33 863 67 36

Ogłoszenia i intencje Mszy Świętych

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
14.08.2022 – 20. niedziela zwykła

1. Nasza diecezja świętuje dziś uroczystość św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika, który jest głównym patronem diecezji bielsko-żywieckiej. Fakt dobrowolnego oddania życia za swojego współbrata jest niezbitym dowodem miłości, w myśl słów Jezusa: Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich (J 15,13).

2. W naszej wspólnocie dziś Obchodzimy Odpust Parafialny. Sumie odpustowej będzie przewodniczył i wygłosi homilię ks. Robert Uflant, nasz rodak, który w tym roku obchodzi 10. rocznicę święceń kapłańskich. Będziemy gościć także ks. bp. Tadeusza Kusy.

3. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 15 sierpnia – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, porządek Mszy świętych jak w każdą niedzielę,

– w sobotę, 20 sierpnia – wspomnienie św. Bernarda, opata i doktora Kościoła.

4. W piątek, 19 sierpnia czcimy Boże Miłosierdzie z racji trzeciego piątku miesiąca.

5. Od wtorku Msze święte będą odprawiane o godzinie 18:00. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa!

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) w intencji Róży Kobiet p.w. Matki Bożej Wniebowziętej

godz. 11:30 w 50. rocznicę urodzin Marii Szewczyk

wtorek, godz. 18:00 † Franciszek Dunat

środa, godz. 18:00 † Wacław Bernat w 2. rocznicę śmierci

czwartek, godz. 18:00 w pewnej intencji

piątek, godz. 18:00 † Marek Gabryś

sobota, godz. 18:00 † Wiktoria Karcz w 1. rocznicę śmierci

niedziela, godz. 8:00 † Joanna Byrtek z mężem Karolem

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 Roczek

7. Dziękujemy przysiółkowi „Koło Szkoły cz. I” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Koło Szkoły cz. II”.

8. Bardzo serdecznie zapraszamy na charytatywny kiermasz ciast dla Wiktorka Szczechowiaka i z góry dziękujemy za okazane wsparcie.
Pragniemy także serdecznie podziękować wszystkim, którzy byli zaangażowani w przygotowaniach kiermaszu, szczególnie osobom które upiekły ciasta.  


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
07.08.2022 – 19. niedziela zwykła

1. Słowo Boże 19. niedzieli zwykłej porównuje wiarę człowieka do wędrówki. Autor Listu do Hebrajczyków mówiąc o wierze Abrahama, próbuje określić rzeczywistość wiary. Stwierdza, że jest ona poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy (Hbr 11, 1). Tak rozumiana wiara jest ściśle połączona z nadzieją. Już w tym momencie potwierdza się prawda, że życie ludzkie jest pielgrzymowaniem; że istotnym wymiarem naszego życia jest otwieranie się z nadzieją na przyszłość. Ta przyszłość nie jest wyłącznie w naszych rękach, bo przecież my się pewnych dóbr tylko spodziewamy, a spodziewać się można czegoś, co od nas samych zależy. Taki model wiary jest w swej istocie zawierzeniem i powierzeniem siebie Bogu.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 8 sierpnia – wspomnienie św. Dominika, prezbitera,

– we wtorek, 9 sierpnia – święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, patronki Europy,

– w środę, 10 sierpnia – święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika,

– w czwartek, 11 sierpnia – wspomnienie św. Klary, dziewicy. W tym dniu na wałach jasnogórskich będzie sprawowana Eucharystia na zakończenie diecezjalnej pielgrzymki pieszej.

3. W przyszłą niedzielę, 14 sierpnia w naszej diecezji i parafii będziemy obchodzić uroczystość św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika, patrona naszego Kościoła partykularnego oraz patrona naszej Parafii. Modlimy się w intencji całej diecezji oraz polecamy Panu Bogu biskupów, prezbiterów, diakonów oraz ich duszpasterską posługę.
W naszej wspólnocie będziemy w tym dniu obchodzić Odpust Parafialny. Sumie odpustowej o godzinie 11:30 będzie przewodniczył i wygłosi homilię ks. Robert Uflant, który w tym roku obchodzi 10. rocznicę święceń kapłańskich. Zapraszamy służbę liturgiczną, dzieci pierwszokomunijne w strojach, dzieci do sypania kwiatów, dzieci, młodzież do niesienia feretronów, członków Apostolstwa Dobrej Śmierci i Rycerstwa Niepokalanej, panie z Koła Gospodyń Wiejskich, Strażaków z OSP w Pewli Wielkiej. Serdecznie zapraszamy wszystkich Parafian na to nasze wspólne święto.

4. W piątek, 12 sierpnia serdecznie zapraszamy członków Apostolstwa Dobrej Śmierci na Mszę świętą i Różaniec do Siedmiu Boleści Matki Bożej.

5. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 18:00. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa!

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 18:00 † Kazimierz Adamek

wtorek, godz. 18:00 † Marek Gabryś

środa, godz. 18:00 † Adam Kubica

czwartek, godz. 18:00 † Bronisław Piecha z żoną Wiktorią

piątek, godz. 18:00 w intencji członków Apostolstwa Dobrej Śmierci

sobota, godz. 18:00 † Maria Lach

niedziela, godz. 8:00 † Irena Piecha w rocznicę śmierci

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Józef Urbański

godz. 11:30 za parafian

7. Dziękujemy przysiółkowi „Koło Szkoły cz. I” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Koło Szkoły cz. II”.

8. Zaproszenie na charytatywny kiermasz ciast

Koło Gospodyń Wiejskich z Pewli Wielkiej i Radna Zofia Buława serdecznie zapraszają Parafian na charytatywny kiermasz ciast, który odbędzie się w niedzielę, 14 sierpnia po każdej Mszy świętej.  

Dochód ze sprzedaży ciast będzie przeznaczony dla Wiktorka Szczechowiaka z Węgierskiej Górki, który choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Szansą na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa – to najdroższy lek na świecie.

Zbiórka dla Wiktorka trwa już ponad rok. Wciąż potrzeba ponad 2 miliony złotych, więc liczy się każda pomoc, a czasu jest co raz mniej.

Będziemy bardzo wdzięczni jeśli do akcji włączą się chętne osoby z naszej wioski, które upieką ciasta i podarują je na kiermasz. Razem możemy zdziałać więcej dobrego i pomóc Wiktorkowi! A przy okazji będzie ciasto do odpustowej kawy!

Ciasta można przynosić w sobotę, 13 sierpnia o godzinie 16:00 do Strażnicy OSP w Pewli Wielkiej.

Już teraz serdecznie dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc dla Wiktorka i zapraszamy na kiermasz!


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
31.07.2022 – 18. niedziela zwykła

1. Dziś 18. niedziela zwykła. W przywołanej dziś przypowieści Pan Bóg zwraca się do człowieka, który całą ufność złożył w nagromadzonym przez siebie bogactwie: Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, coś przygotował? (Łk 12, 20). Tym samym Pan Jezus pragnie nas przekonać, że budowanie szczęścia wyłącznie na dobrach materialnych jest złudzeniem; dobra te dają dają bowiem człowiekowi bezpieczeństwo tylko iluzoryczne. Śmierć może te wszystkie dobra wyrwać z rąk w każdym momencie. Przychodząc niespodziewanie sprawia, że wszystko co zgromadził, przemyślał, zaplanował, poświęcił, nagle traci zupełnie na wartości, okazując się – jak mówi dziś mędrzec Kohelet w pierwszym czytaniu – marnością na marnościami (Koh 1,2).

2. We wtorek, 2 sierpnia, spełniając zwykłe warunki, można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli.

3. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 1 sierpnia – wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła. W tym dniu rozpoczynamy miesiąc trzeźwości i abstynencji,

– w czwartek, 4 sierpnia – wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera,

– w sobotę, 6 sierpnia – święto Przemienienia Pańskiego. W tym dniu o godzinie 8:00 w Bazylice Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie zostanie celebrowana Eucharystia na rozpoczęcie pieszej diecezjalnej pielgrzymki na Jasną Górę.

4. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwarte, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Modlimy się o nowe powołania do służby w Kościele Chrystusowym, oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.

5. Spowiedź święta w pierwszy piątek będzie w Kościele Parafialnym od godziny 17:00 do 18:00.

6. W sobotę, 6 sierpnia serdecznie zapraszamy członków Rycerstwa Niepokalanej na Mszę świętą i adorację Najświętszego Sakramentu.

7. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 18:00, z wyjątkiem poniedziałku – Msza święta będzie odprawiona o godzinie 7:00. Serdecznie zachęcamy do udziału!

8. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 7:00 za parafian

wtorek, godz. 18:00 † Kazimierz Adamek

środa, godz. 18:00 † Stanisław Rom z żoną Heleną

czwartek, godz. 18:00 za parafian

piątek, godz. 18:00 † Stefania Michulec w 2. rocznicę śmierci

sobota, godz. 18:00 w intencji Rycerstwa Niepokalanej

niedziela, godz. 8:00 za zmarłych, których wypominamy

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) w 60. rocznicę urodzin Mariana Byrtka

godz. 11:30 w 70. rocznicę urodzin Stanisławy Murańskiej

9. Dziękujemy przysiółkowi „Ponikwie” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Koło Szkoły”.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
24.07.2022 – 17. niedziela zwykła

1. Dziś 17. niedziela zwykła. Treść modlitwy Ojcze nasz jest zawarta i streszczona w początkowej inwokacji. Kryje ona w sobie istotę modlitwy chrześcijanina, czyli ufne wołanie dziecka skierowane do Boga, którego przestrzega on jako dobrego i kochającego Ojca! Modląc się tym tekstem nie można nie mieć świadomości, czego ta modlitwa dotyczy. Człowiek musi wiedzieć, o co Boga prosi, bo w przeciwnym razie będziemy „klepali” słowa, ale na modlitwie nie będziemy obecni!

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 25 lipca – święto św. Jakuba, apostoła, wspominamy także św. Krzysztofa patrona kierowców. W tym dniu swoje imieniny obchodzi ks. Krzysztof, życzymy mu błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej i świętego Patrona,

– we wtorek, 26 lipca – wspomnienie Świętych Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny,

– w piątek, 29 lipca – wspomnienie Świętych: Marty, Marii i Łazarza.

3. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 18:00. Serdecznie zachęcamy do udziału!

4. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 18:00 o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla ks. Krzysztofa

wtorek, godz. 18:00 † Józefa Ponikwia

środa, godz. 18:00 † Franciszek Majdak w rocznicę śmierci

czwartek, godz. 18:00 † Stefan Kosibor w 6. rocznicę śmierci

piątek, godz. 18:00 † Adam Kubica w 1. rocznicę śmierci

sobota, godz. 18:00 † Franciszek Byrtek z żoną Joanną

niedziela, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Marian Łatka z córką Renatą

godz. 11:30 w 50. rocznicę urodzin Bożeny Buława

5. Dziękujemy przysiółkowi „Romy” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Ponikwie”.

6. Zawiadomienie dla mieszkańców Pewli Wielkiej

Firma Polska Energia przeprowadza bezpłatne pomiary do 31 lipca 2022 roku, na możliwość obniżenia rachunków za centralne ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła oraz rządowych dofinansowań i dotacji.

Więcej informacji dostępne jest pod numerem telefonu 33 500 06 06 lub wysyłając SMS o treści Z01 + nazwa miejscowości na numer 531 450 450.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
17.07.2022 – 16. niedziela zwykła

1. Dziś przypada 16. niedziela zwykła. Jesteśmy dziś, razem z Jezusem w domu Marty i Marii, które były siostrami Łazarza. Jak przystało na dobrą gospodynię, Marta natychmiast zajęła się tym, co zapewniało najlepsze przyjęcie niespodziewanego Gościa. Tak bardzo skupiła się na tym przygotowaniu, że zapomniała, iż ważniejszy jest sam Gość, że dla spotkania z Nim, wsłuchania się w Jego słowa, należy porzucić tę całą krzątaninę. Jej siostra Maria, usiadła natomiast u stóp Jezusa i słuchała tego, co mówił. Nie jesteśmy zdziwieni faktem, że Marta w pewnym momencie nie wytrzymała, zareagowała jak pełna emocji kobieta i chciała, by Jezus upomniał jej siostrę. Reakcja Jezusa była daleka od oczekiwań Marty. Nie Maria została upomniana, lecz do Marty Jezus zwrócił się słowami, w których słychać nutę nagany: Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało lub tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona (Łk 10, 41b-42).

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w piątek, 22 lipca – święto św. Marii Magdaleny,

– w sobotę, 23 lipca – święto św. Brygidy, zakonnicy, patronki Europy.

3. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 18:00. Serdecznie zachęcamy do udziału!

4. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 18:00 † Kazimierz Adamek

wtorek, godz. 18:00 † Eugeniusz Piecha

środa, godz. 18:00 † Maria Karcz

czwartek, godz. 18:00 † Józef Lizak

piątek, godz. 18:00 † Maria Michulec

sobota, godz. 18:00 † Władysław Lach

niedziela, godz. 8:00 † Maria Waluś

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Helena Ponikwia w rocznicę śmierci z mężem Franciszkiem

godz. 11:30 Roczek Laury Duc

5. Dziękujemy przysiółkowi „Dolina” i „Garleje” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Romy”.

6. W niedzielę, 24 lipca po każdej Mszy świętej będzie błogosławieństwo kierowców i poświęcenie pojazdów z racji wspomnienia św. Krzysztofa. Złożone ofiary będą przeznaczone na zakup pojazdów dla misjonarzy – akcja „1 grosz za 1 kilometr”.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
10.07.2022 – 15. niedziela zwykła

1. Dziś 15. niedziela zwykła. Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie jest dla nas kolejną okazją, abyśmy w szkole zmartwychwstałego Pana uczyli się trudnej sztuki miłowania każdego człowieka. To jest lekcja przypominająca, że miłość bliźniego jest pierwszym i najważniejszym przykazaniem. Tak było, tak jest i tak już pozostanie na zawsze. Niech udział w Eucharystii umacnia nas na drodze miłości wobec bliźniego.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 11 lipca – święto św. Benedykta, opata, patrona Europy,

– we wtorek, 12 lipca – wspomnienie św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennika,

– w środę, 13 lipca – wspomnienie Świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta,

– w piątek, 15 lipca – wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła. W tym dniu oddajemy cześć Bożemu Miłosierdziu z racji trzeciego piątku miesiąca,

– w sobotę, 16 lipca – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.

3. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 18:00. Serdecznie zachęcamy do udziału!

4. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 18:00 † Andrzej Michulec

wtorek, godz. 18:00 † Kazimierz Adamek

środa, godz. 18:00 † Stanisław Rogalski z dwiema żonami

czwartek, godz. 18:00 † Bronisław Kosibor w 3. rocznicę śmierci

piątek, godz. 18:00 † Stefania Strzałka w 1. rocznicę śmierci

sobota, godz. 18:00 † Anna Dybczak z mężem Józefem

niedziela, godz. 8:00 † Franciszek Janik w 1. rocznicę śmierci z mężem Franciszkiem

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 Roczek Igi Skrzypek

5. Dziękujemy przysiółkowi „Madeje” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Dolina” i „Garleje”.

6. Zachęcamy Parafian do podróżowania z Centrum Pielgrzyma, jest dostępny nowy kierunek – wczasy w Leptokarii (Grecja) w terminie od 24 lipca do 1 sierpnia w cenie 1400 zł. Więcej informacji dotyczących wyjazdu jest na stronie: https://centrumpielgrzyma.pl/pielgrzymki/grecja-leptokaria/ .


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
03.07.2022 – 14. niedziela zwykła

1. Dziś 14. niedziela zwykła. Oto posyłam was jak owce między wilki (Łk 10, 3). Ciekawe, że Pan Jezus opisuje misję tak mocnym obrazem. Celem posłania jest, aby wilki się nawróciły, czyli stając się owcami, przyłączyły się do trzody Dobrego Pasterza. Ryzyko pogryzienia czy zagryzienia przez wilki jest bardzo realne. Posłani przez Jezusa mają być zwiastunami pokoju; nie ludzkiego, ale budowanego na pojednaniu człowieka z Bogiem. Mają nieść uzdrowienie i ogłaszać bliskość królestwa Bożego. Po ludzku sądząc, są zupełnie bezbronni. Mają tylko Bożą moc, miłość i prawdę. Nic więcej: ani trzosa, ani torby, ani sandałów. Jedyną ich bronią jest świadomość posłannictwa, które nie jest ich wymysłem, ale misją od Jezusa. Posłany musi mieć jasną świadomość, komu i czemu służy. Musi być przekonany, że idzie walczyć o życie wieczne. Nikt nie będzie ryzykował życia w imię mglistych celów, w imię niebezpiecznej pogawędki z wilkami.
Dziś w naszej Parafii gościmy siostrę Fabianę, Pallotynkę z Kamerunu.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w środę, 6 lipca – wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy,

– w piątek, 8 lipca – wspomnienie św. Jana z Dukli, prezbitera.

3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Polecamy w modlitwie intencję powołań do posługi kapłańskiej, misyjnej, katechetycznej i życia konsekrowanego.

4. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 18:00. Serdecznie zachęcamy do udziału!

5. W piątek, 8 lipca serdecznie zapraszamy członków Apostolstwa Dobrej Śmierci na Mszę świętą i Różaniec do Siedmiu Boleści Matki Bożej.

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 18:00 † Kazimierz Adamek

wtorek, godz. 18:00 † Andrzej Michulec

środa, godz. 18:00 w pewnej intencji

czwartek, godz. 18:00 † Jan Adamek

piątek, godz. 18:00 w intencji członków Apostolstwa Dobrej Śmierci

sobota, godz. 18:00 † Dorota Płonka

niedziela, godz. 8:00 † Franciszek Kosibor z żoną Marią i synem Kazimierzem

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Józef Dendys z żoną Stefanią i synami

godz. 11:30 za parafian

7. Dziękujemy przysiółkowi „Janiki cz. II” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Madeje”.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
26.06.2022 – 13. niedziela zwykła

1. Dziś 13. niedziela zwykła. Zmierzając do dobra, musimy liczyć się z trudnościami. Na drodze naszego powołania mogą pojawić się ludzie, którzy będą rzucać nam kłody pod nogi. Nie wolno wtedy wpadać w gniew, trzeba odrzucić logikę zemsty, odwetu. Skoro nawet tak temperamenty Jan stał się, dzięki łasce Bożej, łagodnym świętym Janem, to znaczy, że i ja mogę zapanować nad gniewem czy agresją. Boża miłość działa w każdym człowieku niezależnie od temperamentu. Czasem potrzebujemy twardego upomnienia, mocnego słowa, które zmusi nas do refleksji. Jezus o tym wie i nie zawaha się nami potrząsnąć, kiedy przyjdzie taka konieczność.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– we wtorek, 28 czerwca – wspomnienie św. Ireneusza, biskupa i męczennika,

– w środę, 29 czerwca – uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Msze święte w Kościele Parafialnym będą odprawiane o godzinie 8:00 i 18:00, a w Kaplicy w Adamkach o godzinie 16:30. Serdecznie zapraszamy! Składka przeznaczona będzie na Świętopietrze.

3. W czwartek, 30 czerwca, kończymy nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.

4. W tym tygodniu przypadają pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Uwielbiamy Najświętsze Serce Pana Jezusa i oddajemy cześć Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.

5. Spowiedź święta w pierwszy piątek będzie od godziny 16:30 do 18:00.

6. Odwiedziny chorych będą w pierwszy piątek od godziny 9:00. Bardzo prosimy o zgłaszanie chorych do czwartku.

7. W sobotę, 2 lipca serdecznie zapraszamy członków Rycerstwa Niepokalanej na Mszę świętą i adorację Najświętszego Sakramentu.

8. W przyszłą niedzielę będziemy gościć w naszej Parafii siostrę Fabianę Pallotynkę, która pracuje na misji w Kamerunie.

9. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 18:00, a następnie (do czwartku) jest odmawiana Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Serdecznie zachęcamy do udziału!

10. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 18:00 † Jan Michulec

wtorek, godz. 18:00 † Stefan Kosibor

środa, godz. 8:00 † Adam Ignatiuk

godz. 16:30 (w Kaplicy w Adamkach) w pewnej intencji

godz. 18:00 w intencji osób, które odnowiły kropielnice

czwartek, godz. 18:00 † Jan Adamek

piątek, godz. 18:00 † Szczepan Brańka z żoną Magdaleną i synem Józefem

sobota, godz. 18:00 w intencji członków Rycerstwa Niepokalanej

niedziela, godz. 8:00 za zmarłych, których wypominamy

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Marian Buława

godz. 11:30 o zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Adasia z okazji 2. urodzin i dla jego rodziny

11. Dziękujemy przysiółkowi „Chałpiska” i „Janiki cz. I” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Janiki cz. II”.

12. Bardzo serdecznie dziękujemy osobom, które odnowiły kropielnice w Kościele Parafialnym, Bóg zapłać!


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
19.06.2022 – 12. niedziela zwykła

1. Dziś przypada 12. niedziela zwykła. Piotrowe wyznanie wiary spod Cezarei Filipowej stanowi początek drogi wiary Kościoła. Na ten moment wyznanie wiary Piotra było wystarczające. Jednak z biegiem czasu, domagało się ono wyjaśnienia i głębszego zrozumienia. Chrześcijaństwo jako nowa religia obecna na terenach Imperium Rzymskiego była zmuszona – zarówno wobec świata judaistycznego oraz świata pogańskiego – wyjaśnić i uzasadnić Piotrowe wyznanie wiary. Wobec świata żydowskiego mającego swoją historię, tradycję, obyczaje trzeba było pokazać, że Jezus Chrystus jest wypełnieniem starotestamentalnych zapowiedzi i oczekiwań ludu Bożego wybrania. Natomiast wobec świata pogańskiego chrześcijaństwo stanęło wobec zadania udowodnienia i przekonania, że Jezus Chrystus nie jest Kimś, kto chce zburzyć całą tradycję zbudowaną na wartościach i dorobku wielu myślicieli.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– we wtorek, 21 czerwca – wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika,

– w czwartek, 23 czerwca – uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela (decyzja Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 11 maja 2020 roku),

– w piątek, 24 czerwca – uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa,

– w sobotę, 25 czerwca – wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

3. W piątek, 24 czerwca kończy się rok szkolny i katechetyczny. Zapraszamy serdecznie dzieci, młodzież, rodziców, nauczycieli, katechetów i wychowawców na Mszę świętą dziękczynną w Kościele Parafialnym o godzinie 7:30, a w Kaplicy w Adamkach o godzinie 8:30.

4. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 18:00, a następnie jest odmawiana Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Serdecznie zachęcamy do udziału!

5. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 18:00 † Wiktoria Karcz

wtorek, godz. 18:00 † Józef Bienias z żoną Anną

środa, godz. 18:00 † Włodzimierz Surówka

czwartek, godz. 18:00 † Franciszek Lach z żoną Anną

piątek, godz. 18:00 † Tadeusz Kozieł w rocznicę śmierci z zięciem Janem

sobota, godz. 18:00 w 94. rocznicę urodzin Stanisławy Majdak

niedziela, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Roman Bigos z żoną Krystyną

godz. 11:30 † Zdzisław Szewczyk z ojcem i teściem

6. Dziękujemy przysiółkowi „Koło Toru” cz. I i cz. II za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Janiki” i „Chałpiska”.

7. Serdecznie gratulujemy naszej parafiance Martynie Pacyga zajęcia II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o św. Janie Pawle II. Bardzo się cieszymy i gratulujemy wysokiego osiągnięcia!


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
12.06.2022 – Uroczystość Najświętszej Trójcy

1. Dziś przypada uroczystość Najświętszej Trójcy. W krótkim fragmencie dzisiejszej Ewangelii pojawia się prawda o całej Trójcy. Syn mówi o Ojcu i o Duchu Świętym. Jeden Bóg, ale w Trzech Osobach. To tajemnica, o której mówić trudno, ale milczeć nie wolno. Bóg dał się na m poznać jako Ktoś taki. Tej prawdy wiary nie wymyślili teologowie lub biskupi. Kościół próbował jedynie zgłębić tę tajemnicę i wyrazić ją w formule dogmatycznej. Czynił to po to, aby móc ową prawdę głosić i przekazywać jako najcenniejszy skarb.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 13 czerwca – wspomnienie św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła,

– we wtorek, 14 czerwca – wspomnienie bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika,

– w czwartek, 16 czerwca – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Msze święte będą odprawiane w Kościele Parafialnym o godzinie 8:00 (po której wyruszy procesja do czterech Ołtarzy) i o godzinie 11:30. W tym dniu nie będzie Mszy świętej w Kaplicy w Adamkach,

– w piątek, 17 czerwca – wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego. W tym dniu modlimy się także do Miłosierdzia Bożego z racji trzeciego piątku miesiąca.

3. W tym roku bardzo prosimy, by ołtarze na Boże Ciało przygotowali mieszkańcy przysiółków:
„Koło Toru” – I ołtarz,
„Janiki” i „Chałpiska” – II ołtarz,
„Madeje” – III ołtarz,
„Doliny” i „Garleje” – IV ołtarz.
Bardzo prosimy Strażaków o zabezpieczenie procesji Bożego Ciała. Zapraszamy serdecznie dzieci pierwszokomunijne w strojach, dzieci do sypania kwiatów i do niesienia feretronów, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w strojach regionalnych. Szczególnie zapraszamy wszystkich parafian! Prosimy zabrać na wszelki wypadek parasole.

4. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 18:00, a następnie jest odmawiana Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Serdecznie zachęcamy do udziału!

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 18:00 † Antoni Pająk w 3. rocznicę śmierci

wtorek, godz. 18:00 † Andrzej Michulec

środa, godz. 18:00 † Adam Ignatiuk

czwartek, godz. 8:00 za parafian

piątek, godz. 18:00 † Eugeniusz Piecha

sobota, godz. 18:00 † Karolina Ponikwia w 19. rocznicę śmierci

niedziela, godz. 8:00 † Franciszek Płachetka w 2. rocznicę śmierci

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 w pewnej intencji

7. Dziękujemy przysiółkowi „Koło Sklepu cz. IV” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Koło Toru” od Pana Mateusza Ponikwia.

8. Zaproszenie na Piknik Rodzinny
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Pewli Wielkiej i Rada Rodziców serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców i gości na Piknik Rodzinny. Impreza odbędzie się dziś w godzinach od 14:00 do 18:00 na terenie Szkoły Podstawowej nr 1. W programie wiele atrakcji dla dzieci: dmuchane zjeżdżalnie, zabawy sportowe, wata cukrowa, grilowane przekąski, ciasta. Serdecznie zapraszamy!


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
05.06.2022 – Uroczystość Zesłana Ducha Świętego

1. Dzień Pięćdziesiątnicy nie jest żadnym przypadkiem, czymś niespodziewanym, to nie jest żadne zaskoczenie, ale spełnienie Bożej obietnicy. Czy Komuś takiemu, kto zawsze dotrzymuje słowa, można nie wierzyć? Czy dokonana przez Bożego Syna ofiara za grzechy całego świata jest niewystarczająca? Co musiałby Pan Bóg jeszcze uczynić, aby stać się bardziej wiarygodnym? Bóg zapowiada i wypełnia, słowa obietnicy zawsze dotrzymuje. Są przed nami obietnice, na spełnienie których oczekujemy (dzień powtórnego przyjścia Jezusa na ziemię, moment powszechnego, cielesnego powstania z martwych, czekający nas sąd i cała wieczność). Duch, który uświęca Kościół, niech prowadzi nas drogami prawdy, ku Jezusowi Chrystusowi. Niech pozwala nam otwierać się na jego słowo, na to wszystko, co jest zawarte w świętych Pismach, a więc w słowach zapisanych w owej świętej księdze życia, w której wciąż na nowo mówi – jak nas przekonuje Janowa Apokalipsa – Duch do Kościołów. Prośmy Ducha Świętego, aby w bogactwie swoich siedmiu darów – był obecny na wszystkich drogach naszej codzienności.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 6 czerwca – święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Jest to Misyjny Dzień. Składka do koszyczka pod chórem będzie przeznaczona na Dom Matki i Dziecka. W Kościele Parafialnym Msze święte będą odprawiane o godzinie 8:00 i 18:00, a w Kaplicy w Adamkach o godzinie 16:30. Serdecznie zapraszamy!

– we wtorek, 7 czerwca – wspomnienie Bł. Michała Tomasza, prezbitera i męczennika,

– w środę, 8 czerwca – wspomnienie św. Jadwigi Królowej,

– w czwartek, 9 czerwca – święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana,

– w sobotę, 11 czerwca – wspomnienie św. Barnaby, apostoła.

3. W piątek, 10 czerwca serdecznie zapraszamy członków Apostolstwa Dobrej Śmierci na Mszę świętą i Różaniec do Siedmiu Boleści Matki Bożej.

4. W przyszłą niedzielę, 12 czerwca, przypada uroczystość Najświętszej Trójcy.

5. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 18:00, a następnie jest odmawiana Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Serdecznie zachęcamy do udziału!

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 18:00 † Andrzej Michulec

wtorek, godz. 18:00 † Adam Ignatiuk

środa, godz. 18:00 † Włodzimierz Adamek w 2. rocznicę śmierci

czwartek, godz. 18:00 † Jan Adamek

piątek, godz. 18:00 w intencji Apostolstwa Dobrej Śmierci

sobota, godz. 18:00 za parafian

niedziela, godz. 8:00 † Antoni Adamek

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Władysław Buława w rocznicę śmierci

godz. 11:30 za parafian

7. Dziękujemy przysiółkowi „Koło Sklepu cz. III” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Koło Sklepu cz. IV” od Pani Małgorzaty Płonka.

8. Zbliża się Uroczystość Bożego Ciała, w tym roku bardzo prosimy, by ołtarze przygotowali mieszkańcy przysiółków:
„Koło Toru” – I ołtarz,
„Janiki” i „Chałpiska” – II ołtarz,
„Madeje” – III ołtarz,
„Doliny” i „Garleje” – IV ołtarz.

9. Zaproszenie na Piknik Rodzinny
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Pewli Wielkiej i Rada Rodziców serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców i gości na Piknik Rodzinny. Impreza odbędzie się 12 czerwca (w najbliższą niedzielę) w godzinach od 14:00 do 18:00 na terenie Szkoły Podstawowej nr 1. W programie wiele atrakcji dla dzieci: dmuchane zjeżdżalnie, zabawy sportowe, wata cukrowa, grilowane przekąski, ciasta. Serdecznie zapraszamy!

10. Jest już cyfrowa inwentaryzacja cmentarza, dostępna na stronie internetowej naszej Parafii w zakładce „Cmentarz” pod linkiem: http://mogily.pl/pewelwielka. Powoli są wprowadzane wszystkie aktualizacje, ale już teraz można zobaczyć jak to wygląda.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
29.05.2022 – Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

1. Fakt wniebowstąpienia Jezusa niczego nie kończy; teraz wszystko się rozpoczyna, zarówno w Jego życiu jak i dziejach Kościoła. Zostało dokonane dzieło zbawienia; dokonane, ale nie zakończone. Od czterdziestego dnia po zmartwychwstaniu, Jezus jest w niebie, ale i my razem z Nim tam jesteśmy; w tym sensie, że mamy otwartą drogę do Ojca i że nasze życie na ziemi jest zmierzaniem do Boga. Tajemnica wniebowstąpienia jest dniem triumfu Jezusa i czasem naszego zwycięstwa. Chrystus powrócił do Ojca, ale nie odszedł sam, tylko jako pierwszy spośród wszystkich. Na tym polega dopełnianie się dzieła zbawienia, jest to bowiem wstępowanie do nieba – za Jezusem – nas wszystkich, a wraz z nami całego wszechświata.

2. Obchody liturgiczne tygodnia:

– w poniedziałek, 30 maja – wspomnienie św. Jana Sarkandra, prezbitera i męczennika, patrona naszej diecezji,

– we wtorek, 31 maja – święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w tym dniu kończymy nabożeństwa majowe,

– w środę, 1 czerwca – wspomnienie św. Justyna, męczennika. Z racji Dnia Dziecka pamiętamy w modlitwach o wszystkich dzieciach. Rozpoczynamy czerwcowe nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa,

– w piątek, 3 czerwca – wspomnienie świętych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy.

3. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek modlimy się o dar nowych powołań do służby w Kościele, w piątek oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, a w sobotę czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny.

4. Spowiedź święta w pierwszy piątek będzie od godziny 16:00 do 18:00.

5. Odwiedziny chorych będą w piątek od godziny 9:00. Bardzo prosimy o zgłaszanie chorych do piątku.

6. Serdecznie zapraszamy na ostatnie nabożeństwa majowe w poniedziałek i we wtorek o godzinie 18:00. Następnie jest odprawiana Msza święta. Od środy Msze święte będą odprawiane o godzinie 18:00, a następnie będzie litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

7. W sobotę, 4 czerwca serdecznie zapraszamy członków Rycerstwa Niepokalanej na Mszę świętą i adorację Najświętszego Sakramentu.

8. Trwa czas modlitewnej nowenny przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, którą będziemy obchodzić w przyszłą niedzielę, 5 czerwca.

9. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 18:30 † Andrzej Michulec

wtorek, godz. 18:30 † Eugeniusz Piecha

środa, godz. 18:00 † Jadwiga Hulbój

czwartek, godz. 18:00 † Joanna Mąkinia

piątek, godz. 18:00 † Paweł Buława

sobota, godz. 18:00 w intencji członków Rycerstwa Niepokalanej

niedziela, godz. 8:00 Msza św. dziękczynna w intencji Łucji i Stanisława Łąka z okazji 50. rocznicy ślubu oraz w intencji całej rodziny

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za zmarłych, których wypominamy

godz. 11:30 † Władysław Marszałek

10. Dziękujemy przysiółkowi „Koło Sklepu cz. II” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Koło Sklepu cz. III” od Pani Karoliny Szczotka.

11. Komunikat z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Żywcu Józef Stopka informuje, że wnioski o dopłaty bezpośrednie i obszarowe za rok 2022, należy składać tylko w formie elektronicznej korzystając z aplikacji eWniosek Plus. Ostatnim dniem na wypełnienie formularza jest 31 maja 2022 r. Można to zrobić również po terminie jednak nie później niż do 27 czerwca, z tym że za każdy dzień opóźnienia należne dopłaty będą pomniejszone o 1%.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
22.05.2022 – VI niedziela wielkanocna

1. Dziś 6. niedziela wielkanocna. Ostatnie słowa jakie słyszymy z ust kapłana, który przewodniczy liturgii brzmią: Idźcie w pokoju Chrystusa. To zdecydowanie coś więcej niż tylko ludzka uprzejmość, życzliwość, czy też spokojne dystansowanie się do spraw. Jest to pokój wielkanocny będący owocem Ofiary krzyżowej. Za ten pokój trzeba czasem płacić wysoką cenę i jakże często przekazujemy sobie ten pokój ze łzami w oczach. To nie jest pokój rozkrzyczany i reklamowany, to jest pokój zrodzony z bólu, okupiony cierpieniem Zbawiciela. W prostym, ale wymownym znaku przekazania Bożego pokoju chodzi o to, aby otworzyć się na dar paschalny Chrystusa, przyjąć go i podzielić się nim z drugim człowiekiem. Zabiegajmy o pokój Chrystusa, który stanowi wyznacznik naszego ziemskiego pielgrzymowania na drodze do zbawienia i jest zapowiedzią naszego uczestnictwa w Bożym pokoju na wieki.

Dziś na Mszy świętej o godzinie 11:30 dzieci z klas IV obchodzą rocznicę Pierwszej Komunii Świętej. Dzieci, rodziców oraz ich rodziny polecamy Panu Bogu w naszej modlitwie.

2. W poniedziałek, wtorek i środę przypadają Dni Modlitw o urodzaje (tzw. Dni Krzyżowe), związane z tradycją procesji błagalnych do przydrożnych krzyży na terenie parafii. Kościół modli się w tych dniach prosząc Boga o błogosławieństwo dla każdej ludzkiej pracy, zwłaszcza na roli.

3. Liturgiczne obchody tygodnia:

– we wtorek, 24 maja – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych. Jest to dzień modlitwy za Kościół w Chinach,

– w czwartek, 26 maja – wspomnienie św. Filipa Nereusza, prezbitera. W tym dniu modlimy się za wszystkie matki z okazji przypadającego ich święta.

4. W piątek, 27 maja, rozpoczynamy czas modlitewnej nowenny poprzedzającej uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

5. W sobotę, 28 maja o godzinie 10:00 w kościele katedralnym św. Mikołaja w Bielsku-Białej, Ksiądz Biskup Roman Pindel udzieli diakonom naszej diecezji święceń prezbiteratu. Kandydatów do święceń polecamy Panu Bogu.

6. W przyszłą niedzielę, 29 maja, przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

7. Serdecznie zapraszamy na maryjne nabożeństwa majowe, które są odprawiane o godzinie 18:00, a następie jest Msza święta. Wyjątkowo w poniedziałek, nabożeństwo majowe będzie odprawione o godzinie 17:00, a następnie będzie Msza święta.

8. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 17:30 † Paweł Buława

wtorek, godz. 18:30 † Joanna Mąkinia

środa, godz. 18:30 † Jadwiga Hulbój

czwartek, godz. 18:30 † Marek Hulbój w 8. rocznicę śmierci

piątek, godz. 18:30 † Maria Michulec w 6. rocznicę śmierci

sobota, godz. 18:30 † Stefan Kosibor

niedziela, godz. 8:00 † Franciszek Wiewióra z żoną Joanną

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 † Józef Dybczak z żoną Anną

9. Dziękujemy przysiółkowi „Koło Sklepu cz. I” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Koło Sklepu cz. II”.

10. Bardzo się cieszymy, że mamy nowych kandydatów do służby liturgicznej! Życzymy im wytrwałości i jak najdłuższej służby przy Ołtarzu.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
15.05.2022 – V niedziela wielkanocna

1. Dziś 5. niedziela wielkanocna. Nikt z nas nie może powiedzieć, że potrafi kochać na miarę Chrystusa. To nie znaczy, że możemy pójść po linii najmniejszego oporu, nie podejmować żadnych wysiłków. Miłość będąca naśladowaniem Chrystusa jest istotą chrześcijańskiego świadectwa i ma być znakiem rozpoznawczym wszystkich uczniów Chrystusa: po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali (J 13, 35). Słowa te wzywają do rachunku sumienia z naszego praktykowania w życiu na co dzień przykazania miłości.

W naszej wspólnocie parafialnej obchodzimy dziś uroczystość Pierwszej Komunii Świętej na Mszy świętej o godzinie 10:00. Nabożeństwo majowe połączone ze złożeniem przyrzeczeń przez dzieci pierwszokomunijne będzie w poniedziałek. Prosimy, by dzieci przyniosły świece z chrztu świętego.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 16 maja – święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, patrona Polski,

– w sobotę, 21 maja – wspomnienie św. Jana Nepomucena, prezbitera i męczennika.

3. W czwartek, 19 maja przypada w naszym Kościele Parafialnym wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. Serdecznie zapraszamy do adorowania Pana Jezusa od godziny 9:00 do 18:00.

4. W piątek, 20 maja przypada dzień modlitwy do Miłosierdzia Bożego z racji trzeciego piątku miesiąca.

5. W przyszłą niedzielę, 22 maja przypada 27. rocznica pobytu papieża Jana Pawła II na terenie naszej diecezji (Skoczów, Bielsko-Biała, Żywiec).

6. Od jutra rozpoczynamy „Biały Tydzień”, Msze święte będą odprawiane o godzinie 18:00, a następnie będzie nabożeństwo majowe. Serdecznie wszystkich zapraszamy!

7. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 18:00 † Henryk Olejniczak z żoną Zofią

wtorek, godz. 18:00 † Szczepan Rom z żoną Anielą i dziećmi

środa, godz. 18:00 † Józefa Hulbój w 6. rocznicę śmierci

czwartek, godz. 18:00 † Rudolf Michulec w rocznicę śmierci

piątek, godz. 18:00 † Kazimierz Ponikwia

sobota, godz. 18:00 † Michał Klimczak w 9. rocznicę śmierci

niedziela, godz. 8:00 † Władysław Karcz w 4. rocznicę śmierci z żoną Marią

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Władysław Adamek z żoną Marią

godz. 11:30 rocznica I Komunii Świętej

8. Dziękujemy przysiółkowi „Brańki cz. II” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Koło Sklepu cz. I” od Pani Anny Klimczak.

9. Rycerstwo Niepokalanej i Apostolstwo Dobrej Śmierci zapraszają na wspólną adorację Najświętszego Sakramentu w naszej Parafii w dniu 19 maja (czwartek) od godziny 16:45 do 17:45.

10. Apostolstwo Dobrej Śmierci organizuje wyjazd na Dzień Skupienia do Wilamowic w dniu 28 maja tj. sobota. Zapisy u Zelatorek do 19 maja. Szczegóły odnośnie wyjazdu przy zapisie.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
08.05.2022 – IV niedziela wielkanocna – Niedziela biblijna

1. Dziś 4. niedziela wielkanocna. Jezus Chrystus jako Dobry Pasterz proponuje nam, byśmy w jedności z Nim doświadczyli prawdziwego wyzwolenia. Wszyscy jesteśmy pasterzami dla siebie nawzajem. Stąd też winniśmy się czuć odpowiedzialni jeden za drugiego i za całe posłannictwo Kościoła w świecie. Będąc pasterzami jesteśmy zobowiązani do wiernego przestrzegania warunków skutecznego pasterzowania. Bądźmy pasterzami współczesnego świata i to – na wzór Chrystusa zmartwychwstałego – pasterzami dobrymi.

Dziś ofiarą składaną do koszyczka pod chórem wspieramy działalność diecezjalnego radia Anioł Beskidów.

Rozpoczynamy Tydzień modlitwy o powołania do służby w Kościele.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 9 maja – uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski,

– w sobotę, 14 maja – święto św. Macieja, apostoła. Jest to dzień patronalny Papieskiego Dzieła św. Piotra apostoła.

3. Serdecznie zachęcamy do udziału w maryjnych nabożeństwach majowych, które są odprawiane o godzinie 18:00, a następnie jest Msza święta.

4. W piątek, 13 maja serdecznie zapraszamy członków Apostolstwa Dobrej Śmierci na Mszę świętą i Różaniec do Siedmiu Boleści Matki Bożej.

5. W przyszłą niedzielę na Mszy świętej o godzinie 10:00 będziemy obchodzić w naszej Parafii uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. W tym dniu nie będzie Mszy świętej w Kaplicy w Adamkach.

6. Spotkania dla dzieci, które przygotowują się do I Komunii Świętej będą od poniedziałku do piątku o godzinie 16:00 w Kościele.

7. Spowiedź święta dla dzieci, które przygotowują się do I Komunii Świętej oraz dla ich rodzin będzie w sobotę, 14 maja o godzinie 9:00.

8. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 18:30 w pewnej intencji

wtorek, godz. 18:30 w 70. rocznicę urodzin

środa, godz. 18:30 † Franciszek Kosibor z żoną Franciszką

czwartek, godz. 18:30 † Karol Byrtek z żoną Joanną

piątek, godz. 18:30 w intencji Apostolstwa Dobrej Śmierci

sobota, godz. 18:30 † Tadeusz Gracjasz

niedziela, godz. 8:00 † Stanisław Puda w 2. rocznicę śmierci

godz. 10:00 uroczystość Pierwszej Komunii Świętej

godz. 11:30 za parafian

9. Dziękujemy przysiółkowi „Brańki cz. I” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Brańki cz. II”.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
01.05.2022 – III niedziela wielkanocna – Niedziela biblijna

1. Dziś przypada 3. niedziela wielkanocna, która jest obchodzona jako Niedziela biblijna. Wszyscy jesteśmy na tej samej drodze co Piotr. Bóg wszystkich nas pragnie oczyścić z naszej pychy, a dać nam pewność miłości zmartwychwstałej, która mocniejsza jest niż śmierć, bo ona pokonała ją w sposób ostateczny i definitywny. Podobnie jak uczniowie, my też często spotykamy Jezusa na drodze naszego ziemskiego życia. Zauważamy Go, jednak nie rozpoznajemy. Może to uczynić tylko ten, kto autentycznie Go kocha. Zaś kocha ten, kto potrafi Boga słuchać bardziej aniżeli ludzi.

Modlimy się o Boże błogosławieństwo dla każdej ludzkiej pracy, ale pamiętamy także o tych, którzy tej pracy zostali pozbawieni.

Rozpoczynamy maryjne nabożeństwa majowe, które będą odprawiane w Kościele Parafialnym o godzinie 18:00, a następnie będzie Msza święta. Wyjątkowo w poniedziałek, 2 maja nabożeństwo majowe i Msza święta będą odprawione o godzinie 7:00. Serdecznie zachęcamy do udziału!

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 2 maja – wspomnienie św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła,

– we wtorek, 3 maja – uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, porządek Mszy świętych jak w każdą niedzielę,

– w środę, 4 maja – wspomnienie św. Floriana, męczennika,

– w piątek, 6 maja – święto Świętych apostołów Filipa i Jakuba.

3. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek modlimy się za kapłanów i osoby życia konsekrowanego, a także prosimy o dar nowych powołań do służby Bożej w Kościele. W piątek oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, a w sobotę czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny.

4. Spowiedź święta w pierwszy piątek będzie od godziny 17:00 do 18:00.

5. W sobotę, 7 maja, serdecznie zapraszamy członków Rycerstwa Niepokalanej na Mszę świętą.

6. W przyszłą niedzielę, 8 maja ofiarami składanymi do koszyczka pod chórem, będziemy wspierać diecezjalne radio Anioł Beskidów.

7. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 7:00 † Paweł Buława

wtorek, godz. 8:00 w intencji Róży Męskiej p.w. Matki Bożej Królowej Polski

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Małgorzata Dulańska w rocznicę śmierci

godz. 11:30 w 25. rocznicę ślubu Marzeny i Pawła Waligóra

środa, godz. 18:30 † Joanna Mąkinia

czwartek, godz. 18:30 † Władysław Cwajna w 11. rocznicę śmierci

piątek, godz. 18:30 † Józefa Puda w rocznicę śmierci

sobota, godz. 18:30 w intencji członków Rycerstwa Niepokalanej

niedziela, godz. 8:00 † Franciszek Ponikwia z żoną Franciszką

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Józef Gabryś z żoną Stanisławą

godz. 11:30 za parafian

8. Dziękujemy przysiółkowi „U Świętych” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Brańki cz. I”.

9. Składamy serdecznie podziękowania za ofiary złożone do skarbonek jako jałmużna wielkopostna. Zebrano 9 tys. zł, ofiary będą przekazane Siostrom Pallotynkom, które prowadzą przedszkole i szkołę w Kamerunie. Bóg zapłać!

10. W środę, 4 mają serdecznie zapraszamy strażaków, rodziny i mieszkańców na Mszę świętą z okazji Dnia Strażaka. O godzinie 18:30 wyruszymy w procesji na cmentarz. Wspomnimy w modlitwie zmarłych druhów z naszej jednostki. Następnie w Kościele Parafialnym będzie odprawiona Msza święta w intencji zmarłych strażaków OSP Pewel Wielka.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
24.04.2022 r. – II niedziela wielkanocna czyli Miłosierdzia Bożego

1. Dziś przypada 2. niedziela wielkanocna czyli Miłosierdzia Bożego. Zmartwychwstały Chrystus przychodzi dzisiaj – tak jak w Wieczerniku do apostołów – by obdarować nas pokojem i zarazem wezwać do wiary. Jezus pragnie, by z prawdy o Jego zmartwychwstaniu zrodziła się wiara mogąca wszystko przezwyciężyć; wiara, która stanie się źródłem wewnętrznej mocy i żywotności dla całego Kościoła. Ta wiara ma pokonywać nie tylko wszelkie przeszkody zewnętrzne, ale także to, co jest we wnętrzu człowieka, a rodzi się z ludzkiego grzechu.
Niedziela Miłosierdzia Bożego rozpoczyna obchody Tygodnia Miłosierdzia. Jest to zarazem święto patronalne Caritas.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 25 kwietnia – święto św. Marka, ewangelisty,

– we wtorek, 26 kwietnia – uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. W tym dniu Ksiądz Biskup Tadeusz Rakoczy obchodzi 30. rocznicę święceń biskupich . Pamiętajmy w modlitwach o osobie pierwszego Biskupa Bielsko-Żywieckiego,

– w piątek, 29 kwietnia – święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy. Jest to zarazem Dzień męczeństwa duchowieństwa polskiego w czasie II wojny światowej.

3. W sobotę, 30 kwietnia, z Bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie wyruszy diecezjalna piesza pielgrzymka do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. Początek celebracją Eucharystii o godzinie 12:00. Natomiast zakończenie pielgrzymki odbędzie się w łagiewnickim sanktuarium Bożego Miłosierdzia we wtorek, 3 maja, o godzinie 15:00 modlitwą koronki oraz Mszą świętą.

4. Za tydzień, 1 maja, przypada 3. niedziela wielkanocna, która jest obchodzona jako Niedziela biblijna. Rozpoczynamy także maryjne nabożeństwa majowe.

5. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 18:00. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa!

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 18:00 † Wojciech Waluś

wtorek, godz. 18:00 † Józefa Rogalska z mężem Stanisławem

środa, godz. 18:00 † Władysław Hulbój z żoną Wiktorią

czwartek, godz. 18:00 † Stefan Kosibor

piątek, godz. 18:00 † Anna Michulec z ojcem Józefem

sobota, godz. 18:00 † Józef Dybczak z żoną Marią

niedziela, godz. 8:00 † Zdzisław Szewczyk

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 za zmarłych, których wypominamy

7. Dziękujemy przysiółkom „Pudówka” i „Szewczyki” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Święci”.

8. W tym roku Rocznica Pierwszej Komunii Świętej będzie w niedzielę, 22 maja na Mszy świętej o godzinie 11:30.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
17.04.2022 r. – Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego

1. Triduum Paschalne ma swój szczyt w Wigilii Paschalnej i kończy się nieszporami uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Jednym ze znaków mocno eksponowanych w okresie wielkanocnym jest zapalony paschał. Będzie on obecny przy ołtarzu przez 50 dni radości wielkanocnej. Światło tej wielkanocnej świecy oświeca drogi naszego, chrześcijańskiego życia. Tajemnica zwycięskiej Paschy Chrystusa jest więc źródłem i znakiem Tego, który jest obecny pośród nas jako Światłość świata.

2. Osiem pierwszych dni okresu wielkanocnego stanowi oktawę wielkanocną. Obchodzi się je jako Uroczystości Pańskie. W piątek w oktawie Wielkanocy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

3. Trwa nowenna do Miłosierdzia Bożego, któremu oddajemy cześć w przyszłą niedzielę, 24 kwietnia. Rozpoczynamy wtedy Tydzień Miłosierdzia. Jest to zarazem święto patronalne Caritas.

4. Jutro Poniedziałek Wielkanocny – porządek Mszy świętych, jak w każdą niedzielę.

5. Od wtorku do soboty Msze święte będą odprawiane o godzinie 18:00. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa!

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 8:00 † Eugeniusz Piecha

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Rudolf Michulec z żoną, synem Władysławem i zięciem Zdzisławem

godz. 11:30 w pewnej intencji

wtorek, godz. 18:00 † Edward Juraszek

środa, godz. 18:00 † Wiktoria Karcz

czwartek, godz. 18:00 † Karol Gabryś z żoną Anną

piątek, godz. 18:00 o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla ks. Jerzego

sobota, godz. 18:00 w 60. rocznicę ślubu Emilii i Józefa Piecha

niedziela, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Józef Marszałek z synem Władysławem i synową

godz. 11:30 † Jan Lach z żoną Anną

7. Dziękujemy przysiółkowi „Buławka cz. III” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Pudówka” i „Szewczyki”.

8. W dniu Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego składamy Parafianom i Gościom życzenia: niech Chrystus Zmartwychwstały napełni Wasze serca radością i pokojem, a także niech przymnoży nam Wiary i niech ją umocni. Chrystus Zmartwychwstał Alleluja!

9. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia Triduum Paschalnego. Dziękujemy ministrantom i lektorom, Pani Organistce za ich służbę i za czuwanie przy Panu Jezusie. Dziękujemy Paniom Katechetkom za przygotowanie czuwania dla dzieci, małżeństwom za prowadzenie Drogi Krzyżowej, młodzieży za przygotowanie adoracji. Dziękujemy Strażakom za wartę honorową oraz za udział w procesji rezurekcyjnej, a także dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich. Dziękujemy Parafianom za udział w tych uroczystościach!


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
10.04.2022 r. – Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej

1. Dziś przypada Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej. Byli pod krzyżem i tacy, którzy wytrwali przy Jezusie do końca: Jego Matka, Jan, Maria Magdalena, Weronika i pewnie wielu innych, o których zapis ewangeliczny milczy. Intuicją swojego serca wyczuwali, że po prostu nie mogą od Niego odejść. Dziś – dzięki Bogu – nie brakuje ludzi, którzy przyjmują tę trudną lekcję życia. Do tej grupy należy św. Jan Paweł II, który na 8 dni przed swoją śmiercią w Wielki Piątek, kiedy odbywało się nabożeństwo Drogi Krzyżowej w gruzach rzymskiego Colosseum, na oczach całego świata przygarnął krzyż do siebie, wtulił się w jego ramiona, by zaświadczyć o Bożej miłości, która płynie z tego znaku zwycięstwa. Rozpoczynamy jedyny, niepowtarzalny tydzień w całym roku liturgicznym. Jego przesłanie i klimat stanowią mocny fundament potwierdzający, że jest on Wielki. Nadchodzi czas refleksji oraz przeżywania ostatnich wydarzeń ziemskiego życia Jezusa przed śmiercią na krzyżu. Liturgia Wielkiego Tygodnia jest szczególnie bogata i wymowna.

2. Dziś w Kaplicy w Adamkach jest całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu. Zachęcamy Parafian do adorowania Pana Jezusa od godziny 11:00 do 17:00.

3. Od poniedziałku do czwartku Msze święte będą odprawiane o godzinie 18:00. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa!

4. Od poniedziałku do środy po Mszy świętej będzie okazja do przystąpienia do Sakramentu Pokuty. Zachęcamy Parafian, by skorzystali z tej możliwości.

5. W czwartek, 14 kwietnia rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego, które jaśnieje jako szczyt całego roku liturgicznego. Rozpoczyna się Mszą świętą Wieczerzy Pańskiej, ma swój szczyt w Wigilii Paschalnej i kończy się II nieszporami uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.

6. Triduum Paschalne w naszej Parafii

Wielki Czwartek

O godzinie 18:00 zostanie odprawiona Msza święta Wieczerzy Pańskiej, następnie przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i indywidualna adoracja do godziny 21:00.

Wielki Piątek

9:00 – 17:00 – indywidualna adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy

9:00 – adoracja dla uczniów klas: V, VI, VII i VIII

10:00 – adoracja dla uczniów klas: 0, I, II, III i IV

17:00 – Droga Krzyżowa

18:00 – Liturgia Męki Pańskiej

22:00 – Droga Krzyżowa dla małżeństw

23:00 – adoracja dla młodzieży

indywidualna adoracja Pana Jezusa w Grobie do północy

Wielka Sobota

9:00 – 19:00 – indywidualna adoracja Pana Jezusa w Grobie

10:00, 11:00 i 12:00 – błogosławieństwo pokarmów w Kościele Parafialnym

10:30 – błogosławieństwo pokarmów w Kaplicy w Adamkach

19:00 – Liturgia Wigilii Paschalnej, poświęcenie ognia, paschału i wody chrzcielnej oraz procesja rezurekcyjna.

7. W czasie Triduum istnieje możliwość zyskania odpustu zupełnego przez wszystkich, którzy wypełniwszy zwykłe warunki odpustu, spełnią następujące dzieła:

– w Wielki Czwartek – udział we Mszy św. Wieczerzy Pańskiej i uroczyste odmówienie hymnu Przed tak wielkim Sakramentem,

– w Wielki Piątek – pobożny udział w Adoracji Krzyża, ucałowanie krzyża przez podczas celebracji Liturgii na cześć Męki Pańskiej,

– w Wielką Sobotę – udział w Liturgii Wigilii Paschalnej i odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego.

8. Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, zachęcamy do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych do celebracji Wigilii Paschalnej.

9. Na błogosławieństwo pokarmów prosimy przynieść skarbonki z Jałmużną Wielkopostną, zebrane ofiary zostaną przekazane siostrom Pallotynkom z Kamerunu na utrzymanie szkoły i przedszkola.

10. W Wielką Sobotę na Liturgię Wigilii Paschalnej prosimy zabrać ze sobą świece.

11. Bardzo prosimy Druhów z OSP o objęcie warty honorowej przy Grobie Pańskim.

12. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 18:00 † Władysław Mazur

wtorek, godz. 18:00 † Józef Lizak

środa, godz. 18:00 † Jan Michulec w rocznicę śmierci

czwartek, godz. 18:00 w intencji młodzieży, która przystąpiła do Bierzmowania

sobota, godz. 19:00 † Zofia Marszałek

niedziela, godz. 8:00 w 40. rocznicę ślubu Wiesławy i Władysława Buława

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 Roczek: Maria Kubica

13. Dziękujemy przysiółkowi „Buławka cz. II” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Buławka cz. III”.

14. Składamy serdeczne podziękowania za ofiary na kwiaty do Bożego Grobu, w tym tygodniu dziękujemy rodzinie Pudów z Pudówki (100 zł), pewnej rodzinie (100 zł), przysiółkowi Madeje (150 zł), Rycerstwu Niepokalanej (150 zł), przysiółkowi Ponikwie (150 zł) oraz Róży Męskiej p.w. Matki Bożej Królowej Polski (200 zł). Bóg zapłać!

15. Bardzo serdecznie dziękujemy za Dar Ołtarza ofiarowany przez rodziców młodzieży, która przystąpiła do sakramentu Bierzmowania. Została złożona ofiara w wysokości 1500 zł, która będzie przeznaczona na renowację kielichów. Bóg zapłać! Pragniemy także podziękować rodzicom młodzieży za udekorowanie kościoła i zaangażowanie w przygotowaniach do tej wielkiej uroczystości.

16. Są jeszcze miejsca na pielgrzymkę do Włoch w dniach 01.05.2022 – 08.05.2022 r. Program dostępny na stronie: https://centrumpielgrzyma.pl/pielgrzymki/wlochy-z-san-giovani-rotondo/.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
03.04.2022 r. – V Niedziela Wielkiego Postu

1. Dziś 5. niedziela okresu przygotowania paschalnego. Paweł przypomina mieszkańcom macedońskiego miasta o ich tożsamości, dając świadectwo o sobie samym: I owszem, nawet wszystko uznaję za stratę ze względu na najwyższą wartość poznania Chrystusa Jezusa, Pana mojego. Dla Niego wyzułem się ze wszystkiego i uznaję to za śmieci, bylebym pozyskał Chrystusai znalazł się w Nim. To świadectwo ma być wyznacznikiem ich otwarcia się na łaskę Chrystusa. W obliczu poznania i doświadczenia spotkania z Jezusem, wszystko inne jest bez znaczenia. Pisze to ten, który ma świadomość swojej przeszłości bycia faryzeuszem Szawłem, doskonale pamięta wydarzenie spod bram Damaszku, kiedy „dopadła go” łaska Jezusa i uczyniła gorliwym głosicielem Ewangelii, posłanym do świata pogańskiego. On wie, co łaska Boża może z człowiekiem uczynić; chce aby Filipianie i wszyscy uczniowie Jezusa, także tego doświadczyli.

2. Jutro na Mszy świętej o godzinie 18:00 bp. ordynariusz Roman Pindel udzieli sakramentu bierzmowania naszej młodzieży. Serdecznie zapraszamy całą wspólnotę parafialną do udziału w tej uroczystości. Otoczmy naszą modlitwą kandydatów, którzy przygotowywali się do tego sakramentu.

3. W tym tygodniu, 7 kwietnia, przypada pierwszy czwartek miesiąca. Modlimy się za pasterzy i prosimy o dar nowych powołań do służby w Kościele.

4. W piątek, 8 kwietnia serdecznie zapraszamy członków Apostolstwa Dobrej Śmierci na Mszę świętą.

5. Za tydzień, 10 kwietnia, przypada Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej. Zachęcamy do przygotowania palm. Rozpoczynamy czas obchodów wydarzeń Wielkiego Tygodnia.

6. W przyszłą niedzielę w Kaplicy w Adamkach będzie wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu, która przypada co rok 10 kwietnia. Serdecznie zachęcamy do udziału w adoracji od godziny 11:00 do 17:00.

7. Serdecznie zachęcamy wszystkich do udziału w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych. W Kościele Parafialnym Droga Krzyżowa jest odprawiana w piątki o godzinie 17:30 oraz w niedziele po Mszy świętej o godzinie 8:00. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym będą odprawiane w niedziele po Mszy świętej o godzinie 11:30. W Kaplicy w Adamkach Droga Krzyżowa jest odprawiana w piątki o godzinie 16:00, a Gorzkie Żale w niedziele po Mszy świętej o godzinie 10:00.

8. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 18:00, z wyjątkiem środy – Msza święta będzie odprawiona o godzinie 7:00. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa.

9. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 18:00 za parafian

wtorek, godz. 18:00 † Antoni Uflant z żoną Wandą

środa, godz. 7:00 † Ryszard Wojciechowski

czwartek, godz. 18:00 † Franciszek Mąkinia z żoną Reginą

piątek, godz. 18:00 w intencji członków Apostolstwa Dobrej Śmierci

sobota, godz. 18:00 w 50. rocznicę ślubu Marii i Jana Wrbniak

niedziela, godz. 8:00 † Bronisław Piecha w 1. rocznicę śmierci

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Józef Adamek z żoną Walerią

godz. 11:30 za parafian

10. Dziękujemy przysiółkowi „Buławka cz. I” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Buławka cz. II”.

11. Jest okazja by skorzystać z Sakramentu Pokuty w kościele parafialnym w Jeleśni w środę, 6 kwietnia w godzinach od 8:00 do 9:00, od 15:15 do 16:00 oraz od 17:00 do 18:00.

12. Składamy serdeczne podziękowania za ofiary na kwiaty do Bożego Grobu, w tym tygodniu dziękujemy przysiółkowi Buławka (280 zł) oraz pewnej rodzinie (100 zł). Bóg zapłać!

13. Apostolstwo Dobrej Śmierci zaprasza chętnych na plenerową Drogę Krzyżową w Przyłękowie zakończoną uczestnictwem w Mszy świętej w Sanktuarium. Wyjazd z Pewli Wielkiej w środę, 6 kwietnia o godzinie 15:45. Zapisy do 4 kwietnia, przyjmują zelatorki.

14. Zaproszenie na Nocną Drogę Krzyżową z Lachowic przez Jasną Górkę do Rychwałdu.
Zachęcamy parafian o dobrej kondycji do wzięcia udziału w Nocnej Drodze Krzyżowej z Lachowic do Sanktuarium Matki Boże w Rychwałdzie w dniu 8 kwietnia b.r. Szczegóły na stronie: https://z-p3-upload.facebook.com/events/1660552670961251/
W latach ubiegłych udział w Drodze Krzyżowej wzięto udział ok. 500 osób. Trasa ma długość około 24 km i będzie przebiegała drogami asfaltowymi.

15. Ogłoszenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej

Środowiskowy Dom Samopomocy w Pewli Wielkiej serdecznie zaprasza do zakupu prac wielkanocnych, wykonanych przez podopiecznych Domu, które znajdują się na stoliku pod chórem. Obok prac znajduje się skrzynka, do której Państwo mogą wrzucać darowizny na rzecz Środowiskowego Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej, zabierając sobie pracę, która się spodobała. Przy pracach są minimalne ceny. Gdyby ktoś mógł ofiarować więcej będzie mile widziane. Darowizny jakie Państwo złożycie będą wsparciem działalności terapeutycznej Domu.
Za wszelką pomoc już dziś dziękujemy!
Podopieczni i Personel Ośrodka


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
27.03.2022 r. – IV Niedziela Wielkiego Postu

1. Dziś 4. niedziela okresu przygotowania paschalnego. Przypowieść o synu marnotrawnym (miłosiernym ojcu) wpisuje się w dzieje świata od dwu tysięcy lat. Ileż ludzkich losów moglibyśmy opisywać przez dramat odejścia i cud powrotu! Niezliczone są tragedie wyrastające z porzucenia i zdrady, z zagubionej wartości szukania szczęścia za cenę podeptania swoich najbliższych. Ten dramat staje się jeszcze gorszy, bo niewielu nie wraca, nie chce albo nie potrafi wrócić. Ci, co wracają do swoich bliskich, którzy odnajdują drogi przebaczenia i pojednania, niejako na nowo piszą historię powrotu syna marnotrawnego. Odejścia i powroty wyznaczają drogi naszej wiary i naszych niewierności względem Boga. Wydaje się pewne, że ten, kto potrafi wrócić do Boga doświadczy nie tylko przebaczenia grzechów będącego owocem Bożego miłosierdzia, odzyska siebie i swoją godność, a także swoich bliskich, bo nawrócenie jest zawsze powrotem do wspólnoty sióstr i braci jednego Ojca, który jest w niebie.

2. Od dziś w naszej Parafii rozpoczynamy Rekolekcje Wielkopostne, które prowadzi o. Bogdan Kocańda, franciszkanin, poprzedni Proboszcz parafii w Rychwałdzie. Dziś będzie dodatkowa Msza święta o godzinie 16:00, a po niej będzie nauka stanowa dla mężczyzn. Nauka stanowa dla kobiet będzie w poniedziałek, a dla młodzieży we wtorek. Od poniedziałku do środy będą także spotkania dla kandydatów do Sakramentu Bierzmowania. Nauki rekolekcyjne dla uczniów będą w środę. Wtorek będzie dniem spowiedzi. Natomiast w środę na zakończenie rekolekcji będzie udzielony Sakrament Namaszczenia Chorych. Zapraszamy wszystkich chorych z naszej Parafii, których stan zdrowia pozwala na przyjście do kościoła.
Program rekolekcji znajduje się na stoliku pod chórem oraz na stronie internetowej https://www.pewelwielka.com.pl/parafialne-rekolekcje-wielkopostne-2022/ .

3. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa i oddajemy cześć Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.

4. Spowiedź święta w pierwszy piątek będzie w kościele parafialnym od godziny 15:00 do 17:30.

5. Odwiedziny chorych z racji pierwszego piątku oraz przed Świętami Wielkanocnymi będą w piątek, 1 kwietnia od godziny 9:00. Bardzo prosimy o zgłaszanie chorych do czwartku.

6. W sobotę, 2 kwietnia serdecznie zapraszamy członków Rycerstwa Niepokalanej na Mszę świętą i Adorację Najświętszego Sakramentu.

7. Serdecznie zachęcamy wszystkich do udziału w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych. W Kościele Parafialnym Droga Krzyżowa jest odprawiana w piątki o godzinie 17:30 (zmiana ze względu na czas letni) oraz w niedziele po Mszy świętej o godzinie 8:00. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym będą odprawiane w niedziele po Mszy świętej o godzinie 11:30. W Kaplicy w Adamkach Droga Krzyżowa jest odprawiana w piątki o godzinie 16:00, a Gorzkie Żale w niedziele po Mszy świętej o godzinie 10:00.

8. Od poniedziałku do środy Msze święte będą odprawiane według programu Rekolekcji Wielkopostnych. Od czwartku do soboty Msze święte będą odprawiane o godzinie 18:00. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa.

9. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 17:00 † Stefan Kosibor

wtorek, godz. 17:00 † Stanisław Janik z rodzicami

środa, godz. 17:00 † Jan Hulbój w 4. rocznicę śmierci

czwartek, godz. 18:00 † Aleksander Bizoń

piątek, godz. 18:00 † Grzegorz Ignaciuk w 3. rocznicę śmierci

sobota, godz. 18:00 w intencji członków Rycerstwa Niepokalanej

niedziela, godz. 8:00 za zmarłych, których wypominamy

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Wojciech Adamek z żoną Rozalią i córką Rozalią

godz. 11:30 za parafian

10. Dziękujemy przysiółkowi „Szewcowa Polana cz. II” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Buławka cz. I”.

11. Zbiórka ministrantów i lektorów będzie w sobotę, 2 kwietnia o godzinie 8:00.

12. Składamy serdeczne podziękowania za ofiary na kwiaty do Bożego Grobu, w tym tygodniu dziękujemy Róży Kobiet p.w. Imienia Maryi. Bóg zapłać!

13. Ogłoszenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej

Środowiskowy Dom Samopomocy w Pewli Wielkiej serdecznie zaprasza do zakupu prac wielkanocnych, wykonanych przez podopiecznych Domu, które znajdują się na stoliku pod chórem. Obok prac znajduje się skrzynka, do której Państwo mogą wrzucać darowizny na rzecz Środowiskowego Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej, zabierając sobie pracę, która się spodobała. Przy pracach są minimalne ceny. Gdyby ktoś mógł ofiarować więcej będzie mile widziane. Darowizny jakie Państwo złożycie będą wsparciem działalności terapeutycznej Domu.
Za wszelką pomoc już dziś dziękujemy!
Podopieczni i Personel Ośrodka


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
20.03.2022 r. – III Niedziela Wielkiego Postu

1. Dziś 3. niedziela okresu przygotowania paschalnego. Jesteśmy wezwani do pokuty i nawrócenia, aby mocą Boga miłosiernego doświadczyć tajemnicy pojednania. Tylko tak dysponowani możemy stanąć w Wielki Piątek pod krzyżem Jezusa i uznać w Nim jedynego Zbawiciela, aby kilkanaście godzin później cieszyć się radością paschalnego zwycięstwa. Tylko wewnętrznie wolni będziemy mogli wejść w całą głębię wydarzenia, jakie miało miejsce w poranek niedzieli zmartwychwstania.

2. W piątek, 25 marca przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to zarazem Dzień Świętości Życia. Msze święte będą odprawiane w Kościele Parafialnym o godzinie 8:00 i 17:30, a w Kaplicy w Adamkach o godzinie 15:30. Ofiara zebrana w tym dniu, do koszyczka pod chórem, będzie przeznaczona na Dom Matki i Dziecka. W tym dniu przypada 30. rocznica erygowania naszej diecezji, o której pamiętamy w modlitwie. Z racji uroczystości nie ma obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

3. W piątek, 25 marca na Mszy świętej o godzinie 17:30 odbędzie się uroczyste przyjęcie nowych członków do Rycerstwa Niepokalanej. Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby, które chciałby zostać Rycerzami Niepokalanej.

4. Serdecznie zachęcamy wszystkich do udziału w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych. W Kościele Parafialnym Droga Krzyżowa jest odprawiana w piątki o godzinie 17:00 oraz w niedziele po Mszy świętej o godzinie 8:00. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym będą odprawiane w niedziele po Mszy świętej o godzinie 11:30. W Kaplicy w Adamkach Droga Krzyżowa jest odprawiana w piątki o godzinie 16:00, a Gorzkie Żale w niedziele po Mszy świętej o godzinie 10:00.

5. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 17:00, a w piątek Msza święta będzie odprawiona po Drodze Krzyżowej. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos oraz zachowywać dystans 1,5 m.

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 17:00 † Józef Żydek z żoną i dziećmi

wtorek, godz. 17:00 † Aleksander Bizoń

środa, godz. 17:00 † Edward Juraszek

czwartek, godz. 17:00 † Paweł Buława

piątek, godz. 8:00 † Maria Michulec

godz. 15:30 (w Kaplicy w Adamkach) w pewnej intencji

godz. 17:30 † Natalia Póda w 1. rocznicę śmierci

sobota, godz. 17:00
I intencja: † Tadeusz Hulbój w 2. rocznicę śmierci z rodzicami i bratem Stanisławem
II intencja: roczek Karola Pastor

niedziela, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Józef Tomaszek z żoną Anną i synem Karolem

godz. 11:30 † Szczepan Brańka z żoną Magdaleną i synem Józefem

7. Dziękujemy przysiółkowi „Szewcowa Polana cz. I” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Szewcowa Polana cz. II”.

8. Za tydzień rozpoczynamy Parafialne Rekolekcje Wielkopostne, poprowadzi je o. Bogdan Kocańda, franciszkanin, poprzedni proboszcz parafii w Rychwałdzie. W przyszłą niedzielę będzie dodatkowa Msza święta o godzinie 16:00. Szczegółowy plan rekolekcji podamy wkrótce.

9. W dniu 4 kwietnia 2022 r. o godzinie 18:00 w naszej Parafii zostanie udzielony Sakrament Bierzmowania. Dziś po Gorzkich Żalach będzie spotkanie dla rodziców młodzieży, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu.

10. Bardzo serdecznie dziękujemy za ofiary złożone tydzień temu dla dzieci Afryki (dzieło Ad gentes). Bóg zapłać!

11. Serdecznie dziękujemy Parafianom za zaangażowanie w pomoc Ukraińcom, którzy goszczą w naszej Parafii. Bóg zapłać!


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
13.03.2022 r. – II Niedziela Wielkiego Postu

1. Dziś 2. niedziela wielkiego postu. Trzeba wstąpić na górę, stanąć przed Bogiem w klimacie modlitewnego dialogu oraz wykazać pragnienie służby poprzez posłuszeństwo głosowi Boga, który rozlega się z wysokości niebios. Oto kolejne etapy naszego poszukiwania prawdziwego oblicza Chrystusa. To program nie tylko wielkopostnego, ale całego chrześcijańskiego życia. A wszystko po to, abyśmy – tak jak ci wybrani apostołowie – doświadczyli tego, co im było dane ujrzeć i usłyszeć na Górze Tabor. To będzie dla nas nagroda za wierność w permanentnym poszukiwaniu twarzy Jezusa: widzieć Jego chwałę, słuchać Jego głosu, a przede wszystkim stanąć przed Nim twarzą w twarz.
Dziś modlitwą i ofiarą do koszyczka pod chórem wspieramy dzieci Afryki (dzieło Ad gentes). Bóg zapłać za Wasze ofiary!

2. W tym tygodniu (18 marca) przypada trzeci piątek miesiąca. Modlimy się do Miłosierdzia Bożego.

3. W sobotę, 19 marca, przypada liturgiczna uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

4. Serdecznie zachęcamy wszystkich do udziału w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych. W Kościele Parafialnym Droga Krzyżowa jest odprawiana w piątki o godzinie 17:00 oraz w niedziele po Mszy świętej o godzinie 8:00. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym będą odprawiane w niedziele po Mszy świętej o godzinie 11:30. W Kaplicy w Adamkach Droga Krzyżowa jest odprawiana w piątki o godzinie 16:00, a Gorzkie Żale w niedziele po Mszy świętej o godzinie 10:00.

5. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 17:00, a w piątek Msza święta będzie odprawiona po Drodze Krzyżowej. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos oraz zachowywać dystans 1,5 m.

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 17:00 † Józef Pluta

wtorek, godz. 17:00 † Józef Gabryś w 8. rocznicę śmierci

środa, godz. 17:00 † Edward Kubica w 1. rocznicę śmierci

czwartek, godz. 17:00 † Włodzimierz Surówka w 2. rocznicę śmierci

piątek, godz. 17:30 † Michał Majdak z żoną Karoliną i dziećmi

sobota, godz. 17:00 † Józef Piecha z żoną Józefą

niedziela, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Józef Pacyga

godz. 11:30 roczek Nicoli Wiewiórka

7. Dziękujemy przysiółkowi „Plutowa Polana” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Hyrbik” i „Szewcowa Polana”.

8. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone tydzień temu do koszyczka (5107 zł), które zostały przekazane Caritas Polska na pomoc mieszkańcom Ukrainy.

9. Są do nabycia książeczki o o. Pio w cenie 10 zł.

10. Tydzień temu odbyły się wybory do Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Radnymi z wyboru zostali: Pan Bogusław Buława, Pan Jerzy Ranosz i Pani Justyna Hulbój.

11. Serdecznie dziękujemy Parafianom za zaangażowanie w pomoc Ukraińcom, którzy goszczą w naszej Parafii. Bóg zapłać!

12. Szukamy pracy dla kobiet z Ukrainy, które gościmy w naszej Parafii. Gdyby ktoś miał jakieś informacje, prosimy o kontakt z Księdzem Proboszczem.

13. Ogłoszenie

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Pewli Wielkiej zawiadamia, że w dniu 19 marca (sobota) o godzinie 17:00 w Remizie OSP, odbędzie się walne zebranie sprawozdawcze OSP Pewel Wielka. Obecność druhów obowiązkowa.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
06.03.2022 r. – I Niedziela Wielkiego Postu

1. Dziś 1. niedziela wielkiego postu. Poznanie zamierzonej strategii przeciwnika ułatwia końcowy sukces. Przedmiotem konfrontacji na pustyni nie jest jakaś drobnostka, ale najbardziej osobista tajemnica Boga, plan Jego miłości wobec Syna i całej ludzkości. To o nią Jezus walczy i zmaga się z szatanem. Wielki Post jest czasem, w którym Kościół mobilizuje siły, aby odnieść zwycięstwo nad współczesnymi pokusami. Szansa powodzenia i końcowy sukces zależą jednak od mądrej decyzji każdego chrześcijanina, którego stać na to, aby zrezygnować z dobra łatwego i sięgnąć po wielkie dobro. Człowiek przepełniony mocą i łaską Boga nie musi się lękać szatana, ale winien być wciąż gotowy i czujny na jego atak, który przybiera formę konkretnej pokusy. Bądźmy ludźmi chrześcijańskiej nadziei, bo Jezus okazuje się mocniejszy od szatana i wciąż zwycięża w naszym życiu, pozwalając nam pokonać szatana i jego pokusy. Z Chrystusem i tylko w Nim jest nasze zwycięstwo!

2. Ofiarą do koszyczka pod chórem wspieramy mieszkańców Ukrainy. Zebrane ofiary będą przekazane Caritas Polska, która koordynuje pomoc dla uchodźców oraz dla tych, którzy pozostali w Ukrainie. Bóg zapłać za Wasze ofiary!

3. W przyszłą niedzielę, 13 marca, modlitwą i ofiarą do koszyczka pod chórem wspieramy dzieci Afryki (dzieło Ad gentes).

4. Serdecznie zachęcamy wszystkich do udziału w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych. W Kościele Parafialnym Droga Krzyżowa jest odprawiana w piątki o godzinie 17:00 oraz w niedziele po Mszy świętej o godzinie 8:00. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym będą odprawiane w niedziele po Mszy świętej o godzinie 11:30. W Kaplicy w Adamkach Droga Krzyżowa jest odprawiana w piątki o godzinie 16:00, a Gorzkie Żale w niedziele po Mszy świętej o godzinie 10:00.

5. W piątek, 11 marca serdecznie zapraszamy członków Apostolstwa Dobrej Śmierci na Mszę świętą i Różaniec do Siedmiu Boleści Matki Bożej.

6. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 17:00, a w piątek Msza święta będzie odprawiona po Drodze Krzyżowej. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos oraz zachowywać dystans 1,5 m.

7. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 17:00 † Jolanta Puchała w 3. rocznicę śmierci

wtorek, godz. 17:00 † Krystyna Mąkinia

środa, godz. 17:00 † Franciszek Kosibor z żoną Franciszką

czwartek, godz. 17:00 † Tadeusz Gracjasz w rocznicę śmierci

piątek, godz. 17:30 w intencji członków Apostolstwa Dobrej Śmierci

sobota, godz. 17:00 † Maria Kajdas w 4. rocznicę śmierci z mężem Józefem

niedziela, godz. 8:00 † Stanisław Hulbój z rodzicami

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Anna Hulbój z mężem Stanisławem

godz. 11:30 za parafian

8. Dziękujemy przysiółkowi „Łazy” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Plutowa Polana”.

9. Na stoliku pod chórem znajdują się skarbonki, do których można składać Jałmużnę wielkopostną. Ofiary składane przez Wielki Post będą przekazane siostrom pallotynkom z Kamerunu, które prowadzą szkołę i przedszkole.

10. Ogłoszenie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wraz z Kierownikiem Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Żywcu zapraszają wszystkich zainteresowanych na spotkanie informacyjno-promocyjne, dotyczące zasad przyznawania płatności do gruntów rolnych na kampanię 2022.
Spotkanie odbędzie się w dniu 09.03.2022 r. o godzinie 10:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni.

11. Dziś mamy wybory do Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Na stoliku pod chórem oraz przed wejściem do Kościoła są listy z nazwiskami kandydatów, można oddać głos na jednego kandydata z listy.

12. W naszej Parafii gościmy już uchodźców z Ukrainy, w tym tygodniu dojadą też kolejni, razem będzie to 40 osób. Otoczmy ich naszą modlitwą, wsparciem i dobrym słowem. Módlmy się o pokój w Ukrainie i na całym Świecie.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
27.02.2022 r. – VIII Niedziela zwykła

1. Dziś ósma niedziela zwykła. Kościół po raz kolejny pragnie nas przekonać słowem Boga kierowanym podczas liturgii, że każdy człowiek na drodze swojej wiary, w swoich zmaganiach, nigdy nie jest sam. Nasze zwycięstwo nad ościeniem jest możliwe dzięki temu, co wydarzyło się ponad 2000 lat temu. Oto nasz Pan, Jezus Chrystus, jako pierwszy powrócił z umarłych do życia. Dlatego nie dziwi nas fakt, że Paweł w pewien sposób kpi sobie z mocy śmierci (ona jest silniejsza od człowieka, dlatego trzeba nam umierać), wzywa ją na pojedynek, śmieje się z niej (chociaż jej nie lekceważy), ponieważ jest pewien ostatecznego zwycięstwa dokonanego przez Jezusa Chrystusa. Paweł, jako człowiek, przyznaje się do swoich błędów i upadków (on tego doświadczenia nie ukrywa), ale przede wszystkim wyznaje swoją ufność względem tego, który odniósł zwycięstwo i daje nam uczestnictwo w nowym życiu.

2. Dziś rozpoczynamy nabożeństwo czterdziestogodzinne: w Kościele Parafialnym od godziny 12:30 do 18:00, a w Kaplicy w Adamkach od godziny 11:00 do 15:00. Serdecznie zapraszamy wszystkich Parafian, by znaleźli czas i przyszli na Adorację Najświętszego Sakramentu. Pamiętajmy w naszych modlitwach o Ukrainie.
Poniżej plan Adoracji podzielony na przysiółki:
13:00 – Piechówka
13:30 – Łazy, Plutowa Polana, Hyrbik, Szewcowa Polana
14:00 – Buławka
14:30 – Pudówka, Szewczyki, Święci
15:00 – Brańki
15:30 – Koło Sklepu
16:00 – Koło Toru
16:30 – Chałpiska, Janiki, Madeje
17:00 – Doliny, Garleje, Romy, Ponikwie
17:30 – Koło Szkoły, Piechy
Na godzinę 15:00 zapraszamy członków i sympatyków Rycerstwa Niepokalanej na wspólną adorację.

3. Od dziś do soboty włącznie będzie trwał 55. Tydzień modlitw o trzeźwość narodu. jest to czas przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, a także czas podejmowania ofiar w intencji nawrócenia grzeszników. Zachęcamy do podejmowania przyrzeczeń abstynenckich.

4. W tym tygodniu, 2 marca, przypada Środa Popielcowa. Wraz z całym Kościołem rozpoczynamy okres wielkopostnej pokuty. Jest to dzień postu i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Zachęcamy wszystkich Parafian do postu i innych uczynków pokutnych, zwłaszcza dzieł miłosierdzia, a także ograniczenia spożycia napojów alkoholowych. Zapraszamy do udziału w tradycyjnych nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żalów. Przypominamy, że wierny, który odprawia pobożnie Drogę Krzyżową może uzyskać odpust zupełny, spełniając przy tym zwykłe warunki odpustu.

5. W Środę Popielcową, 2 marca, zapraszamy na Msze święte z obrzędem posypania głów popiołem. W Kościele Parafialnym Msze święte będą odprawione o godzinie 8:00 i 17:00, a w Kaplicy w Adamkach o godzinie 15:30.
Papież Franciszek prosi, by Środa Popielcowa, była dniem postu w intencji pokoju. Zachęca szczególnie osoby wierzące, aby tego dnia intensywnie poświęciły się modlitwie i postowi: https://episkopat.pl/2-marca-dzien-postu-i-modlitwy-w-intencji-pokoju-z-inicjatywy-papieza-franciszka/?fbclid=IwAR2_XtfrRJ4P1iniTPnLEHDqPRsGV3cP3lTOGH0RMyLE_lzPQF-Q_e-xLrQ

6. W piątek, 4 marca, obchodzimy święto św. Kazimierza, królewicza.

7. Serdecznie zachęcamy wszystkich do udziału w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych. Droga Krzyżowa będzie odprawiana w piątki o godzinie 17:00 oraz w niedziele po Mszy świętej o godzinie 8:00. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym będą odprawiane w niedziele po Mszy świętej o godzinie 11:30.

8. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Pamiętamy o Godzinie świętej przed pierwszym piątkiem. Modlimy się o dar nowych powołań do służby w Kościele, czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa i oddajemy cześć Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.

9. Spowiedź święta w pierwszy piątek będzie od godziny 15:00 do 17:00.

10. Odwiedziny chorych będą w pierwszy piątek miesiąca od godziny 8:00. Bardzo prosimy o zgłaszanie chorych.

11. Serdecznie zapraszamy członków Rycerstwa Niepokalanej w sobotę, 5 marca na Mszę świętą i adorację Najświętszego Sakramentu.

12. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 17:00, w Środę Popielcową o godzinie 8:00 i 17:00, a w Kaplicy w Adamkach o godzinie 15:30. W piątek Msza święta będzie odprawiona po Drodze Krzyżowej. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos oraz zachowywać dystans 1,5 m.

13. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 17:00 † Stefan Kosibor

wtorek, godz. 17:00 † Franciszek Strzałka w 1. rocznicę śmierci

środa, godz. 8:00 † Katarzyna Łukańko z mężem Michałem

godz. 15:30 (w Kaplicy w Adamkach) w pewnej intencji

godz. 17:00 † Józef Piecha w 2. rocznicę śmierci

czwartek, godz. 17:00 † Anna Póda w 1. rocznicę śmierci

piątek, godz. 17:30 † Stanisława Janoszek

sobota, godz. 17:00 w intencji członków Rycerstwa Niepokalanej

niedziela, godz. 8:00 † Maria Waluś w rocznicę śmierci

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 za zmarłych, których wypominamy

14. Dziękujemy przysiółkowi „Piechówka cz. III” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Łazy”.

15. Ogłoszenie z Szkoły Podstawowej nr 1 w Pewli Wielkiej

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Pewli Wielkiej informuje, że zgodnie z zarządzeniem Wójta Gminy Jeleśnia:
– składanie wniosków o przyjęcie do oddziału przedszkolnego w naszej szkole odbywa się od 18 lutego 2022 r. do 7 marca 2022 r. w godzinach od 8:30 do 14:00,
– składanie wniosków o przyjęcie do klasy pierwszej w naszej szkole odbywać się będzie od 23 marca 2022 r. do 14 kwietnia 2022 r. w godzinach od 8:30 do 14:00.

16. W przyszłą niedzielę, 6 marca odbędą się wybory do Duszpasterskiej Rady Parafialnej. Głosy będzie można składać do skrzynki pod chórem.
Kandydaci, na których można oddać głos to:
Bogusław Buława
Mikołaj Kosibor
Andrzej Kubica
Stanisław Majdak
Jerzy Ranosz
Adam Smagoń
Stanisław Tomaszek

Kandydaci z Adamek:
Justyna Hulbój
Monika Kąkol


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
20.02.2022 r. – VII Niedziela zwykła

1. Słowo Boże 7. niedzieli zwykłej zaprasza nas do refleksji na temat znaczenia prawa Boskiego w naszym życiu. Na ile znamy to prawo i na ile się nim przejmujemy? Niech nasza modlitwa, podjęte wyrzeczenia, życie sakramentalne oraz inne formy doskonalenia swojego wnętrza i sumienia, pozwalają nam coraz bardziej stawać się ludźmi żyjącymi według niezmiennych, ale zbawiennych zasad Bożego prawa. Z tą świadomością weźmy udział w liturgii eucharystycznej.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– we wtorek, 22 lutego – święto Katedry św. Piotra, apostoła,

– w środę, 23 lutego – wspomnienie św. Polikarpa, biskupa i męczennika.

3. Za tydzień, 27 lutego, przypada ostatnia niedziela przed tegorocznym okresem wielkiego postu. Rozpoczynamy nabożeństwo czterdziestogodzinne.
W Kościele Parafialnym wystawienie Najświętszego Sakramentu będzie od godziny 12:30 do 18:00, natomiast w Kaplicy w Adamkach od godziny 11:00 do 15:00. Serdecznie zapraszamy wszystkich Parafian, zarezerwujmy sobie już dziś czas dla Pana Boga.

4. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 17:00. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos oraz zachowywać dystans 1,5 m.

5. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 17:00 † Wiktoria Karcz

wtorek, godz. 17:00 † Alojzy Kamiński w 7. rocznicę śmierci

środa, godz. 17:00 † Antoni Płonka z żoną Wiktorią i córką Anną

czwartek, godz. 17:00 † Maria Adamek w rocznicę śmierci

piątek, godz. 17:00 † Józef Póda w rocznicę śmierci

sobota, godz. 17:00 † Marek Puda w 24. rocznicę śmierci

niedziela, godz. 8:00 † Adela Gołuch

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Zdzisław Majdak z synem Aleksandrem i rodzicami

godz. 11:30 za parafian

6. Dziękujemy przysiółkowi „Piechówka cz. II” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Piechówka cz. III”.

7. Spotkanie z kandydatami do Sakramentu Bierzmowania odbędzie się w sobotę, 26 lutego o godzinie 10:00 w Kościele Parafialnym. Serdecznie zapraszamy, obecność kandydatów jest obowiązkowa.

8. Na stoliku pod chórem znajduje się puszka, do której można wrzucać karteczki z nazwiskami kandydatów do Parafialnej Rady Duszpasterskiej.

9. Na stoliku obok gazet znajdują się broszurki z propozycjami pielgrzymek i wyjazdów wypoczynkowych organizowanych przez Centrum Pielgrzyma „W drogę z nami…”. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
13.02.2022 r. – VI Niedziela zwykła

1. Dziś przypada 6. niedziela zwykła. Jeśli Kościół obok „błogosławieństw” czyta nam ewangeliczne „biada”, to czyni to może także w celu, by poprzez cały szereg antynomii („błogosławieni” – „biada wam”; „ubodzy” – bogaci”; „płaczący” – „śmiejący się”) Ukazać radykalne przeciwieństwo między życiem chrześcijańskim a dalekim od wiary. Co więcej, Kościół stawia nas dzisiaj wobec alternatywy wyboru; i to nie tylko między ubóstwem a bogactwem. Człowiek musi mieć świadomość, że każda decyzja rodzi określone konsekwencje na przyszłość. Wybierając, musi mieć pełne poczucie odpowiedzialności. Zostały one przedstawione w Ewangelii bardzo jasno: wy, dzisiaj ubodzy, będziecie nasyceni, a wy, dzisiaj syci, będziecie cierpieć głód. Dlatego pierwsi zostali nazwani błogosławionymi, a do tych drugich Jezus powiedział: Biada wam!

2. W poniedziałek, 14 lutego, przypada święto Świętych Cyryla, mnicha i Metodego, biskupa, patronów Europy.

3. W piątek, 18 lutego, modlimy się do Bożego Miłosierdzia z racji trzeciego piątku miesiąca.

4. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 17:00. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos oraz zachowywać dystans 1,5 m.

5. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 17:00 † Edward Ćwikła

wtorek, godz. 17:00 † Stanisława Janoszek

środa, godz. 17:00 † Zofia Gola w 15. rocznicę śmierci

czwartek, godz. 17:00 † Anna Jurasz w 1. rocznicę śmierci

piątek, godz. 17:00 † Alfred Tomaszek z żoną Eleonorą

sobota, godz. 17:00 Roczek Antoniego Płachetka

niedziela, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Stanisław Iskra z żoną Walerią i córką

godz. 11:30 w pewnej intencji

6. Dziękujemy przysiółkowi „Piechówka cz. I” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Piechówka cz. II”.

7. W dniu 14 lutego 2022 r. kończy się kadencja Rady Duszpasterskiej. Serdecznie dziękujemy wszystkim Radnym za uczestniczenie w spotkaniach i współpracę. Bóg zapłać! Zgodnie z dekretem Księdza Biskupa Ordynariusza do Rady Duszpasterskiej należy powołać 3 radnych z wyboru. Dlatego w przyszłą niedzielę będzie możliwość zgłaszania kandydatów do skrzynki umieszczonej pod chórem.

8. Serdecznie dziękujemy wszystkim Parafianom za ofiary składane w każdą trzecią niedzielę miesiąca na remont tarasu i inne inwestycje. Dziękujemy także za ofiary składane na konto bankowe naszej Parafii. Pragniemy szczególnie podziękować Rodzinie, która przyjeżdża do naszej Parafii rekreacyjnie i ofiarowała 10 tysięcy złotych na potrzeby kościoła. Bóg zapłać! Nie da się prześcignąć Pana Boga w dawaniu, niech wszystkim ofiarodawcom Pan Bóg stokrotnie wynagrodzi!


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
06.02.2022 r. – V Niedziela zwykła

1. Dziś przypada 5. niedziela zwykła. Być powołanym to znaczy żyć wiarą, która polega na przyjęciu ewangelicznych drogowskazów, nawet w najbardziej prozaicznych czynnościach życia – w rodzinie, w pracy, w obszarze polityki czy prawa, w chwilach wypoczynku… Nie można trwać w przekonaniu – o czym często można usłyszeć – że Bóg nie rozumie naszej codzienności, a Jego wymagania czy propozycje są tak mało realne, że nie należy się nimi aż nadto przejmować. Gdyby Piotr na tym przekonaniu pozostał, nie zarzuciłby sieci i nie byłby świadkiem cudownego połowu.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w czwartek, 10 lutego – wspomnienie św. Scholastyki, dziewicy,

– w piątek, 11 lutego – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, które jest obchodzone jako Światowy Dzień Chorego. Modlimy się za ludzi dotkniętych bólem i cierpieniem. Polecamy Panu Bogu wszystkich pracowników służby zdrowia.

3. W piątek serdecznie zapraszamy członków Apostolstwa Dobrej Śmierci na Mszę świętą i Różaniec do Siedmiu Boleści Matki Bożej.

4. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 16:00. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos oraz zachowywać dystans 1,5 m.

5. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 16:00 † Stanisław Byrtek

wtorek, godz. 16:00 † Stanisława Byrtek w 8. rocznicę śmierci

środa, godz. 16:00 † Stanisława Janoszek

czwartek, godz. 16:00 † Józefa Pyrzyk z mężem i z dziećmi

piątek, godz. 16:00 w intencji członków Apostolstwa Dobrej Śmierci

sobota, godz. 16:00 † Stanisław Hulbój w 10. rocznicę śmierci z rodzicami i bratem Tadeuszem

niedziela, godz. 8:00 † Jan Klimczak z żoną Anną i dziećmi

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Jan Iskra

godz. 11:30 za parafian

6. Dziękujemy przysiółkowi „Piechy cz. II” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Piechówka cz. I”.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
30.01.2022 r. – IV Niedziela zwykła

1. Dziś przypada 4. niedziela zwykła. Mieszkańcy Nazaretu byli przekonani, że mogą żyć bez Jezusa; On przeszkadzał w ich spokojnym życiu, stawiał wobec nich wymagania, uczył sprawiedliwego życia i nakłaniał do troski o to, aby była wśród nich obecna miłość, domagał się od nich zmiany dotychczasowego modelu życia. Słuchacze Jezusa nie dowierzali temu, co słyszeli; stawiali sobie pytania o Jego tożsamość i posłannictwo; byli rozgoryczeni, że jako jeden z nich czuje się ważniejszy i odważa się prawić im kazania. Pan Jezus ich rozdrażnił, bo odebrał im fałszywy spokój. Jednocześnie pragnie ich przekonać – a czyni to dla ich dobra – że sama przynależność do ludu wybranego nie wystarczy, by uczestniczyć w dziele zbawienia. Konieczny jest osobisty wysiłek, pełne miłości zawierzenie oraz powierzenie siebie i swojego życia Panu Bogu.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 31 stycznia – wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera. Jest on patronem Oświęcimia,

– w środę, 2 lutego – święto Ofiarowania Pańskiego. Jest to zarazem Dzień Życia Konsekrowanego. Składka jest przeznaczona na zakony kontemplacyjne. Msze święte będą odprawione w Kościele Parafialnym o godzinie 8:00 i 17:00, a w Kaplicy w Adamkach o godzinie 15:30,

– w czwartek, 3 lutego – wspomnienie dowolne św. Błażeja, biskupa i męczennika,

– w sobotę, 5 lutego – wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy.

3. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek pamiętamy w modlitwie o tych, którzy pracują na niwie Pańskiej, prosimy Boga o dar nowych powołań do służy w Chrystusowym Kościele. Natomiast w piątek oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, a w sobotę czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny.

4. Spowiedź święta w pierwszy piątek będzie od godziny 14:00 do 16:00.

5. Ze względu na aktualną trudną sytuację związaną z pandemią, nie będzie odwiedzin chorych. Odwołane jest także spotkanie z kandydatami do Sakramentu Bierzmowania.

6. Serdecznie zapraszamy członków Rycerstwa Niepokalanej na Mszę świętą w sobotę, 5 lutego.

7. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 16:00, z wyjątkiem środy – święto Matki Bożej Gromnicznej, w Kościele Parafialnym Msza święta o godzinie 8:00 i 17:00, a w Kaplicy w Adamkach o godzinie 15:30. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos oraz zachowywać dystans 1,5 m.

8. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 16:00 † Bronisław Buława w rocznicę śmierci z żoną Anną

wtorek, godz. 16:00 w 30. rocznicę ślubu Zofii i Bogusława

środa, godz. 8:00 w pewnej intencji

godz. 15:30 (w Kaplicy w Adamkach) w 18. rocznicę urodzin Artura Byrtka

godz. 17:00 † Bogusław Janik w rocznicę śmierci

czwartek, godz. 16:00 † Mieczysław Byrtek w 1. rocznicę śmierci

piątek, godz. 16:00 † Marcin Pindel z żoną Anną

sobota, godz. 16:00 w intencji członków Rycerstwa Niepokalanej

niedziela, godz. 8:00 za zmarłych, których wypominamy

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Stanisław Gawlik z żoną Stefanią i synem Władysławem

godz. 11:30 za parafian

9. Dziękujemy przysiółkowi „Piechy cz. I” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Piechy cz. II”.

10. Ze względu na sytuację związaną z pandemią, XI Pewelskie Kolędowanie zostało odwołane.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
23.01.2022 r. – III Niedziela zwykła

1. Dziś trzecia niedziela zwykła, po raz trzeci obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego. Księga Nehemiasza stawia dziś przed nami ważne pytania: czy znamy Słowo Boże, czy chcemy Go słuchać i czy słuchamy Go tak uważnie jak Izraelici z czasów proroka? Czy traktujemy je poważnie, czy jest ono fundamentem naszego życia, normą naszego postępowania? Jednocześnie przekazuje kilka istotnych myśli: prawdziwa radość wiąże się z wyznaniem swojej winy, uznaniem prawdy o sobie, choćby była bardzo gorzka. Dopiero wtedy rodzi się w człowieku nowe życie, które przynosi prawdziwą radość; dokładnie tak samo jak po mrokach niewoli babilońskiej Bóg podarował skruszonemu narodowi żydowskiemu nowe życie.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 24 stycznia – wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła. W tym dniu kończymy Tydzień modlitw o jedność chrześcijan,

– we wtorek, 25 stycznia – Święto Nawrócenia św. Pawła, apostoła,

– w środę, 26 stycznia – wspomnienie świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa. jest to Dzień Islamu w Kościele Katolickim w Polsce,

– w piątek, 28 stycznia – wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła.

3. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 16:00, z wyjątkiem środy – Msza święta będzie odprawiona o godzinie 7:00. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos oraz zachowywać dystans 1,5 m.

4. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 16:00 † Zofia Piecha w rocznicę śmierci

wtorek, godz. 16:00 † Józef Dybek z córką Anną

środa, godz. 7:00 † Małgorzata Waluś w rocznicę śmierci

czwartek, godz. 16:00 † Karol Piecha w rocznicę śmierci

piątek, godz. 16:00 † Stefan Kosibor

sobota, godz. 16:00 † Stanisław Klimczak w 3. rocznicę śmierci

niedziela, godz. 8:00 † Helena Żydek w rocznicę śmierci z mężem Bolesławem

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 † Eugeniusz Kapała z żoną Stefanią

5. Dziękujemy przysiółkowi „Koło Sklepu cz. I” i „Koło Sklepu cz. II” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Piechy cz. I”.

6. Dziękujemy serdecznie za ofiary złożone tydzień temu do kopert, zebrano 2100 zł. Bóg zapłać!

7. Serdecznie dziękujemy przysiółkowi „Piechy” za ofiary złożone na opał.

8. Ze względu na pandemię został odwołany występ zespołu muzycznego „Muzyczne Jedynki” z Jeleśni.

9. W nawiązaniu do dekretu Księdza Biskupa Ordynariusza kadencja aktualnych parafialnych Rad Duszpasterskich zakończy się 14.02.2022 r. a do dnia 13.03.2022 r. należy przeprowadzić wybory i ukonstytuować Parafialną Radę Duszpasterską w nowym składzie.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
16.01.2022 r. – II Niedziela zwykła

1. Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie (J 2, 5) – to ostanie zdanie Maryi w Ewangelii. Potem mówi już tylko Jezus. Maryja milknie, aby mógł mówić i działać tylko Jej Syn. Na weselu w Kanie można zobaczyć istotę działania Kościoła: dostrzeganie ludzkich potrzeb, zmartwień, kryzysów, braków. Pokornie i konsekwentne przedstawianie tych spraw Jezusowi, wstawianie się za tymi, którzy cierpią. I wreszcie wzywanie, aby ludzie zrobili wszystko, co Jezus każe. Wszystko! Warto zaakcentować to słowo, gdy w samym Kościele pojawia się pokusa selektywnego doboru Jezusowych nakazów. Słudzy napełnili kamienne stągwie po brzegi, choć nie od razu widzieli sens tej czynności. Napełniać po brzegi. Im więcej przyniesiemy wody, tym więcej będzie wina. Cuda dzieją się i dziś, jeśli słuchamy Jezusa, a mamy ku temu kolejną okazję świętując drugą niedzielę zwykłą.

2. Dziś po Mszy świętej o godzinie 11:30 odbędzie się spotkanie z rodzicami i dziećmi przygotowującymi się do Sakramentu I Komunii świętej.

3. W dniach od 18 do 24 stycznia, w całym Kościele przeżywamy Tydzień modlitw o jedność chrześcijan.

4. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 17 stycznia – wspomnienie św. Antoniego, opata. W Kościele katolickim w Polsce obchodzimy Dzień Judaizmu,

– w środę, 19 stycznia – wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa,

– w piątek, 21 stycznia – wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy. W tym dniu oddajemy cześć Bożemu Miłosierdziu z racji trzeciego piątku miesiąca.

5. Zgodnie z decyzją Papieża Franciszka, przyszłą niedzielę, 23 stycznia, będziemy obchodzić jako Niedzielę Słowa Bożego.

6. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 16:00. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos oraz zachowywać dystans 1,5 m.

7. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 16:00 † Józef Buława w 5. rocznicę śmierci

wtorek, godz. 16:00 † Józef Hulbój w 13. rocznicę śmierci

środa, godz. 16:00 † Włodzimierz Surówka

czwartek, godz. 16:00 † Marian Majdak w 6. rocznicę śmierci

piątek, godz. 16:00 † Maria Michulec z rodzicami

sobota, godz. 16:00 † Joanna Byrtek z mężem Franciszkiem

niedziela, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Mieczysław Szewczyk z synem Zdzisławem

godz. 11:30 † Krystyna Gabryś w 1. rocznicę śmierci

8. Dziękujemy przysiółkowi „Koło Sklepu” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Piechy cz. I”.

9. Składamy serdeczne podziękowania za ofiary złożone na konto naszej Parafii na renowację schodów i tarasu, Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcą. Dziękujemy także za ofiary złożone dziś do kopert na ten cel, Bóg zapłać!

10. Kończy się kadencja Rady Duszpasterskiej i Rady Ekonomicznej. Zgodnie z dekretem Księdza Biskupa Ordynariusza w najbliższym czasie będą zorganizowane wybory do tych Rad. Serdecznie dziękujemy Radnym za ich dotychczasową pracę.

11. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania zespołów, które swoim śpiewem pragną uświetnić czas kolędowania w naszej Parafii.

W dniu 23 stycznia 2022 r. Mszę świętą o godzinie 11:30 prowadzić będzie zespół muzyczny „Muzyczne Jedynki” pod przewodnictwem Pani Joli Graca. Są to uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Jeleśni. Uczniów będzie można wesprzeć finansowo podczas zbiórki do koszyczka po Mszy świętej.

W dniu 30 stycznia 2022 r. odbędzie się XI Pewelskie Kolędowanie, którego organizatorem jest Środowiskowy Dom Samopomocy w Pewli Wielkiej. Kolędowanie będzie odbywać się podczas i po Mszy świętej o godzinie 11:30. Zaprezentują się podopieczni Domu, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Pewli Wielkiej oraz gościnnie zespół „Hajduki” z Pewli Ślemieńskiej. Zespół będzie też prowadził zbiórkę do kapelusza, gdyby ktoś chciał wesprzeć występujących, będzie taka możliwość.

12. Ogłoszenie z Katolickiego Przedszkola w Pewli Wielkiej

Drodzy Rodzice,

pragniemy poinformować, że rekrutacja do Naszego Przedszkola na rok szkolny 2022/2023 została zakończona.
Dwa ostatnie tygodnie były dla nas wszystkich bardzo trudne, ponieważ po raz kolejny ważyły się losy Naszego Przedszkola.
Nie ukrywamy, że po pierwszym tygodniu rekrutacji, ze względu na małą ilość nowych zgłoszeń, rozważaliśmy wiele scenariuszy, aby uratować Nasze Przedszkole.
Zdecydowaliśmy już nawet, że zostanie utworzona jedna grupa mieszana, a kursy naszego busika będą zawieszone – nawet jeśli będzie się to wiązało z utratą tych osób, które z niego korzystają. Decyzja ta była spowodowana rosnącymi z roku na rok kosztami dowozu dzieci.
Jednakże Patronka naszego Przedszkola nigdy o nas nie nie zapomniała. Pragniemy przypomnieć, że Nasze Przedszkole jest pod patronatem Niepokalanej Maryi Panny.
W ostatnim tygodniu pojawiło się wiele nowych zgłoszeń z sąsiadujących miejscowości, a rodzice wszystkich dzieci korzystających z busika (także tych mieszkających poza naszą parafią) zdecydowali, że sami będą dowozić dzieci od nowego roku szkolnego.
W związku z powyższym informujemy, że od września 2022 roku zostaną utworzone dwie grupy: grupa dzieci Starszych i grupa dzieci Młodszych.
Bardzo dziękujemy za zaufanie jakim Państwo Nas obdarzyliście. Mamy nadzieję na owocną współpracę, a wszystkich niezdecydowanych wciąż zapraszamy do kontaktu.

Dyrekcja i Pracownicy Katolickiego Niepublicznego Przedszkola w Pewli Wielkiej


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
09.01.2022 r. – Święto Chrztu Pańskiego

1. W dzisiejsze święto Chrztu Pańskiego kończy się liturgiczny okres Bożego Narodzenia. W momencie, kiedy spłynęła na na każdego z nas łaska sakramentu chrztu świętego, wówczas dokonało się dokładnie to samo, co miało miejsce podczas chrztu Jezusa. Rzeczywistość naszego chrztu ukazana została w trzech widzialnych znakach, które były dostrzegalne podczas wydarzenia w wodach Jordanu: wtedy otworzyło się niebo (Łk 3, 21), Duch Święty zstąpił na Niego (Łk 32, 22) oraz rozległ się z nieba głos Ojca: Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie (Łk 3, 22). Wielkie tajemnice wód Jordanu zostały i nam udzielone. Bądźmy wierni łasce sakramentu chrztu świętego i dawajmy nieustanne świadectwo, iż jesteśmy uczniami Jezusa Chrystusa.

2. Od poniedziałku po święcie Chrztu Pańskiego rozpoczyna się okres zwykły i trwa do wtorku przed Środą Popielcową (1 marca).

3. W piątek, 14 stycznia obchodzimy Dzień migranta i uchodźcy.

4. W poniedziałek Msza święta będzie odprawiona o godzinie 7:00, a od wtorku do soboty o godzinie 16:00. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos oraz zachowywać dystans 1,5 m.

5. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 7:00 † Anna Bizoń

wtorek, godz. 16:00 † Stanisław Byrtek

środa, godz. 16:00 † Jan Płachetka

czwartek, godz. 16:00 † Jan Hulbój

piątek, godz. 16:00 w intencji członków Apostolstwa Dobrej Śmierci

sobota, godz. 16:00 † Józef Rom w 4. rocznicę śmierci

niedziela, godz. 8:00 † Marek Rom w 10. rocznicę śmierci

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 w pewnej intencji

6. Dziękujemy przysiółkowi „Ponikwie” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Koło Sklepu”.

7. W piątek, 14 stycznia serdecznie zapraszamy członków Apostolstwa Dobrej Śmierci na Mszę świętą i Różaniec do Siedmiu Boleści Matki Bożej.

8. W przyszłą niedzielę ofiary złożone do kopert będą przeznaczone na spłatę długu naszej Parafii. Mamy jeszcze do zapłaty kilkanaście tysięcy złotych. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać!

9. Serdecznie zapraszamy rodziców i dzieci przygotowujące się do Sakramentu I Komunii świętej na spotkanie w przyszłą niedzielę, 16 stycznia po Mszy świętej o godzinie 11:30. Serdecznie zapraszamy!

10. Na Msze święte na roczek można zgłaszać się przez cały rok. W każdą trzecią niedzielę miesiąca jest zarezerwowana jedna Msza święta w tej intencji.

11. Na stoliku pod chórem można nabyć jeszcze kadzidło i kredę. Złożone ofiary będą przekazane siostrom Pallotynkom, które prowadzą szkołę i przedszkole w Kamerunie. Do tej pory zebraliśmy 2700 zł. Bóg zapłać!

12. W tym tygodniu kończymy wizytę duszpasterską w naszej Parafii, jutro odwiedzimy mieszkańców przysiółków Koło Szkoły i Piechy. Kolęda rozpocznie się o 9:30.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
02.01.2022 r. – II Niedziela po Narodzeniu Pańskim

1. Dziś przypada 2. niedziela po Narodzeniu Pańskim. Żyjemy w świecie, który potrafi oczarować człowieka wielkim bogactwem; dbajmy o te wartości, które wynieśliśmy z naszych domów. Nie roztrwońmy tego, co z mozołem i wielkim poświęceniem przekazali nam nasi rodzice. Nie rozstawajmy się z odwiecznym Słowem, które na kartach Biblii jest źródłem Bożej mądrości. Nie popełniajmy błędu tych wielu, którzy wędrując po świecie zatracili Boga i w konsekwencji utracili także świadomość własnej tożsamości… Niech ten nowy rok będzie sprawdzianem naszej mądrości, niech nie będzie to czas stracony, bo on już nigdy nie powróci… Obyśmy – mówiąc językiem autora księgi mądrościowej, zapuścili korzenie w sławnym narodzie, w posiadłości Pana, w Jego dziedzictwie (por. Syr 24, 12).

2. W czwartek, 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego. W całym Kościele jest to Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Msze święte będą odprawiane jak w niedzielę. W tym dniu będzie można nabyć kredę i kadzidło, ofiary złożone na ten cel, będą przekazane siostrom pallotynkom z Kamerunu, które prowadzą przedszkole i szkołę dla ponad 200 dzieci. Nasza parafia wspiera finansowo to dzieło, co roku posyłając około 10 tysięcy złotych (ofiara złożona w święto Trzech Króli oraz ofiara ze skarbonek – jałmużna wielkopostna). Bóg zapłać za Wasze ofiary!

3. W święto trzech Króli przypada także 8. rocznica święceń biskupich oraz ingresu do katedry św. Mikołaja w Bielsku-Białej Księdza Biskupa Romana Pindla. Modlimy się w intencjach naszego Pasterza oraz całej diecezji. Jest to zarazem pierwszy czwartek miesiąca.

4. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Spowiedź święta będzie w Kościele Parafialnym od godziny 14:00 do 16:00.

5. W przyszłą niedzielę, 9 stycznia, przypada święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia.

6. Msze święte od poniedziałku do środy będą odprawiane o godzinie 7:00, w święto Trzech Króli – jak w każdą niedzielę, a w piątek i w sobotę o godzinie 16:00. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos oraz zachowywać dystans 1,5 m.

7. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 7:00 † Anna Bizoń

wtorek, godz. 7:00 † Jan Płachetka

środa, godz. 7:00 † Stanisław Byrtek

czwartek, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) w pewnej intencji

godz. 11:30 † Roman Janik w 5. rocznicę śmierci

piątek, godz. 16:00 † Franciszek Ponikwia z żoną Franciszką

sobota, godz. 16:00 w intencji Hanny Łysień w 1. rocznicę urodzin

niedziela, godz. 8:00 † Maria Karcz w 1. rocznicę śmierci

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Stanisław Bigos z żoną Anielą i synem Eugeniuszem

godz. 11:30 w 80. rocznicę urodzin Czesławy Pająk

8. Dziękujemy przysiółkowi „Romy” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Ponikwie”.

9. Spotkanie z kandydatami do Sakramentu Bierzmowania będzie w sobotę, 8 stycznia o godzinie 10:00. Obecność kandydatów jest obowiązkowa.

10. Trwa wizyta duszpasterska w naszej Parafii. Jeśli ktoś ze względu na pandemię ma obawy, nie musi przyjmować Kolędy.
W tym tygodniu odwiedzimy przysiółki:
– niedziela – od godziny 14:00 – Bigosy, Marszałki i Adamki do Pani Bożeny Buława,
– poniedziałek – od godziny 8:30 – Koło Toru od Pani Urszuli Marszałek,
– wtorek – od godziny 8:30 – Janiki, Chałpiska i Madeje,
– środa – od godziny 8:30 – Doliny, Garleje, Romy i Ponikwie do Pana Władysława Tlałki,
– czwartek – od godziny 14:00 – c.d. Adamki.

11. Ogłoszenie z Katolickiego Przedszkola Niepublicznego w Pewli Wielkiej

Drodzy Państwo,
pragniemy poinformować, że zapisy do Katolickiego Przedszkola Niepublicznego w Pewli Wielkiej na nowy rok szkolny 2022/2023 zaczynają się już jutro, 03.01.2022 r. i będą trwać tylko do 14.01.2022 r.

Do przedszkola przyjmowane są dzieci w wieku od 2,5 do 5 lat.
Rodzice zainteresowani zapisaniem dziecka niekoniecznie od września, lecz od każdego innego miesiąca w trakcie roku szkolnego 2022/2023 także są zobowiązani do złożenia karty zapisu dziecka do przedszkola.
Karty przyjęć do przedszkola znajdują się w naszej placówce. Można się po nie zgłaszać od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 14:30. Mających pytania lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego. Liczba miejsc ograniczona. O przyjęciu do przedszkola decyduje kolejność zgłoszeń.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
26.12.2021 r. – Święto Świętej Rodziny – Jezusa, Maryi i Józefa

1. Nie zbudujemy rodziny silnej Bogiem, jeśli nie będziemy uczyć się od Jezusa, Maryi i Józefa miłości i prawdy, które stanowiły postawę ich wspólnoty życia. W liturgii święta Świętej Rodziny z Nazaretu, Syracydes i św. Paweł wskazują na miłość i szacunek jako filary życia rodzinnego. Budując między sobą silne i trwałe relacje wiary, będziemy w stanie spełniać Bożą wolę, jak to czyni Święta Rodzina w świątyni jerozolimskiej.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 27 grudnia – święto św. Jana, apostoła i ewangelisty, w tym dniu będzie poświęcenie wina,

– we wtorek, 28 grudnia – święto Świętych Młodzianków, męczenników,

– w piątek, 31 grudnia przypada ostatni dzień starego roku. Serdecznie zapraszamy na uroczyste nabożeństwo przebłagalne o godzinie 16:00 połączone z duszpasterskim sprawozdaniem rocznym składanym przez Proboszcza parafii. Msza święta będzie odprawiona w intencji wszystkich zmarłych w 2021 roku. W tym dniu odpust zupełny otrzymuje każdy, kto spełni zwykłe jego warunki i w tym dniu odmówi pobożnie i publicznie hymn Ciebie Boga wysławiamy. Na ten dzień Biskup Bielsko-Żywiecki udziela dyspensy zwalniającej od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych,

– w sobotę, 1 stycznia – uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Jest to także Dzień Modlitwy o pokój na świecie, a także jest to pierwsza sobota miesiąca, kiedy czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny. Msze święte będą odprawiane o godzinie 8:00, 10:00 (w Kaplicy w Adamkach), 11:30 oraz dodatkowo o 16:00.

3. Msze święte od poniedziałku do czwartku będą odprawiane o godzinie 7:00, a w piątek o godzinie 16:00. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos oraz zachowywać dystans 1,5 m.

4. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 7:00 w 30. rocznicę urodzin Agnieszki Klimczak

wtorek, godz. 7:00 † Stefan Kosibor

środa, godz. 7:00 † Anastazja Rom z mężem Karolem

czwartek, godz. 7:00 † Wiktoria Karcz

piątek, godz. 16:00 za wszystkich zmarłych z 2021 roku

sobota, godz. 8:00 w intencji członków Rycerstwa Niepokalanej

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 za parafian (intencja przeniesiona z niedzieli 26.12.21)

godz. 16:00 w pewnej intencji

niedziela, godz. 8:00 za zmarłych, których wypominamy

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Jan Pluta z żoną Joanną i synem Bolesławem

godz. 11:30 za parafian

5. Dziękujemy przysiółkom „Dolina” i „Garleje” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Romy”.

6. Serdecznie dziękujemy za ofiary złożone na Pasterce na Fundusz Obrony Życia, zebrano 610 zł. Bóg zapłać!

7. Od jutra rozpoczynamy wizytę duszpasterską w naszej Parafii. Jeśli ktoś ze względu na pandemię ma obawy, nie musi przyjmować Kolędy. W tym tygodniu odwiedzimy przysiółki:
– poniedziałek – Piechówka,
– wtorek – Łazy, Plutowa Polana, Hyrbik, Szewcowa Polana,
– środa – Pudówka, Szewczyki, U Świętych, Brańki do Pana Czesława Byrtek,
– czwartek – Brańki, Koło Sklepu do Pana Zbigniewa Płachetka,
– piątek – Buławka.
Kolęda rozpoczyna się od godziny 8:30.

8. Od dziś nie będą już przyjmowane intencje mszalne rok 2022.

9. Ogłoszenie z Katolickiego Przedszkola Niepublicznego w Pewli Wielkiej

Drodzy Państwo,
pragniemy poinformować, że zapisy do Katolickiego Przedszkola Niepublicznego w Pewli Wielkiej na nowy rok szkolny 2022/2023 zaczynają się już 03.01.2022 r. i będą trwać tylko do 14.01.2022 r.

Do przedszkola przyjmowane są dzieci w wieku od 2,5 do 5 lat.
Rodzice zainteresowani zapisaniem dziecka niekoniecznie od września, lecz od każdego innego miesiąca w trakcie roku szkolnego 2022/2023 także są zobowiązani do złożenia karty zapisu dziecka do przedszkola.
Karty przyjęć do przedszkola znajdują się w naszej placówce. Można się po nie zgłaszać od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 14:30. Mających pytania lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego. Liczba miejsc ograniczona. O przyjęciu do przedszkola decyduje kolejność zgłoszeń.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
19.12.2021 r. – IV Niedziela Adwentu

1. Tajemnica Nawiedzenia nie jest – jak sądzą niektórzy – sceną ściśle kobiecą. Powodem ich spotkania nie jest ani solidarność, ani pokrewieństwo, ani chęć odwiedzin dawno niewidzianej rodziny. Maryja idzie pomagać do domu Elżbiety, ale jest inspirowana tchnieniem Ducha Bożego. To Pan Bóg doprowadził do tego spotkania. On jest między nimi obecny. Jego słowo spełniło się całkowicie w życiu obu tych kobiet. Ku Bogu zwracają się też ostatecznie w uwielbieniu ich serca: obie wypowiadają piękne słowa błogosławieństwa. Niech udział w liturgii czwartej niedzieli Adwentu uczy nas, na wzór Maryi i Elżbiety, umiejętności otwarcia się na Ducha Świętego.

2. Roraty są odprawiane o godzinie 6:30. Serdecznie zachęcamy wszystkich Parafian do uczestnictwa, a zwłaszcza dzieci, dla których są przygotowane obrazki na każdy dzień. Uczestnictwo w Roratach to najlepsze przygotowanie się do Świąt Bożego Narodzenia!

3. W piątek, 24 grudnia, przypada wigilia uroczystości Narodzenia Pańskiego. Zapraszamy na ostatnie Roraty, a także na uroczystą Pasterkę o godzinie 24:00. Składka z Pasterki przeznaczona będzie na Fundusz Obrony Życia.

4. W sobotę, 25 grudnia – uroczystość Narodzenia Pańskiego, Msze święte będą odprawiane jak w każdą niedzielę.

5. W przyszłą niedzielę, 26 grudnia – święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Składka przeznaczona jest na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 6:30 † Joanna Kąkol w 11. rocznicę śmierci

wtorek, godz. 6:30 † Joanna Kąkol w rocznicę śmierci

środa, godz. 6:30 † Maria Karcz w 1. rocznicę śmierci z mężem Władysławem

czwartek, godz. 6:30 † Edward Byrtek w 20. rocznicę śmierci

piątek, godz. 6:30 † Rudolf Michulec z żoną, synem i zięciem

sobota, godz. 8:00 za parafian

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Władysław Gawlik

godz. 11:30 † Szczepan Dybczak z żoną Karoliną

niedziela, godz. 8:00 † Grzegorz Wiewióra z żoną Rozalią i synem Stanisławem

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Halina Ponikwia w 2. rocznicę śmierci z mężem Tadeuszem

godz. 11:30 Roczek: Stanisław Jasiński

7. Dziękujemy przysiółkowi „Madeje” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółków „Dolina” i „Garleje”.

8. Zachęcamy do skorzystania z Sakramentu Pokuty, codziennie po Roratach.
Będzie także Spowiedź święta w Jeleśni w środę, 22 grudnia: od 8:00 do 9:00 oraz od 9:45 do 10:30, a także po południu od 14:30 do 17:00 z przerwą od 15:30 do 16:15.

9. Serdecznie dziękujemy za ofiary złożone na opał, Bóg zapłać!

10. Dziękujemy za ofiary złożone dziś do kopert, które będą przeznaczone na spłatę długu naszej Parafii. Bóg zapłać!

11. Na stoliku pod chórem znajdują się świece „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, które można zakupić w cenie 5 zł.

12. Wciąż można nabyć opłatki na stół wigilijny u Pani Organistki. Złożone ofiary są wynagrodzeniem za jej całoroczną pracę. Bóg zapłać za Wasze ofiary!

13. W tym roku Ksiądz Biskup zarządził, że proboszczowie mają zdecydować czy Kolęda się odbędzie. W naszej Parafii będzie tradycyjna Kolęda, ale jeśli ktoś się obawia, może nie przyjąć Kolędy.

14. Już w piątek zasiądziemy wspólnie do stołu wigilijnego. Rozpocznijmy ten wieczór modlitwą, przeczytaniem rozdziału Ewangelii i śpiewem kolęd. Łamiąc się opłatkiem i składając sobie najserdeczniejsze życzenia zapomnijmy o smutkach, troskach i urazach. Pamiętajmy w tym dniu o ludziach biednych, samotnych i chorych.

Uroczystość Narodzenia Pańskiego rozpoczniemy uroczystą Pasterką o północy.

Na radosne dni Świąt Bożego Narodzenia, składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim mieszkańcom naszej wioski oraz gościom. Niech Boża Dziecina obdarzy i ubogaci wszystkich swoimi darami a Matka Najświętsza niech ma nas w szczególnej opiece.

15. Ogłoszenie

Zarząd Ochotniczej Straży w Pewli Wielkiej informuje, że w najbliższych dniach strażacy będą roznosili kalendarze. Prosimy więc o wsparcie finansowe dla naszej jednostki, aby kupując coraz to nowszy sprzęt, mieszkańcy Pewli Wielkiej mogli się czuć jeszcze bezpieczniej.

Prezes Zarządu OSP
Marcin Mąkinia


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
12.12.2021 r. – III Niedziela Adwentu

1. Radość chrześcijańska – o czym przypomina trzecia niedziela Adwentu – jest przede wszystkim niedzielą nawrócenia, powrotu do Boga i Jego miłości; jest odkrywaniem wciąż na nowo miłości Boga jako źródła nadziei i radości. Wezwanie proroka Sofoniasza z dzisiejszego pierwszego czytania do radości i wesela opiera się na odkrywaniu zbawczego działania Boga. Prorok mówi, że Bóg niejako uczestniczy w tej radości ludzkiej: Pan, twój Bóg, jest pośród ciebie, Mocarz, który zbawia, uniesie się weselem nad tobą, odnowi cię swoją miłością, wzniesie okrzyk radości (So 3, 17). Bóg raduje się człowiekiem nawróconym i odnowionym, napełnionym miłością. Niech radość będzie obecna w naszej codzienności, nie tylko, w okresie adwentowego oczekiwania.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 13 grudnia – wspomnienie Św. Łucji, dziewicy i męczennicy,

– we wtorek, 14 grudnia – wspomnienie Św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła.

3. Od piątku, 17 grudnia, rozpoczynamy drugą część Adwentu. Liturgia tych dni przygotowuje nas bezpośrednio do przeżywania tajemnicy Wcielenia Syna Bożego.

4. W tym tygodniu (środa, piątek i sobota) przypadają Kwartalne Dni Modlitw o życie chrześcijańskie rodzin.

5. Roraty są odprawiane o godzinie 6:30. Serdecznie zachęcamy wszystkich Parafian do uczestnictwa, a zwłaszcza dzieci, dla których są przygotowane obrazki na każdy dzień. Uczestnictwo w Roratach to najlepsze przygotowanie się do Świąt Bożego Narodzenia!

6. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 6:30 o błogosławieństwo Boże dla Pawła i Kasi

wtorek, godz. 6:30 † Adam Kubica

środa, godz. 6:30 † Władysław Byrtek

czwartek, godz. 6:30 † Wiktoria Karcz

piątek, godz. 6:30 † Władysław Graca w 2. rocznicę śmierci

sobota, godz. 6:30 † Władysław Michulec z żoną i synem Stefanem

niedziela, godz. 8:00 † Henryk Szarpak w 3. rocznicę śmierci

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 Roczek

7. Dziękujemy przysiółkowi „Janiki cz. II” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Madeje”.

8. Spowiedź święta przed Bożym Narodzeniem będzie w naszej Parafii w piątek, 17 grudnia:
– w Kościele Parafialnym od 8:00 do 9:00 oraz 15:30 od 17:00,
– w Kaplicy w Adamkach od 14:30 do 14:50.
Będzie także Spowiedź święta w Jeleśni w środę, 22 grudnia.

9. Odwiedziny chorych przed Świętami Bożego Narodzenia będą w sobotę, 18 grudnia od godziny 9:00. Bardzo prosimy o zgłaszanie chorych.

10. Serdecznie dziękujemy za ofiary złożone na opał, Bóg zapłać!

11. W przyszłą niedzielę, ofiary złożone do kopert będą przeznaczone na spłatę długu naszej Parafii. Bardzo prosimy o zrozumienie naszych zobowiązań i o hojne ofiary na ten cel. Bóg zapłać!

12. W zakrystii można nabyć jeszcze świece „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”.

13. Wciąż można nabyć opłatki na stół wigilijny u Pani Organistki. Złożone ofiary są wynagrodzeniem za jej całoroczną pracę. Bóg zapłać za Wasze ofiary!

14. Ogłoszenie

Środowiskowy Dom Samopomocy w Pewli Wielkiej serdecznie zaprasza do zakupu prac bożonarodzeniowych, wykonanych przez podopiecznych Domu, które znajdują się na stoliku pod chórem. Obok prac znajduje się skrzynka, do której Państwo mogą wrzucać darowizny na rzecz Środowiskowego Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej, zabierając sobie pracę, która się spodobała. Przy pracach są minimalne ceny. Gdyby ktoś mógł ofiarować więcej, będzie to mile widziane. Darowizny jakie Państwo złożycie będą wsparciem w organizacji Wigilii oraz prezentów dla osób przebywających w Ośrodku.

Za wszelką pomoc, już dziś dziękujemy.
Podopieczni i personel Ośrodka.

15. Serdecznie zapraszamy na pierwsze parafialne spotkanie synodalne, które rozpocznie się o godzinie 15:00 w Kościele Parafialnym.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
05.12.2021 r. – II Niedziela Adwentu

1. Ewangelia drugiej niedzieli Adwentu przywołuje postać Jana Chrzciciela. Jego orędzie już wtedy, ale także dzisiaj, ma to samo zadanie: przygotować ludzi na przyjście Chrystusa. Wezwanie Jana jest proste i nawiązuje do motywu drogi. Zdajemy sobie sprawę, że nie chodzi o dosłowne rozumienie drogi czy ścieżki, lecz o to, co jest wyrazem duchowej wędrówki przez życie: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego! Każda dolina zostanie wypełniona, każda góra i pagórek zrównane, drogi kręte staną się prostymi, a wyboiste drogami gładkimi . (Łk 3, 4b-5) Nie chodzi tylko o drogi, którymi człowiek ma wędrować przez życie, ale nie wolno zapominać o tych drogach, którymi Bóg przychodzi do człowieka. Przygotować drogę dla Pana i prostować ścieżki dla Niego – to w praktyce oznacza, że mamy pozwolić przyjść do nas Temu, który pragnie być blisko człowieka, aby nas prowadzić.
Dziś modlitwą oraz ofiarą do koszyczka pod chórem wspieramy Kościół na Wschodzie.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 6 grudnia – wspomnienie Św. Mikołaja, biskupa, patrona kościoła katedralnego naszej diecezji,

– we wtorek, 7 grudnia – wspomnienie Św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła,

– w środę, 8 grudnia – uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w tym dniu będą odprawione Msze święte w Kościele Parafialnym o godzinie 6:30 i 17:00, a w Kaplicy w Adamkach o godzinie 15:30.

3. Roraty są odprawiane o godzinie 6:30. Serdecznie zachęcamy wszystkich Parafian do uczestnictwa, a zwłaszcza dzieci, dla których są przygotowane obrazki na każdy dzień. Uczestnictwo w Roratach to najlepsze przygotowanie się do Świąt Bożego Narodzenia!

4. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 6:30 † Władysław Byrtek

wtorek, godz. 6:30 † Jan Hulbój w 24. rocznicę śmierci

środa, godz. 6:30 w pewnej intencji

godz. 15:30 (w Kaplicy w Adamkach) w 93. rocznicę urodzin Stefanii Buława

godz. 17:00 w intencji członków Apostolstwa Dobrej Śmierci

czwartek, godz. 6:30 † Franciszka Janik

piątek, godz. 6:30 w 18. rocznicę urodzin Mikołaja Kosibor

sobota, godz. 6:30 † Tadeusz Góra

niedziela, godz. 8:00 † Zdzisław Szewczyk w 5. rocznicę śmierci

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Władysława Klimczak w rocznicę śmierci z mężem Józefem

godz. 11:30 za parafian

5. Dziękujemy przysiółkowi „Chałpiska” i „Janiki cz. I” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Janiki cz. II”.

6. Serdecznie zapraszamy członków Apostolstwa Dobrej Śmierci w środę, 8 grudnia na Mszę świętą o godzinie 17:00.

7. Spotkanie z kandydatami do Sakramentu Bierzmowania będzie w sobotę, 11 grudnia o godzinie 10:00 w Kościele. Bardzo prosimy, by na spotkaniu byli obecni wszyscy kandydaci.

8. Składamy serdecznie Bóg zapłać za ofiary złożone na opał.

9. W zakrystii można nabyć świece „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, duża świeca w cenie 25 zł, mała w cenie 5 zł.

10. Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych na spotkanie synodalne w naszej parafii.

Synod, czyli podążanie razem, ogłosił Papież Franciszek. Jego celem jest odnowienie więzi w parafii, uważne słuchanie Kościoła, czyli każdego ochrzczonego oraz bycie wrażliwym na potrzeby innych. Pierwszy etap synodu przebiega w parafiach. W naszej parafii odbędą się cztery spotkania synodalne: jedno w grudniu, dwa spotkania w styczniu i jedno spotkanie w lutym.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w przyszłą niedzielę – 12 grudnia o godzinie 15:00.
Plan spotkania:
15:00-15:15 – Adoracja przed Najświętszym Sakramentem z modlitwą do Ducha Świętego
15:15-16:30 – spotkanie na Plebanii

Na pierwszym spotkaniu będą podjęte następujące zagadnienia synodalne:
1. Moje doświadczenie wspólnotowego odkrywania Boga, bliźniego i siebie samego w Kościele.
2. Czy we wspólnocie wiary słyszymy głos Boga?
3. Czy jestem przygotowany, aby zabrać głos we wspólnocie Kościoła?

Serdecznie zapraszamy!
Koordynator Agata Rom

11. Podziękowanie

„Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły, nie mają wprawdzie skrzydeł, ale bezinteresownie wyciągają ręce i proponują swoją pomoc”.

Podziękowanie

Składamy serdecznie podziękowania wszystkim ludziom dobrej woli, parafianom, gościom i sponsorom za wsparcie finansowe i okazaną bezinteresowną pomoc naszej rodzinie poszkodowanej w pożarze w dniu 12 listopada 2021 r. A szczególnie ks. Proboszczowi Parafii w Pewli Wielkiej za zorganizowanie zbiórki w ubiegłą niedzielę, w której zebrano kwotę 10082 zł.

Wyżej wymienione środki zostaną w całości wykorzystane na budowę naszego nowego domu, którego budowę musimy zacząć od podstaw. Dziękujemy także za płynące zewsząd życzliwe słowa i gesty dodające nam otuchy oraz za modlitwę w naszych intencjach.

Żadne słowa nie są w stanie wyrazić naszej wdzięczności za dobroć, którą od Was otrzymujemy. Dziękujemy jeszcze raz, że nie zostawiliście nas samych w tym trudnym i ciężkim dla nas czasie.

Serdecznie Bóg zapłać!
Agnieszka, Sylwester Piecha z synami Mikołajem i Maćkiem

12. Stowarzyszenie „Aktywne Beskidy”, Gmina Jeleśnia, Zespół Szkół nr 2 w Jeleśni oraz wszystkie Szkoły z gminy Jeleśnia, zapraszają na koncert charytatywny połączony z kiermaszem świątecznym, z którego dochód zostanie przeznaczony na rzecz rodziny Piechów z Pewli Wielkiej, którzy w pożarze stracili dorobek życia.
Koncert i kiermasz odbędą się w niedzielę, 5 grudnia 2021 r. od godziny 11:00 w hali sportowej przy Zespole Szkół nr 2 w Jeleśni (tj. szkoła w dolnej Jeleśni, ul. Żywiecka 17).


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
28.11.2021 r. – I Niedziela Adwentu

1. Adwent nie jest wspominaniem przeszłości ani kreowaniem przyszłości, ale przeżywaniem teraźniejszości. Dlatego na progu Adwentu liturgia wzywa Kościół, aby na nowo głosił wszystkim narodom swe przesłanie, które ujmuje prosto i zdecydowanie: Bóg przychodzi. On nie jest Bogiem, który żyjąc w niebie, nie interesuje się nami ani naszymi dziejami. Jest Ojcem, który nigdy nie przestaje o nas myśleć i w pełni szanując naszą wolność, pragnie nas spotkać i nawiedzić; chce przyjść, zamieszkać wśród nas, pozostać z nami. Przychodzi, bo chce nas wyzwolić od zła i śmierci, od tego wszystkiego, co uniemożliwia nam prawdziwe szczęście. Bóg przychodzi, aby nas Zbawić! Niech ta prawda przenika nasze umysły i serca i pozwoli godnie uczestniczyć w liturgii pierwszej niedzieli Adwentu.

2. Od jutra rozpoczynamy Roraty, które będą odprawiane o godzinie 6:30. Serdecznie zachęcamy wszystkich Parafian do uczestnictwa, a zwłaszcza dzieci, dla których są przygotowane obrazki na każdy dzień. Uczestnictwo w Roratach to najlepsze przygotowanie się do Świąt Bożego Narodzenia!

3. Liturgiczne obchody tygodnia:

– we wtorek, 30 listopada – święto św. Andrzeja apostoła,

– w piątek, 3 grudnia – wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera,

– w sobotę, 4 grudnia – wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy. Przez jej wstawiennictwo modlimy się za górników oraz ich rodziny. Jest to zarazem Dzień modlitw za bezrobotnych. W tym dniu będzie odprawiona dodatkowa Msza święta o godzinie 9:00 w intencji górników emerytów z naszej Parafii.

4. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Modlimy się za pracujących na niwie Pańskiej oraz prosimy o nowe i godne powołania do służby w Chrystusowym Kościele, oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa oraz Najświętszej Maryi Pannie w znaku Jej Niepokalanego Serca.

5. Spowiedź święta będzie w pierwszy piątek, 3 grudnia, przed i po Roratach oraz od 16:00 do 17:00, następnie będzie nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

6. Odwiedziny chorych będą w pierwszy piątek, 3 grudnia od godziny 9:00. Bardzo prosimy o zgłaszanie chorych do piątku.

7. W pierwszą sobotę, 4 grudnia, serdecznie zapraszamy członków Rycerstwa Niepokalanej na Mszę świętą roratnią.

8. W przyszłą niedzielę, 5 grudnia, ofiarą do koszyczka pod chórem będziemy wspierać Kościół na Wschodzie.

9. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 6:30 † Karolina Maciejna w 1. rocznicę śmierci

wtorek, godz. 6:30 † Franciszek Klimczak z żoną Stefanią w rocznicę śmierci

środa, godz. 6:30 † Stefania Strzałka

czwartek, godz. 6:30 † Adam Kubica

piątek, godz. 6:30 † Franciszka Janik

sobota, godz. 6:30 w intencji członków Rycerstwa Niepokalanej

godz. 9:00 w intencji górników emerytów oraz za zmarłych górników z naszej Parafii

niedziela, godz. 8:00 † Wanda Uflant w 25. rocznicę śmierci z mężem Antonim

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) za parafian

godz. 11:30 za zmarłych, których wypominamy

10. Dziękujemy przysiółkowi „Koło Toru cz. III” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Chałpiska” i „Janiki cz. I”.

11. Bóg zapłać za ofiary złożone do kopert w zeszłą niedzielę, zostało zebrane 10400 zł. Serdecznie dziękujemy!

12. Serdecznie zapraszamy rodziców dzieci, które przygotowują się do Sakramentu Bierzmowania na spotkanie, które odbędzie się dziś po Mszy świętej o godz. 11:30.

13. Dziś po każdej Mszy świętej odbędzie się zbiórka dla Państwa Piechów, ofiary będą zbierać sąsiedzi rodziny. Zachęcamy do wsparcia i dziękuję za każdą ofiarę!

14. Od przyszłej niedzieli, 5 grudnia, będzie można nabyć opłatki na stół wigilijny u Pani Organistki. Złożone ofiary są wynagrodzeniem za jej całoroczną pracę. Bóg zapłać za Wasze ofiary!

15. Od dziś w zakrystii można nabyć świece „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, duża świeca w cenie 25 zł, mała w cenie 5 zł.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
21.11.2021 r. – Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

1. W ostatnią niedzielę roku liturgicznego, razem z całym Kościołem wyznajemy, że Chrystus jest naszym Królem. Uznajemy w Nim Króla wszechświata będącego zarazem Władcą naszych serc. Do Niego odnosimy wizję z księgi Daniela objawiającą Syna Człowieczego przychodzącego na obłokach nieba. Wierzymy głęboko, że to Jemu Bóg powierzył panowanie, chwałę, a także władzę królewską i że jest ono wiecznym panowaniem, które nie przeminie, a Jego królestwo nie ulegnie zagładzie (Dn 7, 14).

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

– w poniedziałek, 22 listopada – wspomnienie Św. Cecylii, dziewicy i męczennicy,

– w środę, 24 listopada – wspomnienie świętych męczenników narodu wietnamskiego: Andrzeja Dung-Lac, prezbitera i Towarzyszy.

3. W przyszłą niedzielę, 28 listopada, rozpoczyna się okres adwentu i nowy rok liturgiczny.

4. W tym tygodniu Msze święte będą odprawiane o godzinie 16:00. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa. Przypominamy, że w Kościele należy mieć zasłonięte usta i nos oraz zachowywać dystans 1,5 m.

5. Intencje mszalne:

poniedziałek, godz. 16:00 † Stefania Strzałka

wtorek, godz. 16:00 † Marian Byrtek

środa, godz. 16:00 † Emil Hulbój

czwartek, godz. 16:00 † Bogusław Duc

piątek, godz. 16:00 † Franciszka Janik

sobota, godz. 16:00 † Franciszek Janik w rocznicę śmierci z żoną Franciszką

niedziela, godz. 8:00 † Stefan Kosibor

godz. 10:00 (w Kaplicy w Adamkach) † Franciszka Ponikwia

godz. 11:30 za parafian

6. Dziękujemy przysiółkowi „Koło Toru cz. II” za ofiary na sprzątanie kościoła. W tym tygodniu Kościół sprzątają mieszkańcy przysiółka „Koło Toru cz. III” od Pani Agnieszki Lach.

7. Serdecznie dziękujemy za dzisiejsze ofiary złożone do kopert, które będą przeznaczone na spłacenie długu naszej Parafii u wykonawców. Do spłacenia jest ponad 30 tys. złotych.

8. Bardzo prosimy o ofiary na ogrzewanie Kościoła. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać!

9. Serdecznie zapraszamy rodziców dzieci, które przygotowują się do Sakramentu Bierzmowania na spotkanie, które odbędzie się w przyszłą niedzielę, 28 listopada po Mszy świętej o godz. 11:30.

10. W przyszłą niedzielę, 28 listopada, po każdej Mszy świętej odbędzie się zbiórka dla Państwa Piechów, ofiary będą zbierać sąsiedzi rodziny. Zachęcamy do wsparcia i dziękuję za każdą ofiarę!

11. Ogłoszenie
Stowarzyszenie „Aktywne Beskidy”, Gmina Jeleśnia, Zespół Szkół nr 2 w Jeleśni oraz wszystkie Szkoły z gminy Jeleśnia, zapraszają na koncert charytatywny połączony z kiermaszem świątecznym, z którego dochód zostanie przeznaczony na rzecz rodziny Piechów z Pewli Wielkiej, którzy w pożarze stracili dorobek życia.
Koncert i kiermasz odbędą się w niedzielę, 5 grudnia 2021 r. od godziny 11:00 w hali sportowej przy Zespole Szkół nr 2 w Jeleśni (tj. szkoła w dolnej Jeleśni, ul. Żywiecka 17).

12. Ogłoszenie
Wójt Gminy Jeleśnia informuje, że do końca roku 2021 właściciele budynków ogrzewanych piecami starszymi niż 15 lat mają obowiązek do ich wymiany. Informacja i pomoc w złożeniu wniosku o uzyskanie dofinansowania udzielana jest w Urzędzie Gminy Jeleśnia w pokoju nr 15.


Copyright © 2022 Pewel Wielka
Projekt i wykonanie: whiteghost