33 863 67 36

Święty Józef Bilczewski zaprasza

Sobotni poranek (28 maja 2022 r.) przywitał nas słońcem, rześkie powietrze zachęcało do pośpiesznej porannej krzątaniny i wyjazd na zaproszenie św. Józefa Bilczewskiego do Wilamowic.

Św. Józef Bilczewski urodził się w Wilamowicach 26 kwietnia 1860 r. Tu rodzice i społeczność lokalna przekazała mu wiarę. Życie kapłańskie toczyło się daleko od rodzinnych stron, ale bliscy i miasteczko było mu zawsze drogie. Zmarł 20 marca 1923 r. we Lwowie w opinii świętości. Obecnie przez cały rok obchodzimy 100. rocznicę narodzin Świętego dla nieba.

Już z daleka wita nas strzelista wieża kościoła p.w. Trójcy Przenajświętszej, wznosząca się jak modlitwy do Nieba. W świątyni ciepły półmrok rozświetlany rozproszonym światłem witraży. Neogotycki klimat sprzyja skupieniu, toteż w wypełnionym wnętrzu słychać nieustanne modlitwy głośne i te wypowiadane w sercu… ile razy wybrzmiały słowa? „… święta Maryjo, módl się za nami…”

Zelatorka diecezjalna Pani Lidia Wajdzik wszystkich wita głośno i cicho, rozsyła uśmiechy, wszystkiego dogląda, pilnuje. Skąd czerpie tyle energii?

Konferencję głosi ks. Marcin Wróbel diecezjalny moderator ADŚ pt. „Eucharystia pokarmem na życie wieczne”. Często nawiązuje do przemyśleń i wypowiedzi św. Józefa Bilczewskiego, wyjaśnia trudne kwestie życia naturalnego i nadnaturalnego, które pochodzi od Ducha Świętego, daje wskazówki jak o nie dbać (mówi tak prosto i zrozumiale), bowiem życie nadnaturalne prowadzi do wieczności. Życie naturalne potrzebuje po prostu jedzenia, a i tak prowadzi do grobu. Życie nadnaturalne ma większe wymagania; wymaga Słowa Bożego, modlitwy, nabożeństw, a zwłaszcza Eucharystii.

Godzina 12:00 Msza święta, prezbiterium wypełnia się kapłanami, liturgii przewodniczy i wygłasza homilię ks. Grzegorz Górnik Dyrektor Krajowy ADŚ. Treść homilii koresponduje z poprzednią konferencją, podkreślając doniosłość sakramentu pojednania jako drogę do wieczności. Zachęca do dbania o ludzi starszych, chorych aby mimo ograniczeń mieli dostęp do sakramentów świętych. Podkreśla rolę ADŚ, które od 35 lat troszczy się w Polsce i na świecie, żeby ludzie całym życiem zasługiwali na zbawienie i kończyli je pojednani z Bogiem i bliźnimi.

W czasie Eucharystii spada z nieba obfity deszcz, czyżby deszcz błogosławieństw? Potem znów uśmiecha się słońce.

W rozważaniach, kazaniach, modlitwie często pojawia się wątek wojny na Ukrainie i wiele obaw z nią związanych, problem przebaczenia.

Godzina 15:00 zaskakuje, że tak szybko mija czas spotkania, Koronka do Bożego Miłosierdzia kończy czas skupienia. Czy kończy? Jeszcze w drodze powrotnej przeżywamy te chwile, dzielimy się odczuciami. Ufamy, że nasze modlitwy zostały wysłuchane, jeśli taka była Wola Boża.

Akumulatory życia nadnaturalnego naładowane. Święty Józefie Bilczewski módl się za nami, dziękujemy za zaproszenie!

Tekst autorstwa Pani Teresy Juraszek
Zdjęcia autorstwa Pana Antoniego Witka

Możliwość komentowania została wyłączona.

Copyright © 2024 Pewel Wielka
Projekt i wykonanie: whiteghost