33 863 67 36

Wielki Post w czasie epidemii – ważne informacje – aktualizacja 24.03.2020 r.

W związku z ogłoszonym stanem epidemii w naszym kraju, przypominamy zarządzenie Księdza Biskupa oraz przekazujemy wszystkie zalecenia na ten szczególny czas.

1. Biskup Roman Pindel udziela dyspensy od niedzielnej Mszy Świętej wszystkim wiernym Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Do Wielkanocy zostaje zawieszony obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Eucharystii, a pozostający w domu nie mają grzechu. Na każdej Mszy świętej, także niedzielnej, w kościele mogą uczestniczyć tylko osoby, które zamówiły intencję maksymalnie 5 osób.

Zachęcamy, by za pośrednictwem środków społecznego przekazu, uczestniczyć duchowo w transmisjach Mszy świętych. Jest wiele możliwości: https://www.pewelwielka.com.pl/transmisje-mszy-swietych/.

2. Pogrzeb, chrzest i ślub – w uroczystości może uczestniczyć tylko najbliższa rodzina, maksymalnie 5 osób. Sakrament chrztu udzielany jest poza Mszą świętą.

3. Nabożeństwa wielkopostne (Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale) z udziałem wiernych zostają odwołane. Zachęcamy do odprawiania nabożeństw z rodziną w domu. Można też uczestniczyć duchowo w Drodze Krzyżowej za pośrednictwem radio i w Internecie: https://pl.aleteia.org/2020/03/20/transmisje-nabozenstw-drogi-krzyzowej-lista/?fbclid=IwAR2fqlrIN20knBovxaNv3ktphaGgz1ZvcMVBQXb_nPTEUtTJI3SIxejD4hU.

4. Rekolekcje wielkopostne w naszej parafii zostały odwołane. Natomiast od dzisiejszej niedzieli (22 marca) prowadzone są diecezjalne rekolekcje wielkopostne online.

Rekolekcje wygłoszą: Ks. Marek Studenski, Wikariusz Generalny i Dyrektor Wydziału Katechetycznego Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Ks. Przemysław Sawa, Misjonarz Miłosierdzia, pracownik Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (adiunkt w Katedrze Teologii Dogmatycznej i Duchowości), Dyrektor Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody oraz Ks. Piotr Bączek, Dyrektor Diecezjalnego Radia Anioł Beskidów, redaktor tygodnika Niedziela.

Rekolekcje są dostępne na stronie diecezji: https://diecezja.bielsko.pl/aktualnosci/rekolekcje-online/.

Wpis będzie systematycznie aktualizowany o nowe nauki rekolekcyjne. Dla osób, które nie mogą uczestniczyć z pomocą stron internetowych i portali społecznościowych Telewizja Polska w TVP3 będzie transmitować rekolekcje wygłoszone przez o. Jacka Salija OP. Nauki będą emitowane o godzinie 20:40 w dniach 25, 26 i 27 marca br. Zaraz po transmisji Mszy Świętej z Jasnej Góry. Prosimy o przekazanie tej informacji osobom, które nie mają dostępu do internetu. Od niedzieli, 29 marca 2020 roku rozpoczniemy rekolekcje dla Młodzieży.

5. Komunia święta

Zachęcamy do przyjmowania Komunii świętej na rękę. Lewą dłoń kładziemy na prawej w kształcie krzyża tworząc tron. Kapłan kładzie Hostię na lewej ręce, wierny prawą ręką wkłada Hostię do ust.

Przypominamy o możliwości przyjęcia Komunii duchowej na przykład podczas udziału w transmisji Mszy świętej. Zachęcamy, by odmówić modlitwę przyjęcia komunii duchowej, którą przygotował Papież Franciszek.

6. Sakrament pokuty

Nie będzie dodatkowego dnia przedświątecznej spowiedzi świętej, ponieważ stanowi to bardzo duże rozprzestrzenianie się wirusa.

Od poniedziałku do soboty jest możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty od godziny 16.30 do 17.00 oraz po Mszy świętej wieczornej.

Bardzo prosimy skorzystać z takiej możliwości i zaplanować spowiedź wcześniej.

7. Sakrament Chorych

Odwiedziny chorych będą odbywać się tylko w przypadku niebezpieczeństwa śmierci. Ograniczamy w ten sposób możliwość infekcji, która w przypadku chorych i starszych parafian grozi śmiercią.

8. Adoracja krzyża i kult relikwii

Cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego. Należy powstrzymać się od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie.

Woda święcona będzie dostępna tylko w zakrystii, można też poprosić o poświęcenie przyniesionej wody.

9. Posługa w ciągu dnia

Kościół jest otwarty w ciągu dnia, można przyjść i się pomodlić. Należy zwrócić uwagę, by w kościele w czasie modlitwy indywidualnej przebywało maksymalnie 5 osób. Miejsca w kościele należy zajmować w sposób rozproszony. Ksiądz może udzielać Komunii Świętej, namaszczenia chorych i spowiadać, z zachowaniem zalecanych środków ostrożności.

10. Kontakt z Kurią Diecezjalną

Wizyty w Kurii Diecezjalnej są ograniczone do minimum.

Zaleca się kontakt telefoniczny i mailowy:

Kancelaria Kurii: +48 735 919 267, sekretariat.kuria@diecezja.bielsko.pl
Wikariusz Generalny: +48 734 176 646, studenski@kuria.bielsko.pl
Wydział Duszpasterski: +48 734 176 644, +48 734 176 654, duszpasterstwo.ogolne@kuria.bielsko.pl
Wydział Rodzin: +48 734 176 645, duszpasterstwo.rodzin@kuria.bielsko.pl
Wydział Katechetyczny: +48 734 176 647, katecheza@kuria.bielsko.pl
Sekretariat Biskupa Bielsko-Żywieckiego: +48 734 176 642, sekretarz.bpa@diecezjabielsko.pl
Sekretariat Biskupa Pomocniczego: +48 734 176 643, sekretarz.bpa.pomocniczego@diecezja.bielsko.pl
Sąd Biskupi: +48 734 176 652, biuro.sadu@diecezja.bielsko.pl

11. Kontakt z Księdzem Proboszczem

Przypominamy, że można kontaktować się z Księdzem Proboszczem telefonicznie 600 267 485.

Zachęcamy, by śledzić stronę naszej Diecezji https://diecezja.bielsko.pl/, gdzie podawane są ważne i aktualne informacje dotyczące życia religijnego. Można też włączyć się do wspólnej modlitwy różańcowej z Księdzem Biskupem codziennie o godzinie 20.30.

 

Źródło zdjęcia wpisu: https://diecezja.bielsko.pl/wp-content/uploads/2020/03/Wielki-post-850×480.jpg

Możliwość komentowania została wyłączona.

Copyright © 2024 Pewel Wielka
Projekt i wykonanie: whiteghost