33 863 67 36

Rozpoczynamy Wielki Post

W środę, 14 lutego, uczestnicząc w Mszy świętej z obrzędem posypania głów popiołem, rozpoczęliśmy kolejny Wielki Post.

Modlitwa, post i jałmużna niech będą drogą budowania pokoju – te słowa skierował papież Franciszek w podczas środowej audiencji generalnej do Polaków.

Zapraszamy na Drogę Krzyżową, która jest odprawiana w Kościele Parafialnym w piątki o godzinie 17:00 oraz w niedziele po Mszy świętej o godzinie 8:00.

Zachęcamy do udziału w Gorzkich Żalach, odprawianych w Kościele Parafialnym w niedziele po Mszy świętej o godzinie 11:30.

Parafialne Rekolekcje Wielkopostne rozpoczną się w IV niedzielę Wielkiego Postu. Nauki rekolekcyjne będzie głosić ks. Adam Ciapka z Sopotni Małej.

Zachęcamy wszystkich do podejmowania postanowień wielkopostnych i wyrzeczeń, a także uczynków miłosierdzia.

Wzór skarbonki na Jałmużnę Wielkopostną dostępny jest pod tym linkiem:

Wielki Post to sprzyjający czas, by zbliżyć się do Pana Boga, by od Niego zaczerpnąć siłę i odwagę do dalszej drogi. To także czas większego otwarcia się na drugiego człowieka, zwłaszcza chorego, będącego w potrzebie, niedomagającego na ciele i duszy – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ w Środę Popielcową, rozpoczynającą okres liturgiczny Wielkiego Postu.

„Wielki Post to sprzyjający czas, by zbliżyć się do Pana Boga, by od Niego zaczerpnąć siłę i odwagę do dalszej drogi. Jednak, by móc to uczynić, należy zatrzymać się i uspokoić swoje wnętrze, które zwykle zanurzone jest w ferworze codziennych spraw oraz pochłaniających nas wydarzeń, także tych polityczno-społecznych”. Ks. Gęsiak przyznał, że nie chodzi o to, by Boga czcić tylko wargami, lecz być blisko Niego swoim sercem (por. Mk 7, 6). „Pan Bóg wyprowadza nas w tym wielkopostnym czasie na pustynię, by uczyć większego zaufania wobec Siebie i wobec planu, jaki On ma względem każdego z nas bez wyjątku. Chodzi o to, aby nie tylko wierzyć w Boga, bo w Niego przecież nawet szatan wierzy, ale by nauczyć się wierzyć Bogu, zaufać, że On naprawdę wie, co jest dla nas dobre. Wówczas Jego słowa będą dla nas prostym i jednoznacznym drogowskazem we wszystkich sprawach, w jakich przyjdzie nam podejmować decyzje”.

Rzecznik Episkopatu zwrócił uwagę, że Wielki Post jest także czasem większego otwarcia się na drugiego człowieka, zwłaszcza chorego, będącego w potrzebie, niedomagającego na ciele czy duszy. „Zatrzymując się w codziennym biegu zaczynamy nagle zauważać także ludzi wokół nas, ich cierpienie, czasem niemoc, nieporadność, słabość. Może uda się dostrzec tych, którzy czekają na nasz czas i zainteresowanie, a także na konkretną pomoc. W tym dniach przeżywać będziemy już drugą rocznicę inwazji rosyjskiej na Ukrainę, powinniśmy zatem szczególnie pamiętać o ofiarach wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą, okazując wsparcie tym, którzy pozostali w swoim kraju, cierpią na skutek tego konfliktu zbrojnego i cały czas potrzebują naszej pomocy. Oni przecież, jako uchodźcy, mieszkają i pracują pośród nas! Obyśmy nie popadli w bierność przyzwyczajenia się do ich cierpienia i nie znużyli pomocą i ofiarnością dla nich”.

W przeżywaniu Wielkiego Postu mogą być pomocne nabożeństwa wielkopostne, które proponuje nam Kościół. „Nabożeństwa pasyjne, rekolekcje, dni skupienia, ćwiczenia duchowe mają być dla nas pomocą w poznaniu i zagłębieniu się w Bożą miłość, która najpełniej objawiła się na Krzyżu. Świadomi miłości, jaką Bóg nas obdarzył, możemy łatwiej otworzyć się i zwrócić ku Niemu, a przez to starać się Go w tej miłości naśladować”.

Źródło: https://episkopat.pl/rzecznik-episkopatu-wielki-post-to-czas-otwarcia-sie-na-pana-boga-i-drugiego-czlowieka/

Możliwość komentowania została wyłączona.

Copyright © 2024 Pewel Wielka
Projekt i wykonanie: whiteghost