33 863 67 36

Wielki Tydzień – ważne informacje

Tegoroczny Wielki Tydzień i obchody Triduum Paschalnego będą inne niż zwykle, bo bez udziału wiernych. Przypominamy zalecenia Księdza Biskupa na ten szczególny czas:

– W niedzielę palmową nie organizujemy procesji z palmami.
– Msza Krzyżma Świętego będzie sprawowana tylko przez Księdza Biskupa.
– Liturgia Wielkiego Tygodnia będzie sprawowana według normalnych terminów w kościołach parafialnych bez udziału wiernych (w Wielki Czwartek i Wielki Piątek o godzinie 18.00, w Wielką Sobotę o godzinie 19.00).
– Nie będzie adoracji w ciemnicy i Bożym Grobie.
– Przypominamy, aby w Wielki Piątek zachować post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
– Nie będzie święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Błogosławieństwa pokarmów należy dokonać w czasie świątecznego śniadania w Niedzielę Wielkanocną w domu. Tekst modlitwy dostępny pod linkiem:  https://diecezja.bielsko.pl/wp-content/uploads/2020/03/B%C5%82ogos%C5%82awie%C5%84stwo-pokarm%C3%B3w-Wielkanoc.pdf
– Wiernych prosimy o uczestnictwo w liturgiach przez środki masowego przekazu. Zachęcamy również do rodzinnej modlitwy, odprawienia Drogi Krzyżowej, adoracji krzyża oraz medytacji Słowa Bożego w naszych domach.

Na Triduum Paschalne zostały przygotowane następujące rozważania:

Wielki Czwartek https://diecezja.bielsko.pl/wp-content/uploads/2020/03/Modlitwa-Rodzinna-Wielki-Czwartek.pdf

Wielki Piątek https://diecezja.bielsko.pl/wp-content/uploads/2020/03/Modlitwa-Rodzinna-Wielki-Pi%C4%85tek.pdf

Wielka Sobota https://diecezja.bielsko.pl/wp-content/uploads/2020/03/Modlitwa-Rodzinna-Wielka-Sobota.pdf

Zachęcamy parafian, by duchowo uczestniczyli w Liturgii Triduum Paschalnego za pośrednictwem telewizji i internetu.

Telewizja Polska przeprowadzi transmisje liturgii Triduum Paschalnego z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Nabożeństwa w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę (9, 10 i 11 kwietnia) będą rozpoczynały się o godz. 18.00 na kanale TVP3.

Wielki Piątek 10 kwietnia TVP1 o godz. 20.50 przeprowadzi transmisję Drogi Krzyżowej z udziałem papieża Franciszka.

W Wielką Sobotę 11 kwietnia, również na antenie TVP1, o godz. 20:25 nadane zostanie Orędzie Wielkanocne abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

W Niedzielę Wielkanocną pierwszy program Telewizji Polskiej przeprowadzi transmisje dwóch mszy świętych: o godz. 7.00 z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, a o godz. 11.00 z Watykanu wraz z papieskim błogosławieństwem Urbi et Orbi.

W Poniedziałek Wielkanocny 13 kwietnia o godz. 7.00 w TVP1 również będzie transmitowana msza św. z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, a o godz. 12.00 na tej samej antenie – modlitwa Regina Coeli z Watykanu.

Jest również możliwość uczestniczenia w Wielkim Tygodniu Online w Konkatedrze Żywieckiej!

W Wielkim Tygodniu transmisje na żywo będą dostępne w wysokiej jakości dzięki profesjonalnemu STUDIO PRYZMAT. Na stronie żywieckiej parafii http://www.parafiazywiecka.net i pod linkiem STUDIO PRYZMAT https://nadaje.com/pl/video/u/rHVDTVUeTwEUdSHBwuLzrCT5E8DiQrV73LD7QJ48.

Nabożeństwa w czasie Triduum Paschalnego będą celebrowane o godzinie 18.00 i będzie im przewodniczył bp Piotr Greger. Zapraszamy do śledzenia transmisji tych obrzędów od Wielkiego Poniedziałku do Wigilii Paschalnej oraz w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny o godz. 12.3o, za pośrednictwem profesjonalnej transmisji internetowej, dzięki życzliwości firmy, która przeprowadzi relację w sposób podobny do telewizyjnej.

Zapraszamy  również na nauki rekolekcyjne, które będą transmitowane z katedry drogą internetową w Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę o godz. 18.30. Podczas nauki w Wielką Środę będziemy mieli okazję uczestniczyć w obrzędzie aktu doskonałego, który gładzi grzechy lekkie i ciężkie przywracając łaskę uświęcającą.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Copyright © 2024 Pewel Wielka
Projekt i wykonanie: whiteghost