33 863 67 36

Boże Narodzenie 2020 – życzenia Biskupa Bielsko-Żywieckiego

„Chwała Bogu na wysokości, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli” (Łk 2, 8-14)

Gdzie tylko piecze się chleb, tam nie jest on tylko pokarmem. Jest niesiony i całowany, gdy przybywają dostojni goście. Znaczy się go krzyżem, zanim się przekroi, by podawać na stół. Gdy jego kawałek upadnie na podłogę, podnosi się go i całuje.

Chleb wyraża więcej niż pokarm najpierwszy człowieka. Nie mają na chleb, to znaczy, że już nic nie mają. Mawiano, że gospodarz mógł sobie posmarować kromkę z obu stron, by powiedzieć, że był bardzo bogaty. Kto w Biblii spożywa chleb radości, ten jest szczęśliwym człowiekiem.

Jezus urodził się w nieciekawym miejscu, ale za to o pięknej nazwie, w Bet-Lechem, czyli w domu chleba. Dom i chleb to dwa słowa, które najlepiej określają to, czego potrzebujemy w życiu. Z narodzin Jezusa w Betlejem czerpiemy nadzieję na lepsze jutro, na pokój, który od Boga pochodzi i na spotkanie z ludźmi dobrej woli, o których śpiewają aniołowie.

Niechaj te święta, które mają swój początek w Betlejem, sprawią, byśmy mieli swój dom, czyli takie środowisko, grono osób, bliskich, przyjaciół, z którymi czujemy się bezpieczni. Niech ten najbardziej prosty chleb, bo składający się tylko z mąki i wody, niech opłatek łamany z najbliższymi i innymi, będzie znakiem wszystkiego, czego nam potrzeba, by żyć godnie i z wiarą, a czego spodziewamy się od Ojca, który jest w niebie.

Na świętowanie Bożego Narodzenia i na Nowy Rok niech nam Bóg błogosławi.

Biskup Bielsko-Żywiecki Roman Pindel

 

Źródło:

Możliwość komentowania została wyłączona.

Copyright © 2024 Pewel Wielka
Projekt i wykonanie: whiteghost