodzenia!

4. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 6:30 † Władysław Byrtek

wtorek, godz. 6:30 † Jan Hulbój w 24. rocznicę śmierci

środa, godz. 6:30 w pewnej intencji

godz. 15:30 (w Kaplicy w Adamkach) w 93. rocznicę urodzin Stefanii Buława

godz. 17:00 w intencji członków Apostolstwa Dobrej Śmierci

czwartek, godz. 6:30 † Franciszka Janik

piątek, godz. 6:30 w 18. rocznicę urodzin Mikołaja Kosibor

sobota, godz. 6:30 † Tadeusz Góra

niedziela, godz. 8:00 † Zdzisław Szewczyk w 5. rocznicę śmierci

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Władysława Klimczak w rocznicę śmierci z mężem Józefem

godz. 11:30 za parafian

5. Dziękujemy przysiółkowi „Chałpiska” i „Janiki cz. I” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Janiki cz. II”.

6. Serdecznie zapraszamy członków Apostolstwa Dobrej Śmierci w środę, 8 grudnia na Mszę świętą o godzinie 17:00.

7. Spotkanie z kandydatami do Sakramentu Bierzmowania będzie w sobotę, 11 grudnia o godzinie 10:00 w Kościele. Bardzo prosimy, by na spotkaniu byli obecni wszyscy kandydaci.

8. Składamy serdecznie Bóg zapłać za ofiary złożone na opał.

9. W zakrystii można nabyć świece „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, duża świeca w cenie 25 zł, mała w cenie 5 zł.

10. Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych na spotkanie synodalne w naszej parafii.

Synod, czyli podążanie razem, ogłosił Papież Franciszek. Jego celem jest odnowienie więzi w parafii, uważne słuchanie Kościoła, czyli każdego ochrzczonego oraz bycie wrażliwym na potrzeby innych. Pierwszy etap synodu przebiega w parafiach. W naszej parafii odbędą się cztery spotkania synodalne: jedno w grudniu, dwa spotkania w styczniu i jedno spotkanie w lutym.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w przyszłą niedzielę – 12 grudnia o godzinie 15:00.
Plan spotkania:
15:00-15:15 – Adoracja przed Najświętszym Sakramentem z modlitwą do Ducha Świętego
15:15-16:30 – spotkanie na Plebanii

Na pierwszym spotkaniu będą podjęte następujące zagadnienia synodalne:
1. Moje doświadczenie wspólnotowego odkrywania Boga, bliźniego i siebie samego w Kościele.
2. Czy we wspólnocie wiary słyszymy głos Boga?
3. Czy jestem przygotowany, aby zabrać głos we wspólnocie Kościoła?

Serdecznie zapraszamy!
Koordynator Agata Rom

11. Podziękowanie

„Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły, nie mają wprawdzie skrzydeł, ale bezinteresownie wyciągają ręce i proponują swoją pomoc”.

Podziękowanie

Składamy serdecznie podziękowania wszystkim ludziom dobrej woli, parafianom, gościom i sponsorom za wsparcie finansowe i okazaną bezinteresowną pomoc naszej rodzinie poszkodowanej w pożarze w dniu 12 listopada 2021 r. A szczególnie ks. Proboszczowi Parafii w Pewli Wielkiej za zorganizowanie zbiórki w ubiegłą niedzielę, w której zebrano kwotę 10082 zł.

Wyżej wymienione środki zostaną w całości wykorzystane na budowę naszego nowego domu, którego budowę musimy zacząć od podstaw. Dziękujemy także za płynące zewsząd życzliwe słowa i gesty dodające nam otuchy oraz za modlitwę w naszych intencjach.

Żadne słowa nie są w stanie wyrazić naszej wdzięczności za dobroć, którą od Was otrzymujemy. Dziękujemy jeszcze raz, że nie zostawiliście nas samych w tym trudnym i ciężkim dla nas czasie.

Serdecznie Bóg zapłać!
Agnieszka, Sylwester Piecha z synami Mikołajem i Maćkiem

12. Stowarzyszenie „Aktywne Beskidy”, Gmina Jeleśnia, Zespół Szkół nr 2 w Jeleśni oraz wszystkie Szkoły z gminy Jeleśnia, zapraszają na koncert charytatywny połączony z kiermaszem świątecznym, z którego dochód zostanie przeznaczony na rzecz rodziny Piechów z Pewli Wielkiej, którzy w pożarze stracili dorobek życia.
Koncert i kiermasz odbędą się w niedzielę, 5 grudnia 2021 r. od godziny 11:00 w hali sportowej przy Zespole Szkół nr 2 w Jeleśni (tj. szkoła w dolnej Jeleśni, ul. Żywiecka 17).


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
28.11.2021 r. – I Niedziela Adwentu

1. Adwent nie jest wspominaniem przeszłości ani kreowaniem przyszłości, ale przeżywaniem teraźniejszości. Dlatego na progu Adwentu liturgia wzywa Kościół, aby na nowo głosił wszystkim narodom swe przesłanie, które ujmuje prosto i zdecydowanie: Bóg przychodzi. On nie jest Bogiem, który żyjąc w niebie, nie interesuje się nami ani naszymi dziejami. Jest Ojcem, który nigdy nie przestaje o nas myśleć i w pełni szanując naszą wolność, pragnie nas spotkać i nawiedzić; chce przyjść, zamieszkać wśród nas, pozostać z nami. Przychodzi, bo chce nas wyzwolić od zła i śmierci, od tego wszystkiego, co uniemożliwia nam prawdziwe szczęście. Bóg przychodzi, aby nas Zbawić! Niech ta prawda przenika nasze umysły i serca i pozwoli godnie uczestniczyć w liturgii pierwszej niedzieli Adwentu.

2. Od jutra rozpoczynamy Roraty, które będą odprawiane o godzinie 6:30. Serdecznie zachęcamy wszystkich Parafian do uczestnictwa, a zwłaszcza dzieci, dla których są przygotowane obrazki na każdy dzień. Uczestnictwo w Roratach to najlepsze przygotowanie się do Świąt Bożego Narodzenia!

3. Liturgiczne obchody tygodnia:

– we wtorek, 30 listopada – święto św. Andrzeja apostoła,

– w piątek, 3 grudnia – wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera,

– w sobotę, 4 grudnia – wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy. Przez jej wstawiennictwo modlimy się za górników oraz ich rodziny. Jest to zarazem Dzień modlitw za bezrobotnych. W tym dniu będzie odprawiona dodatkowa Msza święta o godzinie 9:00 w intencji górników emerytów z naszej Parafii.

4. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Modlimy się za pracujących na niwie Pańskiej oraz prosimy o nowe i godne powołania do służby w Chrystusowym Kościele, oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa oraz Najświętszej Maryi Pannie w znaku Jej Niepokalanego Serca.

5. Spowiedź święta będzie w pierwszy piątek, 3 grudnia, przed i po Roratach oraz od 16:00 do 17:00, następnie będzie nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

6. Odwiedziny chorych będą w pierwszy piątek, 3 grudnia od godziny 9:00. Bardzo prosimy o zgłaszanie chorych do piątku.

7. W pierwszą sobotę, 4 grudnia, serdecznie zapraszamy członków Rycerstwa Niepokalanej na Mszę świętą roratnią.

8. W przyszłą niedzielę, 5 grudnia, ofiarą do koszyczka pod chórem będziemy wspierać Kościół na Wschodzie.

9. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 6:30 † Karolina Maciejna w 1. rocznicę śmierci

wtorek, godz. 6:30 † Franciszek Klimczak z żoną Stefanią w rocznicę śmierci

środa, godz. 6:30 † Stefania Strzałka

czwartek, godz. 6:30 † Adam Kubica

piątek, godz. 6:30 † Franciszka Janik

sobota, godz. 6:30 w intencji członków Rycerstwa Niepokalanej

godz. 9:00 w intencji górników emerytów oraz za zmarłych górników z naszej Parafii

niedziela, godz. 8:00 † Wanda Uflant w 25. rocznicę śmierci z mężem Antonim

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 za zmarłych, których wypominamy

10. Dziękujemy przysiółkowi „Koło Toru cz. III” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Chałpiska” i „Janiki cz. I”.

11. Bóg zapłać za ofiary złożone do kopert w zeszłą niedzielę, zostało zebrane 10400 zł. Serdecznie dziękujemy!

12. Serdecznie zapraszamy rodziców dzieci, które przygotowują się do Sakramentu Bierzmowania na spotkanie, które odbędzie się dziś po Mszy świętej o godz. 11:30.

13. Dziś po każdej Mszy świętej odbędzie się zbiórka dla Państwa Piechów, ofiary będą zbierać sąsiedzi rodziny. Zachęcamy do wsparcia i dziękuję za każdą ofiarę!

14. Od przyszłej niedzieli, 5 grudnia, będzie można nabyć opłatki na stół wigilijny u Pani Organistki. Złożone ofiary są wynagrodzeniem za jej całoroczną pracę. Bóg zapłać za Wasze ofiary!

15. Od dziś w zakrystii można nabyć świece „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, duża świeca w cenie 25 zł, mała w cenie 5 zł.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
21.11.2021 r. – Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

1. W ostatnią niedzielę roku liturgicznego, razem z całym Kościołem wyznajemy, że Chrystus jest naszym Królem. Uznajemy w Nim Króla wszechświata będącego zarazem Władcą naszych serc. Do Niego odnosimy wizję z księgi Daniela objawiającą Syna Człowieczego przychodzącego na obłokach nieba. Wierzymy głęboko, że to Jemu Bóg powierzył panowanie, chwałę, a także władzę królewską i że jest ono wiecznym panowaniem, które nie przeminie, a Jego królestwo nie ulegnie zagładzie (Dn 7, 14).

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 22 listopada – wspomnienie Św. Cecylii, dziewicy i męczennicy,

– w środę, 24 listopada – wspomnienie świętych męczenników narodu wietnamskiego: Andrzeja Dung-Lac, prezbitera i Towarzyszy.

3. W przyszłą niedzielę, 28 listopada, rozpoczyna się okres adwentu i nowy rok liturgiczny.

4. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 16:00. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos oraz zachowywać dystans 1,5 m.

5. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 16:00 † Stefania Strzałka

wtorek, godz. 16:00 † Marian Byrtek

środa, godz. 16:00 † Emil Hulbój

czwartek, godz. 16:00 † Bogusław Duc

piątek, godz. 16:00 † Franciszka Janik

sobota, godz. 16:00 † Franciszek Janik w rocznicę śmierci z żoną Franciszką

niedziela, godz. 8:00 † Stefan Kosibor

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Franciszka Ponikwia

godz. 11:30 za parafian

6. Dziękujemy przysiółkowi „Koło Toru cz. II” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Koło Toru cz. III” od Pani Agnieszki Lach.

7. Serdecznie dziękujemy za dzisiejsze ofiary złożone do kopert, które będą przeznaczone na spłacenie długu naszej Parafii u wykonawców. Do spłacenia jest ponad 30 tys. złotych.

8. Bardzo prosimy o ofiary na ogrzewanie Kościoła. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać!

9. Serdecznie zapraszamy rodziców dzieci, które przygotowują się do Sakramentu Bierzmowania na spotkanie, które odbędzie się w przyszłą niedzielę, 28 listopada po Mszy świętej o godz. 11:30.

10. W przyszłą niedzielę, 28 listopada, po każdej Mszy świętej odbędzie się zbiórka dla Państwa Piechów, ofiary będą zbierać sąsiedzi rodziny. Zachęcamy do wsparcia i dziękuję za każdą ofiarę!

11. Ogłoszenie
Stowarzyszenie „Aktywne Beskidy”, Gmina Jeleśnia, Zespół Szkół nr 2 w Jeleśni oraz wszystkie Szkoły z gminy Jeleśnia, zapraszają na koncert charytatywny połączony z kiermaszem świątecznym, z którego dochód zostanie przeznaczony na rzecz rodziny Piechów z Pewli Wielkiej, którzy w pożarze stracili dorobek życia.
Koncert i kiermasz odbędą się w niedzielę, 5 grudnia 2021 r. od godziny 11:00 w hali sportowej przy Zespole Szkół nr 2 w Jeleśni (tj. szkoła w dolnej Jeleśni, ul. Żywiecka 17).

12. Ogłoszenie
Wójt Gminy Jeleśnia informuje, że do końca roku 2021 właściciele budynków ogrzewanych piecami starszymi niż 15 lat mają obowiązek do ich wymiany. Informacja i pomoc w złożeniu wniosku o uzyskanie dofinansowania udzielana jest w Urzędzie Gminy Jeleśnia w pokoju nr 15.


Copyright © 2022 Pewel Wielka
Projekt i wykonanie: whiteghost