33 863 67 36

Inicjatywy i życie w parafii

Dnia 23 grudnia duszpasterzowanie w parafii rozpoczął ks. Jerzy Kolasiński obecny proboszcz .
Od początku dał się poznać jako dobry gospodarz dbający i odnawiający otrzymane po poprzednikach dobra oraz osoba prężnie zaangażowana w tworzenie nowych dzieł dobroczynnych powstałych na terenie parafii i Żywiecczyzny.

Dnia 3 maja 1993 roku została poświęcona kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej w Pewli Wielkiej Adamkach. Ważnym duchowym przeżyciem była parafialna pielgrzymka do Włoch z udziałem w audiencji generalnej i prywatnej połączonej z Mszą św. w Castel Gandolfo z Ojcem Świętym Janem Pawłem II.

Kolejna ważną inicjatywa, która została zapoczątkowana 3 maja 1994 roku było powstanie Parafialno – Szkolnego funduszu stypendialnego dla uzdolnionych dzieci z naszej parafii. Trzeciomajowa uroczystość była połączona z zapraszaniem wybitnych gości takich jak ks. prof. Józef Tischner , ks. bp Tadeusz Pieronek czy Prezydent RP Lech Wałęsa i coroczną aukcją obrazów, których darczyńcą był ks. Franciszek Mąkinia .

Dnia 1 września 1994 roku ks. bp Tadeusz Rakoczy poświęcił stołówkę dla dzieci i osób ubogich.

W 1995 roku w zaadaptowanych pomieszczeniach w podziemiach kościoła powstał Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjny dla osób upośledzonych, który został poświęcony przez ks. bp. Janusza Ziemniaka i działa prężnie do dziś.

W kolejnym roku -1997 ks. bp poświęcił Jadłodajnię św. Maksymiliana w Żywcu i figurę Matki Bożej Niepokalanej, zakupiono również nowe organy do kościoła parafialnego.

Bardzo prężnie działało w parafii stowarzyszenie Dzieci Maryi . Na spotkania przychodzi około 70 dzieci. Z ich inicjatywy w czerwcu 1997 r został zorganizowany w parafii I Festiwal Piosenki Maryjnej pod hasłem” Ze śpiewem na ustach chwalmy Maryję”. Brały w nim udział zespoły dziecięce z całej Żywiecczyzny. Inicjatywa była kontynuowana w kolejnych latach.

W roku 1998 parafia przeżywał drugie Misje Święte poprzedzające przybycie do parafii kopii cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Owocem peregrynacji i wotum wdzięczności parafii dla Matki Bożej Częstochowskiej stało się katolickie przedszkole i dom rekolekcyjny, które zostały otwarte i poświęcone przez ks. bp. Tadeusza Rakoczego 2 września 1999 roku . To dzieło służy naszym rodzinom do dziś.
W kolejnych latach wykonano plac zabaw dla przedszkolaków, drogę na cmentarz, parkingi wokół kościoła i altankę.

Dom rekolekcyjny przyjął grupy dzieci z opiekunami z okolic Wilna i Odessy, a w kolejnych latach z Tarnopola i Czarnobyla na Ukrainie, dzieci z wiedeńskiej parafii w Austrii, grupy Dzieci Maryi z Żywca oraz grupy osób niepełnosprawnych „Wiara i Światło” z Andrychowa.
W parafii powstała grupa ministrantów i lektorów, która wraz z Dziećmi Maryi uczestniczyła w spotkaniach formacyjnych, zjazdach służby liturgicznej i rekolekcjach oraz zespół regionalny „Jedlicki”. Została również zorganizowana jubileuszowa pielgrzymka do Rzymu, Lourdes, Częstochowy, Niepokalanowa i Lichenia.

Od 2004 roku są organizowane dla dzieci i młodzieży wakacyjne wyjazdy nad morze do Łebienia. Od 12 lat przy parafii działa biuro pielgrzymkowe Centrum Pielgrzyma W drogę z nami, które organizuje pielgrzymki do sanktuariów Maryjnych, Włoch, Medjugorje i Ziemi Świętej.

W 2015 roku został poświęcona kaplica przedpogrzebowa pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Została ona wzniesiona obok kościoła

W dniach 13-14 listopada 2015 roku parafia przeżywała peregrynację obrazu Pana Jezusa Miłosiernego z relikwiami św. Faustyny i św. Jana Pawła.

Zredagowana na podstawie Kroniki parafialnej

Copyright © 2024 Pewel Wielka
Projekt i wykonanie: whiteghost